Obyvatelé si rozhodně nemohou stěžovat. Podmínky pro život jsou zde prakticky dokonalé. Brunej je díky svým zásobám ropy dokonce jedním ze tří států, které mají nulový státní dluh. Pro turisty je však tento malý státeček jen vábným stínem významnější destinace - Malajsie. I přesto stojí zato se na několik dní zastavit, protože pod tunami ropy se nachází zajímavý a turisticky atraktivní svět.
Hlavním městem Bruneje je Bandar Seri Begawan, který se běžně označuje jako BSB. Mnozí ho považují za jednu z největších metropolí nudy. Nenachází se zde žádné přehršle barů, diskoték ani další typické podniky západní kultury. Mezi islámskými mešitami zde život běží na klasických tržnicích. I tak však jedno vlákno západní kultury prokládá orientální atmosféru - jsou jím nákupní centra Yayasan Sultan Haji a Hassanal Bolkiah ve čtvrti Gadong. Nakupování je zde téměř národním sportem. Příjemným překvapením pro vás jistě budou i vývěsní cedule zlínského prvorepublikového obuvnického mága Bati, které si našly místo i na dalekém Brunej trhu. "Velkou matkou" města je mešita Omara Aliho, která se pyšní největšími rozměry v jihovýchodní části Asie. Už při prvním pohledu zjistíte, že nejde o žádnou chudou haciendu. Stěny chrámu jsou zdobeny italskou žulou se šanghajským mramorem a vnitřní dekorace doplňuje anglický křišťál s belgickými koberci.
Kousek za hlavním městem se vypíná dosud největší obydlený palác světa - Istana Nurul Iman. Bohužel, prohlídky jsou zde možné pouze na konci ramadánu, protože většinu prostor zabírají administrativní části, podobně jako v londýnském Buckinghamském paláci. Ale i zvenku tento komplex, který stál 450 milionů dolarů, bude zaručeně "pastva" pro vaše oči.
Na ulicích zde mnoho lidí nepotkáte. Většina si nejraději hoví doma při sledování fotbalu nebo domácího bojového umění silat. Ti akčnější si v soukromých kurnících pořádají kohoutí zápasy. To ale neznamená, že město nenabízí zábavu pro návštěvníky. Velkým lákadlem je místní zábavní park Jerudong. Pro "Tarzany" je připraven takzvaný bumerang - loďka zavěšená na kladce protínající vodní stěny vodopádu. Také si můžete skočit s padákem, zastřílet si, svézt se lodí, létat ve vesmírném simulátoru nebo se svézt v hopsajícím autě. Příjemné zakončení dne pak nabízí přilehlá pláž s mamutími útesy po svém obvodu.
Vedle vyšperkovaného centra města leží unikátní dřevěné bludiště, které se tyčí nad řekou Brunej. Jde o vodní městečko Kampong Ayer, díky kterému dostalo město svůj přívlastek "Asijské Benátky". Místní lidé zde hospodaří v domcích, které jsou ukotveny pomocí kůlů na říčním dně. V minulosti takto žila drtivá většina populace. Dnes tu bydlí okolo 30 tisíc obyvatel.
Hassanal Bolkiah, brunejský sultán a jeden z nejbohatších lidí na planetě, je mezi svými lidmi relativně oblíbený. Díky obrovskému obchodu s ropou jeho finanční arzenál dosahuje nebývalých výšek. V roce 1980 se usadil jeho majetek na rysce 20 miliard dolarů, což sultána vyneslo na trůn nejbohatšího muže světa. Dnes se sice stále drží vysoko, ale už ho někteří "kolegové" na čele vystřídali. Ale i tak drží pomyslný rekord v délce jména. To jeho se totiž skládá z 31 slov. Navzdory možné očekávané chamtivosti však Bolkiah myslí i na své obyvatele. V Bruneji je například kompletně státem dotované školství a zdravotnictví. Stejně platy jsou zde na slušné úrovni. Nejvíce však asi místní oceňují to, že nemusí vůbec platit daně. Vedle toho si ale Bolkiah dopřeje i pompézní luxus. Například je velkým milovníkem aut a říká se, že má ve svých garážích tři až šest tisíc vozů v ceně okolo 4 miliard USD. Domky jsou koncipovány jako klasické "chaloupky na vodě". Z obývacího pokoje mají místní výhled na řeku a z balkonu vede žebřík přímo do vody ke člunu, který tu supluje automobil. Obydlí jsou navzájem propojeny důmyslnou sítí dřevěných "létajících" můstků a navíc je celý areál vybaven několika institucionálními budovami. Najdete zde mešity, školy, nemocnice i policejní stanici.
Nejvýchodnější částí Bruneje je okres Temburong. Oproti dosud zmíněným částem státu je tento kout panensky čistý a neposkvrněný. Milovníci přírody si tedy přijdou na své. Mezi pestrým deštným pralesem najdete několik druhů exotické flóry. Ke zdejší raritě patří systém dřevěných mostů, které propojují jednotlivé "čtvrti" lesa. Můžete si tak užít "levitaci" nad místním parkem, aniž jste do něj přímo vkročili. Nejzajímavější je takzvaná "canopy walkway", ocelová konstrukce, která tvoří cestu ve výšce 50 metrů nad zemí. Z tohoto místa se můžete podívat i na ty nejvyšší vrcholky stromů místního pralesa, ve kterých si mohou protahovat své tělo zmije. Větší část zvěře se přes den skrývá a je citlivá na příchod cizinců. Výjimku snad tvoří jen motýli, kterých zde najdete až 450 druhů. Brunej je tedy sice malým státem, který si nedělá ambice nabídnout turistům sólo dovolenou, ale v několika dnech vám ukáže příjemnou kombinaci kultury, přírody, adrenalinu a zábavy.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu