Bydlení a bezpečnost

Na rozdíl od požadavků na hygienu prostředí či požární bezpečnost není u nás bezpečnost prostředí z hlediska kriminality povinnou součástí projektu. V zahraničí přitom odborníci na bezpečné prostředí již několik let konzultují návrhy staveb až po detaily. Tyto stavby pak dostávají jistou známku kvality, podobně jako u nás energetické certifikáty.

V České republice poskytují záruku zatím pouze certifikované bezpečnostní vstupní dveře

Postupně se k nám však dostává stále více doporučení a pokynů v podobě technických norem pro nejrůznější druhy staveb, od celých území až po jejich detaily. Evropská charta měst totiž zakotvuje základní právo občanů na bezpečné město - sídlo, bez zločinnosti, přestupků a agrese. Dokonce konstatuje, že míru těchto negativních jevů na daném území výrazně ovlivňuje kvalita urbanismu, územního plánování a městského designu. Dokázalo to již několik rozsáhlých výzkumů, jejichž výsledky se úspěšně uplatnily i v evropské praxi.

Na bezpečnost myslete už při výběru nemovitosti

Bezpečnost vašeho majetku ovlivní v první řadě okolí. Bezpečnější bývají lokality, které nejsou osamocené, s co největším počtem "očí na ulici". Více lidí bude přitom na atraktivnější ulici, s nabídkou služeb během celého dne a roku. Důležité jsou také prvky zpomalující dopravu a v úvahu je třeba brát i budoucí sousedy. Pokud si v okolí všimnete výraznější projevy vandalismu, nebo je neudržované, koupi nemovitosti se raději vyhněte. Výstražným znamením by měly být pro vás i různé bariérové ​​opatření (zejména tendence vybudovat si vlastní "pevnost", například vysoké neprůhledné ploty nebo jiné projevy snahy izolovat se od okolí). V bezpečném prostředí je důležitá přehlednost a dobrá orientace - všímejte si možná místa úkrytu útočníků (osamocené zákoutí, husté křoví), ale i případné fyzické bariéry, které by mohly komplikovat útěk (namáhavější terén, stísněné a nepřehledné prostory). Rizikový může být také dlouhodobý či pravidelně se opakující hluk. Bezpečnost může zvýšit i pravidelná policejní hlídka, důležitá je i dostatečně velká, nejlépe trvale volná plocha na příjezd zásahových složek. Na domě je třeba si všímat možnosti snadného proniknutí do objektu - po terénu, fasádě či střeše. K větší bezpečnosti může výrazně přispět orientace vstupů do ulice a kontrola přístupu. Nejlepší je, pokud i auta parkují tak, aby byla v dohledu. Oplocení pozemku rodinného domu není nezbytné, je však vhodné jej alespoň naznačit.
Zmíněné příklady přitom nelze seřadit podle obecně platných priorit - každý případ je třeba zvážit individuálně.

Jak zvýšit bezpečnost při rekonstrukci či zařizování

Pokud vám záleží na bezpečnosti majetku, určitě myslete na vhodné venkovní osvětlení - mělo by zajistit dobrou viditelnost všech vstupů i okolí domu včetně zahrady, nezapomeňte ani na sklep.Moderním řešením pro náročnější je i kompletní elektronické zabezpečení objektu.

Do většiny bytů existuje pro zloděje a násilníky jediná cesta - vstupní dveře

Skutečně bezpečnými dveřmi jsou přitom pouze certifikované bezpečnostní dveře, uchycené do speciální bezpečnostní zárubně vyplněné betonem. Do tohoto ochranného prvku se určitě vyplatí investovat. Na dodnes běžné vstupní dveře bytů, vyplněné papírem, byť s novou vložkou, a "bezpečnostním" řetízkem se totiž při fyzickém útoku nelze vůbec spolehnout. Účinnou alternativou řetízků jsou bezpečnostní páky, které odolají vykopnutí (ale pozor, fungují pouze v kombinaci s bezpečnostními dveřmi). Samozřejmostí by měl být také klíč s ochranou proti kopírování.

V bytových domech jsou nejvíce ohrožena okna na nejnižších,

zčásti i na nejvyšších patrech, v rodinných domech jsou to zejména zasklené dveře na terasu. Ochranu oken mohou zvýšit okenice, případně uzamykací mechanismus křídla (některé typy se dají namontovat i dodatečně) a bezpečnostní sklo nebo bezpečnostní fólie, která zlepší bezpečnost zasklení - sklo se nerozsype a zloděj se tak přes rozbité okno dovnitř nedostane. Na vestavěný trezor na cennosti je lepší myslet již při stavbě domu, při rekonstrukci ho lze doplnit pouze v některých případech.

I na správném používání záleží

Na maličkostech a důslednosti záleží, zejména pokud jde o ochranu majetku. Ani trezorové dveře a okna vás totiž neochrání, když zůstanou otevřené. Kopie klíčů byste neměli dávat komukoliv, ani je nechávat volně dostupné. Nebezpečné může být i svěřit je dětem příliš brzy a bez dostatečného poučení. Často se obklopujeme nejrůznějšími elektronickými vymoženostmi, které vlastně ani neumíme pořádně obsluhovat. Namontujeme si bezpečnostní dveře a bez zábran je otevřeme cizímu, nejednou i pochybně působícímu člověku, překvapeně zjistíme, že jsme zanedbali údržbu a něco zásadního přestalo fungovat, případně si uvědomíme, že známý, který nám poradil, nebyl zrovna odborník, ačkoli to určitě myslel dobře.

Vyplatí se udržovat v okolí domu i bytu čistotu a pořádek

a co nejrychleji odstraňovat projevy poruch a vandalismu - jsou jako zubní kaz prostředí, avšak s podstatně rozsáhlejšími následky. Na svou delší nepřítomnost zbytečně neupozorňujte. Nejlepší je zajistit, aby váš dům či byt působil tak, jakoby byl stále někdo doma. S tím souvisí i pravidelné vyprazdňování poštovní schránky. Je lepší neoznačovat byt ani schránku titulem ani výlučně ženským příjmením. Užitečné bývají také dobré sousedské vztahy či přítomnost psa. Pro případ "nejhoršího" však mějte připravené nouzové kontakty a nezapomeňte na vhodné pojištění nemovitosti a majetku.
 

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články