Baterie - voda pod kontrolou

Mít doma dostatek vody už dávno není luxus, ale nutnost, bez níž by byl náš život mnohem těžší a nepříjemnější. Rozvodem vody do domácností se už před staletími zabývali starověcí Římané i některé staré civilizace v Americe, které měly dokonalou vodovodní a kanalizační síť. Vodovody a jejich součásti prošly zejména v posledním čase výrazným rozvojem. Zvýšila se nejen technická úroveň a provedení, ale i designérské zpracování, které především z vodovodních baterií a koupelnových armatur vytvořilo užitkové předměty jedinečného vzhledu a nenahraditelné funkce pro přívod vody.

Podle způsobu míchání a pouštění vody mohou být baterie

dvojvrškové (kdysi byly podobné dvouventilové a o obou se dodnes obrazně říká, že mají kohoutky, což je sice terminologicky nesprávné, zato však mnohem známější), pákové, termostatické nebo na bezdotykové ovládání.

Zastaralý kohoutek

I když časy, kdy z kohoutku neustále kapala voda, jsou již pryč, klasické kohoutkové baterie se postupně vytrácejí z obchodů i z našich koupelen. Kohoutkové baterie si udržují přízeň především u zastánců retrostylu  i u obdivovatelů módních trendů. Moderní kohoutkové baterie dosahují vysokou kvalitu, protože ventily s keramickými sedly zaručují výbornou těsnost a lehkost při ovládání. Maximální průtok vody z kohoutku dosáhnete již při otočení o 180 °. Nevýhodou však zůstávají vyšší ztráty vody a energie, protože čas potřebný k namíchání požadované teploty je několikrát delší než u pákových baterií, a to nemluvíme o termostatických. Výrazně je to cítit zejména při sprchování.Mírné snížení spotřeby vody kohoutkových baterií při současném zvýšení mycího účinku lze dosáhnout perlátorem osazeným na ústí výtokového ramínka armatury.

Všude přítomná páka

Oblíbené pákové baterie se obecně považují za úspornější i za pohodlnější a postupně vytlačují klasické kohoutkové baterie.Umožňují přesné nastavení požadované teploty vody a pohotové uzavírání průtoku i na krátkou dobu. Jejich ovládání je velmi jednoduché, jedním pohybem nastavíte teplotu i průtok vody. Kvalita, funkčnost a životnost pákových armatur závisí na kartuši, která smíchává vodu pomocí dvou na sobě umístěných keramických destiček s otvory. Jejich vzájemným pohybem se mění výstupní teplota vody a její průtok. Kvalitní kartuše navíc zaručuje dokonalou těsnost a tichý provoz pákové baterie. Dobrá baterie může být vybavena také omezovačem teploty. S takovým zařízením ušetříme až 50% vody.

Trendový termostat

Speciální koncipované termostatické baterie určené především na využití při vanách a sprchách jsou schopny ve výrazné míře ušetřit vodu i energii. Poklesy teploty a tlaku se vyrovnávají. To zabezpečí nejen rovnoměrný proud vody, ale především konstantní teplotu, kterou si lze nastavit na stupnici ovládací rukojeti. Od výrobců se baterie nastavuje na výstupní teplotu 38 ° C, pokud ji chcete změnit, musíte nejprve zmáčknout tlačítko bezpečnostní pojistky na ovladači teploty, nastavit požadovanou teplotu na vyznačené stupnici a ovladačem průtoku vody nastavit jeho intenzitu. Stejně během sprchování či koupání můžete zvýšit teplotu vody až po zmáčknutí tlačítka, změna požadované teploty nastane do dvou sekund. Termostat si pomocí termo - mechanismu, který pracuje na principu tepelné roztažnosti speciálních materiálů - automaticky upraví průtok teplé a studené vody a udržuje nastavenou teplotu vody s přesností ± 1 ° C. Vyrovná se i s kolísáním teplot v přívodních potrubích. Na náhlý výpadek studené vody termostat okamžitě zareaguje uzavřením horké vody, čímž odbourá hrozbu opaření. Kvalitní termostat bývá obvykle sériově vybaven bezpečnostní pojistkou proti popálení. Takzvaná brzda horké vody zabraňuje náhodnému nastavení vody s teplotou větší než 38 ° C. I povrch baterie není nikdy horký, o rovnoměrnou teplotu povrchu jejího těla se stará termoizolační materiál a důmyslná konstrukce, která zajišťuje oddělení protékající vody.

Sprchový termostat bývá rovněž vybaven tzv. eco-klick systémem

V principu jde o omezovač průtoku, který sníží spotřebu vody a energie až o polovinu. Jemný odpor při ovládání kohoutku na nastavení velikosti průtoku vody zabrání tomu, aby byl průtok příliš velký. Pokud tento odpor překonáte, začne z baterie protékat maximální proud. U některých typů výroby teplé užitkové vody se doporučuje tuto funkci deaktivovat. Na závěr je třeba ještě zmínit zvýšenou citlivost termostatů na kvalitu vody. Termostaty nesmějí přijít do styku s hrubými nečistotami, proto k jejich výbavě patří filtrační sítka, které je třeba udržovat čisté. Pokud máte příliš tvrdou vodu, hrozí zanesení termostatu vodním kamenem, čímž dochází k zpomalenějším reakcím na rozdílné teploty. V případě tvrdé vody je lepší investovat do změkčovače, který oceníte i u pračky a jiných spotřebičů. Termostatické baterie mohou být zapojeny do všech obvyklých teplovodních systémů. U jednoduchých plynových ohřívačů bez stálého plamene mohou při jejich použití nastat problémy s udržením plamene, kdy odběr teplé vody klesne pod minimální průtok doporučený výrobcem ohřívače. Při kombinaci termostatické baterie vybavené omezovačem průtoku s průtokovým ohřívačem třeba z baterie odstranit dorazový kroužek k omezení průtoku vody. Rovněž je nutné odstranit omezení průtoku, pokud jej obsahuje, i z ruční sprchy. Výměna termostatické baterie namísto klasické se určitě vyplatí. V průměru se při používání termostatických baterií sníží spotřeba vody o 40 až 50%, což znamená návratnost investic do jednoho až dvou let.

Bez dotyku

Baterie s bezdotykovým ovládáním (se senzorem) se používají zejména ve veřejných provozech, kde by se z hygienických důvodů nemělo dotýkat armatur, ale praktické mohou být například i na umyvadle v hostitelském WC nebo v dětské koupelně. Ovládání využívá elektrický proud s nízkým napětím, jako zdroj proudu mohou sloužit i monočlánky nebo zabudovaný fotovoltaický panel. Šetření, šetření a zase šetření.Většina výrobců koupelnových armatur věnuje svou pozornost nejen kvalitnímu designu a technickému provedení, ale ve velké míře také úspoře vody. Nejběžnějším řešením je vodní brzda, díky níž můžete zredukovat spotřebu vody o 50%.Podobný způsob šetření nabízí páková baterie s eko-tlačítkem, kde se do fáze maximálního průtoku dostanete až po zmáčknutí tohoto tlačítka. Stejným eko-tlačítkem se omezuje i teplota vody. Její úsporu vám zabezpečí i tzv.. oválné proudové perlátory. Perlátory vytvářejí jemný provzdušněný proud vody, který i při menším množství vody nabízí stejný zážitek z koupele nebo sprchování.

Pokud jste se rozhodli šetřit vodou,

měly by být i ruční sprchy a sprchové hlavice vyrobeny z materiálů odolných proti usazování vodního kmene, čímž se zvyšuje jejich životnost. Než začnete používat novou baterii, měli byste koupit a namontovat do přívodního potrubí mechanický filtr. Na našem trhu prodávají filtry s plastovým nebo s nerezovým sítkem. Ptáte se, proč třeba filtrovat vodu z veřejné vodovodní sítě? Protože navzdory úpravám obsahuje množství příměsí, jako je písek, rez, sloučeniny hořčíku, chloru, vápníku a také různé mikroorganismy. A když se dostanou do baterie, mohou poškodit kartuši. Pokud nemáte namontovaný mechanický filtr, mnozí prodejci baterií vám ani neuznají reklamaci. Filtry přitom nemusejí výrazně ovlivnit váš rozpočet, protože jejich cena se pohybuje od 120 korun.

Kam s nimi

Kohoutkové, pákové i termostatické baterie můžeme podle způsobu montáže rozdělit na stojánkové, nástěnné nadomítkové a nástěnné podomítkové. Stojánkové baterie jsou určeny k montáži na kraj sanitárního zařízení a mohou být řešeny jako jedno-nebo víceotvorové. V koupelnách s většími rozměry působí velmi elegantně stojánkové baterie, které se montují přímo do podlahy, většinou k vaně, aby svým designem doplňovaly celkový styl koupelny. Nástěnné nadomítkové armatury se montují na dokončenou povrchovou úpravu stěny.

Podomítkové, pákové nebo termostatické potřebují prostor přímo ve stěně

Jejich montáž vyžaduje buď zasekání do zdi, nebo použití instalačních stěn. Z tohoto důvodu jsou vhodné do novostaveb a při rekonstrukcích koupelen. Na zhotovený obklad se osazuje jen úzká krytka s ovladačem teploty a průtoku, případně s přepínačem sprcha - vana. Kromě příjemného vzhledu nabízí podomítková vanová baterie i různé možnosti napouštění vody do vany. Vybrat si můžete výtokové ramínko ústící ze stěny nebo z okraje vany, jakož i napouštěcí sifon, který spojuje funkci napouštění i odtoku vody z vany. I při sprchování můžete při podomítkovém systému zkombinovat několik způsobů sprchování, například ruční sprchu s hlavovou nebo vytvoření kompletního masážního sprchového boxu.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články