Jak teď sedíte? Máte narovnaná záda nebo se před počítačem hrbíte s předkloněnou hlavou? Spadla vám ze stolu tužka? Vzpomeňte si jak jste ji zvedli ze země? Zádům dává zabrat nesprávné sezení, ale i cesta z obchodu. Pomozte jim, aby vás nebolela.
Děti slyší tuto větu často, ale s dospělými je to někdy ještě horší. Ustavičné hrbení může vést k chronickým bolestem zejména v oblasti krční páteře. Ať stojíte, chodíte nebo sedíte, narovnejte záda! Ramena táhněte mírně dolů a vzad. Pravidelně si dopřejte přestávku i strečink. A nezapomínejte, ke správnému postoji vám pomohou i pevné břišní svaly.
Máte své oblíbené rameno? Někdo je zvyklý nosit tašku na pravém, jiný na levém rameni. Ideální je, alespoň střídat remena nebo ideálně si raději koupit batoh. Jednostranné zatížení může postupně vyústit do vykřivení páteře, ale i bolestí hlavy. Nákupní tašky noste vždy v obou rukou, abyste hmotnost vyrovnali.
Když vám něco spadne na zem, zavazujete si tkaničku nebo taháte krabice, nikdy se k těmto činnostem nepředklánějte. Vždy si k nim raději dřepněte. Není jednodušší způsob jak odlehčit i tak přetěžovaným zádům.
Emoční zátěž si umí často sednout na záda. Studie ukázaly, že až 80% lidí s chronickou bolestí zad má zároveň i příznaky mírné deprese. Vzniká začarovaný kruh. Pokud žijete v ustavičném napětí, nemáte chuť cvičit a záda trpí. Svalové i psychické napětí vám však mohou pomoci odbourat uvolňující cvičení jako je například jóga nebo pilates. Zdravá záda potřebují i správné dýchání.
Potrápilo vás v minulosti seknutí? I v létě si dávejte pozor na ofouknutí zad nebo plavání ve studené vodě. Právě podchlazení zad může vést k dalším problémům. Po běhání či kole si zejména během větrnějších dní rychle převlékněte tričko. Po plavání si záda hned osušte ručníkem. Pokud se již problém dostaví, řešte jej suchým teplem.
Cvičíte pravidelně plank? Vždy mějte po ruce někoho, kdo vám zkontroluje pozici. Pokud nebudete záda držet v jedné rovině, začnou vás bolet kříže. Stejně se v oblasti pasu neprohýbejte ani nehrbte u dřepů či při cvicích v mírném předklonu. Na začátku jakéhokoliv nového tréninku cvičte pod dohledem odborníka. Každý cvik má správnou techniku.
Každá aktivita vyžaduje jinou obuv. Nevyplácí se dlouhodobé chození ve vysokých či nízkých botách, stejně tak ani běhání ve starých teniskách. Z deformit chodidel vás mohou bolet celá záda. V nízkých balerínkách s tenkou podrážkou se vydejte maximálně do kavárny a do lodiček se přezujte až v práci. Plánujete pravidelně běhat? Sportovní obuv si vybírejte ve specializovaných prodejnách nebo se poraďte s ortopedem.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu