Alkoholismus je chorobná závislost na alkoholu. Alkohol zhoršuje zdravotní stav a výrazně zasahuje do osobních, pracovních a sociálních vztahů.
Alkohol v žaludku stimuluje tvorbu žaludečních šťáv, které překyselují organismus a následně vyvolávat nepříjemné pocity pálení žáhy a podobně. Pití alkoholu nalačno zvyšuje pravděpodobnost žaludečních vředů a rakoviny žaludku. Alkohol nalačno je minimálně zředěný a v plných dávkách putuje do střev, kde se vstřebává do cévního systému. Výrazně tak zhoršuje dopady alkoholu pro všechny orgány.
Alkohol je močopudný, přibližně 20 minut po konzumaci alkoholu se začne zvyšovat tvorba moči. Pokud pijeme alkoholu více, zvyšujeme riziko dehydratace organismu. Proto je potřeba kombinovat alkohol s nealkoholickými nápoji a zejména s čistou vodou.
Játra odbourávají alkohol a zabraňují tak otravě organismu. Odbourávají ale cca 1 nápoj za hodinu a navíc je to jediný způsob, jak se zbavit alkoholu. Steatóza jater bývá nejčastěji bezpříznakovým onemocněním. Někdy se mohou objevit nespecifické příznaky jako nevolnost, bolest břicha a zvětšení jater. Steatóza jater se při abstinenci alkoholu často sama upraví. Pokud však pacient nadále konzumuje alkohol, dojde k cirhóze. Cirhóza jater je již nevratné onemocnění, které končí selháním nebo i rakovinou jater. Cirhóza jater často nemá jasné příznaky. Může se projevit jako bolest břicha, nadýmání či nechutenství. Jedinou léčbou cirhózy je pak transplantace jater.
V mozku alkohol ovlivňuje všechny centra. Dochází tak ke zhoršenému zpracování smyslových podnětů. Snižuje se pohybová koordinace, v tomto případě máme zhoršenou motoriku i rovnováhové schopnosti a dokonce špatnou artikulaci.
Alkohol má velmi nepříznivý vliv na reprodukční systém ženy. Při častější konzumaci způsobuje narušení menstruačního cyklu. U mužů způsobuje pokles spermií nebo problémy s erekcí.
Alkohol při časté konzumaci oslabuje imunitní systém, který nás chrání před infekcemi.
Alkohol má podobné účinky jako některé drogy (kokain nebo amfetamin). Vyvolává pocity vzrušení nebo pocity uvolnění, a tím způsobuje odstranění zábran a úzkosti. Napodobuje anestetika a tlumí bolest. Alkohol se odbourává enzymem alkoholdehydrogenázou (detoxikační enzym). Málokdo ví, že nevolnost při pití nezpůsobuje alkohol, ale jeho vedlejší produkt acetaldehyd. Produkt acetaldehyd se přeměňuje na acetát (zbytek kyseliny octové), který se následně rozloží na oxid uhličitý a vodu. Čím více pijeme, tím více se v těle vytváří a stoupá nevolnost.
Je náročnější zvládnout psychickou závislost než fyzickou. Důležitou roli hraje psychoterapie, rodina a dobří kamarádi. Oporu, porozumění a pomoc může najít závislý ve skupině (např. Anonymní alkoholici). Při léčbě alkoholové závislosti dochází často k recidivě, přičemž spouštěcí moment může být třeba obyčejná hádka. Důležité je však v boji proti alkoholismu vytrvat!
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu