Benzínová turistika aneb Proč nenakoupit levněji, když hranice jsou blízko

Benzín, nezbytné palivo pro většinu našich aut, podmiňuje náš život více, než si myslíme. Pokud roste cena benzínu, rostou ceny dovozu potravin, zásobování různých obchodů, roste cena dopravy, městské hromadné dopravy, taxislužby. Dotýká se i těch, co auto nikdy neměli a ještě více těch, co jsou na něj odkázáni. Jeho výši určuje mezinárodní trh, každý neklid v ropných velmocích a samozřejmě vysoce postavení pánové, regulační pracovníci a politici. Pokud i by byla šance na snížení ceny paliv, dělá se to mnohem pomaleji, než při jejich zvyšování. Není se tedy čemu divit, že lidé chtějí tankovat levně a chtějí se vozit, protože často ani není na výběr ...

Benzínová turistika existuje

Benzínová turistika občas vytáhne lidí za hranice, podobně jako na nákupy, změna měnových kurzů. Drastické zvyšování benzínu vždy někoho inspiruje k tomu, aby vypadl za hranice si natankovat plnou nádrž. K tomu přidá pár kanystrů a vtipnější je situace na ukrajinských hranicích, kde podle mluvených historek tankují dokonce s malým seříznutým hranolem na který vyjedou kolem tak, aby byla nádrž nakloněna.Tehdy se do ní vejde ještě přes litr paliva navíc. Záleží na nádrži a vozidle.

Není pro každého

Benzínová turistika není pro každého. Dá se říci, že je jen pro ty, co bydlí v blízkosti hranic, a do země směřují v první řadě za levnějším palivem a za druhé za nákupem. Je jasné, že menší ušetřené částky budou řešit hlavně ti, kteří sledují svou nepříliš dobrou finanční situaci. Ale zase není na škodu přemýšlet takto, pokud cesta přes hranice a zpět stále výjde levněji, tak není co řešit. Navíc, když je možné ještě něco potřebného v té které zemi nakoupit. Občas se přidá i návštěva nějaké památky či zábavy a účel cesty již nevypadá tak vykalkulovaně a jednostranně.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články