Běžecké batohy
Běhání je móda, radost z pohybu, udržování fyzičky, ale také absolutní relax a super sport pro utužení zdraví. Pokud si jdeme zaběhat pár koleček v parku nebo okolo bloku domovních bloků, stačí nám k tomu dobrá obuv, tričko a přiléhavé kalhoty. Ale když běháme delší trasy, stává se pro nás alespoň menší zavazadlo nutností. Tady můžeme volit mezi běžeckým baťůžkem a běžeckou vestou. Ani s jedním neuděláme chybu.
Objem běžeckého batohu
Běžecké batohy nebo běžecké vesty se řadí mezi ty objemově menší, většinou maximálně do 20 litrů. Zde je ale velice důležitá ergonomie batohu. Tady, aby batoh dobře seděl na zádech, při běhu se neviklal a nezdržoval běžce při běhu.
Prodyšný, ale nepromokavý a odlehčený materiál
Běžecký batoh by měl být vyrobený z prodyšného materiálu a měl by mít i dokonale prodyšné ramenní popruhy. Všechny kvalitní batohy známých značek se vyrábějí ze speciálních outdoorových materiálů, které jsou dostatečně pevné, odlehčené, prodyšné a voděodolné .
Značka běžeckého batohu
Kvalitní batohy pro běžce vyrábí řada renomovaných firem, a pokud plánujete batoh pravidelně a často používat, určitě volte známější a ověřenou firmu. Přečtěte si recenze majitelů vámi vybraného batohu. Mezi známé a ověřené firmy patří americká firma Osprey, držitelka několika ocenění prestižních outdoorových magazínů, původně americká a dnes celosvětová firma Black Diamond, která má své patentované inovace na outdoorové vybavení, francouzská firma Blue Ice a samozřejmě pokud dáváte přednost českým výrobcům, tak je zde kvalita přímo z Čech, firma Boll. Zapomenout nesmíme ani na ověřenou německou kvalitu, firmu Deuter, která je zároveň nejstarší firmou, která vyrábí batohy.
Unisex není výhodu
Běžecký batoh nebo vestu si vždy vybírejte dámskou nebo pánskou. Zapomeňte na unisex varianty, protože běžecký batoh by měl kopírovat anatomii těla. Určitě jsou dámské batohy barevnější, ale hlavní je to, že šířka a výška batohu, zádový systém, tvar bederního pásu a ramenních popruhů odpovídá mužskému nebo ženskému tělu!
Hydrovak nebo soft flask
Hydrovak je vak na vodu, který může být součástí batohu, ale můžete si ho také koupit samostatně. Některé batohy mají také přímo speciální kapsy v batohu nebo běžecké vestě, které jsou kompatibilní s daným typem hydrovaku. Pokud ale batoh touto vychytávkou nedisponuje, můžete si místo dražšího, ale praktického hydrovaku koupit pohodlnou, lehkou a dostatečně objemnou láhev z měkkého gelu (soft flash), která se pitím tekutiny zmenšuje a tekutina se v ní následně nepřelévá a při běhu neobtěžuje.
Vychytávky jako součást běžeckého batohu
Běžecký batoh by měl mít pružné kapsy z lehké síťoviny na potřebné věci. Určitě by měl mít pláštěnku, protože běh za deště není nic neobvyklého. Ceněnou vychytávkou je i klip na cyklistickou přilbu, pokud využijete batoh i jako cyklistický a klip na blikačku, která je ceněný bezpečnostní prvek nejen za snížené viditelnosti. Samozřejmostí by měl být i přehledný organizér uvnitř batohu.
Snadná manipulace
Běžecký batoh by se měl dobře ovládat i za běhu. Ideální je například praktický úchyt na běžecké hůlky, kdy by měly jít snadno vyndat i opět bezpečně připnout.
Kde koupit batoh, který ani po letech nezklame?
Největší výběr běžeckých batohů najdete v internetových obchodech, kde jsou i příznivější ceny. Ale lepší je, batoh si v kamenné prodejně vyzkoušet! Zapnout a chvilku si s batohem po prodejně "popoběhnout". Jen tak zjistíte, zda vás někde neštrtí, neklouže z ramen nebo není na zádech nepříjemný. Možná si myslíte, že pro běh jsou nejdůležitější kvalitní běžecké boty, ale lehký a dobře vycentrovaný batoh zajistí ten správný komfort při běhu. Nejmodernější technologie navíc zvyšují bezpečnost při nechtěném pádu.