Pásová bruska slouží k rychlému obrušování dřevěných povrchů. Používá pás smirkového papíru, který je zachycen do rotujícího bubnu, kolem kterého se velkou rychlostí pohybuje. Při práci s ní je důležité dbát na bezpečnostní pravidla. Nesprávné použití může způsobit vážné zranění.
Při používání pásové nebo jakékoli brusky vždy noste ochranné brýle. Brusky vytvářejí velké množství prachu a drobných třísek, které rotující pás odhazuje ve směru rotace a na Vás. Bez ochranných brýlí by tyto částice skončily ve Vašich očích.
Zvažte ochranu plic, protože vdechování prachu při broušení dřeva vede dlouhodobě k onemocnění horních cest dýchacích. To obzvlášť platí pro lidi, kteří s bruskou pracují stále. A i když s ní pracujete jen občas, je lepší prach nevdechovat.
Při práci s pásovou bruskou nenoste volné oblečení. Všechny části oblečení, které by event. mohly přijít do kontaktu s pásem, musíte sepnout a zajistit. Pokud máte košili s dlouhými volnými rukávy, vyhrňte je nahoru. Sundejte si všechny přívěšky z krku. Oblečení a šperky se snadno mohou do brusky zachytit.
Při práci s pásovou bruskou nikdy nenoste rukavice. Pracovní rukavice většinou těsně nepadnou, což vytváří situaci, kdy by je mohla bruska zachytit. Při práci s jakýmkoli elektrickým nástrojem byste vždy měli používat sluchadla, protože elektrické nástroje bývají hlučné a časem by Vám jejich používání mohlo způsobit ztrátu sluchu.
Vždy noste pevné pracovní boty. Na ochranu nohou se často zapomíná. Ať pracujete sebeopatrněji, může dojít k nehodě. Mnohé nástroje jsou těžké, a pokud by Vám upadly na nohu, mohly by způsobit zlomeninu.
Před broušením starších kusů dřeva natřených barvou si ověřte, jestli použitá barva neobsahuje olovo. Barvy obsahující olovo jsou dnes zakázané, avšak starší dřevo jimi nejspíš bude natřené. Tyto barvy prokazatelně způsobují vážné zdravotní a neurologické problémy u dětí, mohou mít však vliv i na dospělé. Vystavení těmto barvám může vést až ke smrti. Je proto ve Vašem nejlepším zájmu takové dřevo vyměnit za nové.
Před broušením dřevo zkontrolujte, jestli z něj nečouhají kovové předměty; mohou to být malé svorky nebo hlavičky hřebíků a šroubků. Pokud by bruska narazí na takový předmět, může dojít k roztržení brusného papíru, vzniku jisker až k zapálení dřevěných pilin a prachu, anebo Vám škubnutí může brusku vytrhnout z rukou. Při práci s tímto typem elektrických nástrojů si nikdy nejste v bezpečí.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu