Úhlové brusky jsou nástroje s mnohostranným využitím, které můžete použít s odpovídajícím typem kotouče na řadu různých úkolů a materiálů: na ocel, dlaždice, obklady, dřevo, plasty i na další materiály. Existují v řadě velikostí, ačkoli nejrozšířenější je velikost 10 cm. Úhlovou brusku držíte při práci oběma rukama a musíte s ní hýbat, aby řezala či brousila. Jako u jiných elektrických nástrojů musíte i při práci s úhlovou bruskou dodržovat několik bezpečnostních pravidel.
Bezpečnost je jedním z nejdůležitějších aspektů při manipulaci se všemi elektrickými nástroji, což platí u úhlové brusky obzvlášť. V závislosti na materiálu, který řežete, od ní mohou odletovat kousky materiálu, proto jsou ochranné brýle nutností. Navíc jsou tyto brusky poměrně hlučné, proto se doporučují zátky do uší. Kromě toho pokud řežete beton nebo plast, vznikající prach je při vdechování nebezpečný, proto se vyžaduje prachová maska nebo respirátor.
Přestože některý materiál může v některých případech vyžadovat práci jen jednou rukou, správně byste měli vždy používat držadlo pro ruce, abyste ji stále drželi oběma rukama. Jedna ruka přitom drží brusku na místě a druhá pomocí držadla brusku stabilizuje. Pouze kvalifikovaní odborníci s roky praxe mohou s bruskou pracovat jednou rukou, a to ještě jen podle situace.
Připevnění kotouče je klíčovým faktorem pro bezpečnost práce s bruskou. Nesprávně upevněný kotouč se může kývat, způsobovat nepřesné řezání a může se dokonce rozlétnout na kusy. Kromě toho je nesprávně připevněný kotouč nebezpečný a může postupně uvolnit matici, která ho drží, takže odlétne celý. Vždy proto kontrolujte, že kotouč správně drží na místě a matice je utažená; mezi používáním ho pravidelně ověřujte.
Různé typy kotoučů jsou určeny na různé materiály. Kovový kotouč při použití na dřevo by například způsobil, že by dřevo spíš začalo hořet než se uřezalo, a plastový kotouč by se na kovu silně ztupil. Proto vždy používejte na každý materiál správný kotouč, abyste dosáhli co nejlepších výsledků a vyhnuli se možnému zranění vlivem pokrouceného, ulomeného nebo prasklého kotouče.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu