Pigmentové skvrny a nejnovější metody jejich odstraňování
Pigmentové skvrny, tedy nechtěné pozůstatky léta, nejsou nic s čím by se nedalo nic dělat. Ale ideální je, poprat se s nimi až když léto skončí. A následující sluneční paprsky hlídat preventivně během celého roku. Protože i v zimě na horách má sluníčko obrovskou sílu.
Je vám přes třicet?
Pigmentové skvrny už nejsou jen záležitostí spojenou s přirozeným stárnutím kůže, tyká si s nimi stále více mladých žen už před třicítkou. Nejčastějším spouštěčem jejich tvorby je nadměrné vystavování se slunečnímu záření a predispozice k nepravidelnému hromadění pigmentu.
Jak vznikají?
Hyperpigmentace mohou být vrozené (běžné pihy) nebo získané (stařecké a sluneční skvrny). Hnědavé skvrny nepravidelných tvarů se nejčastěji vyskytují na čele mezi obočím, na lícních kostech, nad horním rtem, ale také v dekoltu a na hřbetech rukou. Jelikož hlavním spouštěčem jejich tvorby je slunce, nejúčinnější prevencí je důsledná ochrana před UV paprsky. Jen co se u vás objeví první pigmentový flek, denní krém s vysokým ochranným faktorem byste měla používat celoročně.
Toto jsou nejčastější faktory tvorby pigmentací
- Nadměrné vystavování se slunečním paprskům s nedostatečnou ochranou před UV zářením.
- Opalování při užívání antikoncepce nebo antibiotik.
- Zjizvení a podráždění pokožky.
- Přirozené stárnutí kůže (také souvisí s nadměrným opalováním).
- Hormonální změny (těhotenství, kdy se pigmentové skvrny vytvářejí náhle, ale docela mizí po obnovení běžné hladiny hormonů).
- Genetické predispozice na nerovnoměrné ukládání pigmentu.
Pozor na předčasné stárnutí!
Naše kůže si pamatuje všechny prohřešky. Opálená tvář sice vypadá atraktivnější, ale její cílené opalování má za následek, že se sklony k nerovnoměrné pigmentaci projeví mnohem dříve, než je vzhledem k věku běžné. Ačkoli pigmentace postihují zejména generaci mezi 40. a 50. rokem věku, stále častěji se objevují i u mladých žen již kolem 25.
Krémy, séra nebo zákrok?
- Krémy na domácí použití - nejlépe účinkují v případě prvních pigmentových skvrn, ty starší sice neodstraní, ale mohou je výrazně zesvětlit. Obsahují účinné látky, které regulují tvorbu kožního barviva, zesvětlují pigmentace, podporují obnovu buněk a rozjasňují pleť. Výsledek bude viditelný po 2 až 3 měsících.
- Chemický peeling - při odborném ošetření se využívají účinky ovocných kyselin, zejména kyseliny glykolové. Aplikací chemického peelingu se postupně odlučují buňky povrchové vrstvy kůže spolu s pigmentacemi a postupně se nahrazují čerstvou, svěží vrstvou buněk, která vytvoří zářivou a sjednocenou pleť. Chemický peeling zmírňuje projevy stárnutí, rozšířené póry, zjemňuje hrubou pleť a poradí si i s jizvičkami a akné.
- Ošetření laserem - tato metoda spočívá v zasažení přesného místa s nahromaděnými pigmentovými buňkami světlem s vysokou energií - laserem. Intenzitu světla lze regulovat a ošetřit tak vrchní i hlubší vrstvy pokožky. Paprsek laseru pigmentovou skvrnu roztříští na mikroskopické částečky, které bílé krvinky následně časem odplaví z těla. Proceduruje potřeba zopakovat 4 - 6 krát podle typu pleti.
Raději je přiznejte!
Silné krycí make-upy se při pigmentových skvrnách nedoporučují, protože na obličeji vytvářejí nepřirozený efekt masky. Dnes už lze koupit sjednocující make-upy, které obsahují zesvětlující složky redukující pigmentace již po 8 týdnech používání.
Autor: Martina Dvořáková