Bungalov - dům snů aneb bydlet rychle a bez schodů?

Mnozí začnou stavět, později s radostí bydlet a pak zjistí, že si postavili bungalov ... Samozřejmě přeháníme, ale jednopodlažní dům - bungalov - již patří k vyhledávaným typům rodinného bydlení. Tak co: Bydlet rychle, bez schodů, nebo v dvoupatrovém domě s balkonem a muškáty?

bydlení, stavba domu, bungalov

Celkem na úvod

Řiďte se základní poučkou: I když jste při penězích nechoďte do stavby domu po hlavě. Zjistěte si co nejvíce informací: od známých, kteří to mají za sebou, hledejte dostupné informace z webu, navštěvujte vzorové domy, studujte, usilovně počítejte, porovnávejte. Rozvažujte ... Berte v úvahu všechna fakta, výhody, rizika, neboť platí: Málo připravený voják bitvu, válku ještě nevyhrál.

Drobná poznámka

Mnoho firem nabízí tzv.. hrubou stavbu, která většinou tvoří polovinu nákladů. Pokud si ji dáme postavit a následně se necháme zlákat možností "zbytek dodělám s pomocí kamarádů, vlastních schopností apod.", hrozí riziko časového skluzu stavby, hektické shánění materiálů, příp.certifikovaných odborníků atd.. Pokud máte však v tomto směru zabezpečené záda, jděte klidně do toho - peníze určitě ušetříte.

Varianta A: stavba na klíč

Nejlepší volba při splnění pár podmínek: jste vlastníkem velkého pozemku, máte slušné konto a geneticky obě ruce levé. Částku jednoduše zaplatíte a dům postaví parta profíků. Například za tři-čtyři měsíce. Reálné je ale tento scénář pro našince náročnou akcí a naplňuje se méně často jako další verze ... Pokud se pro tento krok rozhodnete, ceny se mohou pohybovat v širokém intervalu. Záleží na zvláštních nárocích, představách, velikosti domu, volbě použitých materiálů, konkrétním zařízení, následné úpravě okolí domu apod.

Varianta B: kompletní svépomoc

V našich zeměpisných šířkách jde o nejvíce uplatňovaný model. Počítá s fakty, že: a) máte početnou a pracovitou rodinu, b) jste technicky a řemeslně zdatní, c) jste smířeni s delším časem výstavby. Pokud budete mnohé věci dělat sami, s rodinou a přáteli, čas totiž hraje roli vašeho nepřítele.To, co vám čas vezme, získáte zpět na finančních úsporách. Bungalov si můžete postavit touto "family technologií". Ale počítejte už dopředu s tím, že stavba si vás bude nekompromisně žádat "celého" - od prvního výkopu až po zavěšení obrazu nad postelí ...

Varianta C: projekt odborníka a vlastní síly

Tato volba "vytáhne" peníze za projektovou dokumentaci, ale odstraní nemilá rizika "nečekaných zakopnutí" při neodborném plánování jednotlivých položek. Zbytek zůstane ve vaší režii. Částka bude tedy vyšší o profesionální služby při tvorbě projektu. Důležitější je fakt, že stavíte podle odborně nastavených parametrů, což má v konečném důsledku příznivé účinky na průběh a výsledek.

Proměnné v rovnici "bungalov"

Neřekneme nic nového, ale stavba domu je skládankou nejrůznějších druhů proměnných. Základní je zřejmě výběr a volba materiálů, z nichž váš bungalov bude stát. Dřevěnou stavbou ušetříte, ale lety zaplatíte podstatně více na vytápění a zvukové izolaci. Případný prodej domu by také nebyl možný. Dřevěné stavby vydrží zhruba o polovinu méně než zděné, a prodávají se tedy o něco hůř. Zdi z cihel, tvárnic nebo betonu jsou při nákupu dražší. Časem se tyto investice pěkně krásně vrátí na účtech za topení. A zděný dům vydrží více než 100 let, takže cena při uvažovaném prodeji stoupá úměrně ochotě věnovat domu přiměřenou péči.

Pozemek

I když je bungalov dobrá forma, jak řešit bydlení v rodinném domě, jeden neduh ho příliš nectí - rozloha pozemku. Postavit slušný bungalov s jakous takous zahradou a externím zázemím (nejčastěji garáž) si již vyžaduje rozlohu středně velké parcely, tedy od 400 do 800 m 2. A pokud jsme se rozhodli, že přibude i nějaký bazén a bohatší zeleň, logicky zaplatíme více. Takže bungalov je již ve své zárodečné formě poměrně náročný na plochu.

Několik plusů navíc

Poschoďový dům sice poskytuje uživatelům podstatně více soukromí, ale život v bungalovu je něco jako dlouhatánský výlet pod stanem. Zkrátka: víme o sobě, můžeme si jednou překážet, jindy jít pořádně na nervy, ale rodinu nemusíte ke stolu svolávat lodním zvonem. Navíc nehrozí, že se někdo nedobrovolně sesype ze schodů, což ocení nejen společensky unavená hlava rodiny, ale po letech i milovaný dědeček.

Shrnutí 

Pokud tedy shrneme představené argumenty, plusy i mínusy, víme o stavbě a financování bungalovu následující: Všechny při individuálním pohledu tají jako jarní sníh, protože jakýkoliv ustálený a referenční názor je zkrátka nemožné namodelovat. Existují střední hodnoty, orientační body, z nichž můžeme začít svůj sen o bungalovu odvíjet, ale neexistují žádné exaktní tabulky výkonů, cen a termínů ... Stavba domu - jakéhokoliv - je vždy jistým druhem osobního, životního dobrodružství, které může mít označení řadový a patrový dům, vícegenerační dům, atypická vila nebo bungalov. Pojďme tedy konstatovat, že bungalov se staví z velikosti pozemku, představ o koncové kvalitě a stylu bydlení, materiálů, které si vybereme a použijeme, formy a druhu dodání jednotlivých stavebních prací a různých věcí navíc, jako je například garáž, bazén, zimní zahrada, anglický trávník a pod. Nečekejme tedy, že si prstem projdeme stránky katalogu a najdeme konkrétní částku. Po pravdě - cenu při stavbě velkého domu nebo útulného bungalovu si určujeme výhradně jen my sami ...

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Stavba domu je velká investice, kterou si je třeba také užít!

Faktorů, které ovlivňují výběr stavebního materiálu, je dnes mnoho. Rozhodují nejen reálná kritéria, jako jsou...
více…

Chyby při zateplování domu

V současnosti je zateplování domů velkou módou, ale hlavně je jedním ze základních, energeticky úsporných...
více…

Stavba domu a stavební dokumentace, která je nezbytná

Pokud chcete jedinečný dům, najděte si čas na spolupráci s architektem, pokud chcete co nejrychleji bydlet a nemáte...
více…

Úspora energie, kterou zajistí rekuperátor vzduchu

Princip větrání s rekuperací zní velmi jednoduše, i když samotná technologie je trochu složitější. Otvorem ve...
více…

Moderní omítky - hlína, benátský a marocký štuk

Šaty dělají člověka a vnitřní omítky zase interiér. Některým lidem nejednou chybí dotek s přírodou; kousek z ní...
více…

Stavba terasy vyžaduje pečlivé plánování

Plánujete postavit u svého domu terasu? Výborný nápad, ale vše dobře zvažte a naplánujte, aby se z tohoto dobrého...
více…

Proč stavět z pórobetonu?

Přestože historie začátků výroby pórobetonu sahá do roku 1924, kdy si ji nechal patentovat dr. Johan Axel Ericson,...
více…

Pozemek na stavbu domu - geologický průzkum

V dávné minulosti lidé přirozeně vnímali přírodní jevy, byly jejich součástí. Osídlovali především taková...
více…

Rodinné domy a jejich budoucnost

To co se očekávalo od rodinného domu v minulosti, platí i dnes. Má být útočištěm pro rodinu, poskytnout soukromí,...
více…

Zelená střecha - nevyčíslitelná ekologická hodnota

Samozřejmostí střech je, že splňují svou prvořadou úlohu - ochranu interiéru před atmosférickými srážkami....
více…