by měla být navržena a zrealizována tak, aby při požadované údržbě měla stejnou životnost jako ostatní části fasády. V současnosti jsme však svědky toho, že prakticky všechny balkony a lodžie zrealizované v rámci hromadné bytové výstavby vykazují již v prvních letech či měsících po dokončení závažné poruchy. Do interiéru například často zatéká - ať již přes balkonové dveře, nebo v místě styku balkonu a obvodové stěny. Problémy často způsobuje nedostatečná nebo dokonce chybějící hydroizolace, protože se předpokládá, že ji může nahradit pouze soklík z keramického obkladu. V oblasti osazení balkónové konstrukce se pak mohou tvořit plísně. Proto vás chceme upozornit alespoň na takové poruchy, které byste si mohli při realizaci či přebírání bytu všimnout a případně žádat nápravu.
Terasa je v podstatě pochůzná plochá střecha, musí se proto konstruovat jako plochá střecha se zvýšenými nároky na zátěž.Je to nákladná a technicky náročná konstrukce, i proto jsou terasy místem častých problémů, způsobených technickými nedostatky. Nejvíce opakované stížnosti se týkají stejného problému jako při balkónech a lodžiích - odvodnění a netěsností. Pro vodotěsnost terasy je zásadní (jako při každé ploché střeše) kvalitní hydroizolace, zejména správné provedení všech spojů a detailů. Pro terasy platí stejné pravidlo jako pro balkony - správné odvodnění a sklon v úrovni hydroizolace ve velké míře zabrání vzniku poruch. Dešťové vpusti se dimenzují podle plochy terasy, minimální průměr vpusti by měl být 80 mm. Důležité je, aby terasa s hydroizolací ve tvaru vany měla minimálně jeden nouzový propadák, který musí být umístěn tak, aby se nahromaděná voda k němu dostala dříve, než by zaplavila práh dveří. Stejně jako u balkónů se nesmí zanedbat výška prahů dveří vedoucích na terasu - práh by měl být minimálně 60 mm nad povrchem nášlapné vrstvy. Bezprahovým řešení, která jsou v současnosti moderní, lze realizovat například prostřednictvím vhodného žlabu, umístěného před dveřmi a zakrytého roštem. Takový východ na terasu je však vhodný pouze tehdy, pokud není orientován přímo proti směru převládajících větrů. Měl by také chráněn větším přístřeškem.
ale chtějí spíše upozornit, na co všechno se třeba ptát ještě ve fázi výstavby vašeho domu či bytu. Nenechte se odbýt známou frází: To nechte na nás, určitě budete spokojeni. Pokud si chcete zkrátit seznam oprav po nastěhování do nového bytu nebo rodinného domu, musíte se přímo na stavbě ptát a žádat vysvětlení. I když se vám zdá, že tomu nerozumíte.
Nejčastějším problémem balkonů, lodžií a zejména teras, které se nacházejí nad obytnými místnostmi, je netěsnost proti vodě, většinou způsobena nevhodným řešením detailů. Ty se obvykle ukáží až po vzniku větších poruch. Balkony se nejčastěji provádí jako železobetonové konstrukce, které se naštěstí pod tlakem prosazování stavebních postupů šetřících energii, již neřeší jako prodloužení mezipodlažních stropů přes fasádu. Relativně výrazné tepelné mosty způsobené takovou betonovou deskou v minulosti způsobovaly v bytech vážné problémy a hygienické nedostatky v podobě typických vlhnoucích a plesnivějících koutů v jejím okolí. Dnes se odstraňují vložením tepelně izolačních prvků do železobetonové desky v úrovni obvodové zdi. Jako podklad pod povrchovou nášlapnou vrstvu se obvykle používá vodotěsný cementový potěr, který musí mít sklon více než 1,5% a musí se zvažovat směrem od obvodové konstrukce, aby voda z balkonu skutečně odtékala. Až překvapivě často je to právě naopak.
Odvodnění se řeší pomocí chrliče na fasádu, často umístěných buď nad oknem, nebo nad balkonem či lodžií nižšího podlaží. Přitom vyhláška předpisuje odvodnění do dešťových odpadních potrubí. K zachycování vody jsou vhodné žlaby a zabudované vpusti s napojením na dešťové svody. Přes chrliče lze odvádět vodu pouze v takovém případě, pokud se pod balkonem nenachází komunikace, voda z chrliče se nesmí odvádět na fasádu a nesmí kapat ani na zábradlí balkonu nacházejícího se pod ním.
V takových místech vniká dešťová voda do konstrukcí (například pod tepelnou izolaci a podobně), které se jí působením pomalu znehodnocují, a přes netěsnosti se často dostává až na povrchy v interiéru - ať už podlahy nebo stěny. Hydroizolace má být na obvodové stěně ukončena 120 až 150 mm nad okrajem nášlapné vrstvy balkonu. I spodní hrana prahu balkónových dveří by měla být ve výši 120 až 150 mm nad nášlapnou vrstvou podlahy balkonu. Pokud je z architektonického hlediska nutné umístit práh v menší výšce, musí být zajištěna vodotěsnost styku hydroizolace a detailu osazení balkónových dveří. Příčinou těchto poruch je voda, která se v důsledku nesprávného provedení balkonu nebo terasy dostala na místa, kam nepatří. Buď se dostala přes spáry povrchové vrstvy pod ni nebo pod povrchovou vrstvou zůstala zabudovaná příliš vysoká vlhkost ještě z dob výstavby. Nesprávný detail ukončení balkonu, který brání odtoku vody, může také způsobit poškození dlažby. Zadržována voda, která na povrchu zmrzne, poruší nášlapnou vrstvu. Pokud se vám začne vydouvat a vlhnout podlaha v blízkosti obvodové stěny a na stěně nacházíte pravidelně mokré fleky, hledejte příčinu v nesprávném napojení hydroizolace balkonu na obvodovou stěnu, nebo v opačně vyspádované ploše balkonu.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu