Boty brání tělu v přísunu energie ze Země

Naše chodidlo je dokonalost sama. Je tvořeno z 52 kostí, které ale dokážou pěkně potrápit, když chodidlo nesprávně zatěžujeme. Jinak tato část těla potřebuje pouze pod sebou přirozený povrch, o který se může při chůzi, skoku či běhu opřít. Jak jednoduché a zároveň těžce proveditelné...

Držte se při zemi

Může mít něco tak jednoduché, jako je bosá chůze po trávě, skutečně pozitivní dopady na lidské zdraví? Ke skeptikům se v tomto případě přidávají i mnozí alternativně smýšlející lidé, kterým přírodní medicína není cizí. V čem tedy spočívá myšlenka "uzemnění se"? Odpověď je jednoduchá: v přirozeném, přímo nutném kontaktu našeho těla s povrchem země, se kterým si tělo prostřednictvím bosého chodidla vyměňuje elektrickou energii. Jelikož naše tělo je vodivé stejně jako zem, oba tyto "elektrické vodiče" se dokáží spojit tak, aby přes ně proudily elektrony. Pokud se naše tělo postaví na zem bez překážky, tedy aniž by stálo například na gumových podrážkách, stejnosměrným elektrickým proudem do něj "vtékají" elektrony ze země. Ty se následně dostávají do jednotlivých buněk v těle a nalévají do nich novou energii. Vzhledem k tomu, že na rozdíl od mnoha druhů alternativní medicíny, uzemnění se dá vědecky změřit, dostává se do stále širších medicínských kruhů po celém světě.

Boty vs. bosé chodidlo

Obuv hraje v éře 21. století nedílnou součást pokrokové kultury. Potřebují ji dělníci, hasiči, sportovci a mnozí další. Představa bosé chůze po špinavém městském chodníku neláká nikoho, ale měkká tráva, jemný písek nebo udusaná hlína představuje typ povrchů, pro který jsou naše chodidla doslova stvořená. Dr. Samuel Shulman tvrdí, že obuv je největším nepřítelem lidské nohy. Uvědomuje si totiž, že mnohé problémy s dolními končetinami způsobují právě boty. Nepřirozeně špičaté tvary, které utlačují prsty a podpatky, které křiví celou kostru, způsobují, že noha je celá léta uzavřena a deformovaná. Jenže mnozí z nás se bosé chůze bojí. Na každém místě přece může číhat nebezpečí poranění. Je ale bosé chodidlo opravdu tak zranitelné? Bosá lidská noha je dokonale zkonstruována pro plnění širokého spektra úkolů ve stoje, při chůzi i v běhu. Moderní obuv jsme přece začali nosit až přibližně v 15. století, do kdy byla chůze na boso považována za naprosto přirozený způsob existence. Lidská noha se následkem neustálého nošení obuvi v průběhu života deformuje a způsobuje různé zakřivení jednotlivých kostí a prstů. To vše je ve většině případů právě důsledkem nošení bot, které se obvykle z módních důvodů nepřizpůsobují přirozeným požadavkům chodidla, ale tomu, co je v daném okamžiku "trendy".

Procházky naboso mění život

Už samotné vyzutí bot má řadu nesčetných výhod. Pokud však k bosým nohám přidáme kontakt ze zemí, spektrum pozitivních zdravotních důsledků se rozšíří ještě více. Mezi nejčastější zmiňovaná zdravotní pozitiva patří lepší kvalita spánku a nárůst energie, přímé důsledky toku elektronů do lidského těla. Krevní tlak s chůzí naboso klesá a záněty v těle ustávají, následkem čehož se zmírňují i ​​chronické bolesti. Pokud trpíte častými bolestmi hlavy, chůze naboso po parku by vám také mohla přinést značnou úlevu.

Tip

Pokud se vám chůze na boso zalíbí a pár kilometrů bez bot už budete mít za sebou, zkuste i bosý běh. Postačí najít vhodný terén (fotbalové hřiště, travnatou hráz, bezpečný park nebo pláž) a neobtěžovat se tou "správnou" běžeckou obuví, která - podle narůstajícího čísla zranění způsobených při běhu - pravděpodobně neexistuje. Začněte pozvolna a snažte se dopadat především na přední část chodidel. Takový běh vám přinese množství nových vjemů a pocitů. Navíc pocítíte práci mnoha svalů, které zůstávaly při běhu v teniskách svázané tkaničkami a stěnami boty. A rada na závěr? Dívejte se pod nohy!

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články