Chcete poslat své dítě na letní tábor? Nenuťte ho, ale svědomitě připravte!
Přestože prázdniny ještě tak úplně neklepou na dveře, starost kam v tomto období s dětmi je již zcela na místě. A pokud se milí rodiče rozhodujete, zda je právě pro vaše dítě tento druh odloučení od rodiny vhodný, máme pro vás několik užitečných rad.
Nejdůležitější zásada je, nenutit dítě
I když je letní tábor pro děti ideální místo na načerpání nových sil a navázání kamarádství, ne všechny jsou nadšené z vidiny několika dní strávených daleko od domova. Zásadou číslo jedna je dítě do ničeho nenutit. Pokud nechce, je potřeba, najít mu náhradní program. Například výjimečně nadané děti často neumí zapadnout mezi ostatní, proto je lepší nechat je, ať se věnují svým zálibám. Největší chybu dělají rodiče, kteří své ratolesti někam odloží na celé prázdniny. Právě během letního volna má trávit rodina co nejvíce času pohromadě. Dítě nesmí mít pocit, že je na obtíž. Vydělte mu část prázdnin na vrstevníky v táboře, část ať užije u prarodičů a část s ním prožijte vy. Dokážete mu tím, že ho máte rádi a počítáte s ním i ve svém vytíženém pracovním programu.
Minimální věk malých táborníků
Minimální věk, se kterým počítají organizátoři táborů, je obvykle sedm let. To je období, kdy dítě již umí fungovat v kolektivu. Je však vždy třeba zvážit, zda je dítě i emocionálně zralé a schopné se na několik dní odpoutat od rodiny. V případě zahraničních táborů však třeba být opatrnější. Pro menší děti to může být traumatizující, protože kromě nového prostředí musí překonat i jazykovou bariéru. Některé sice prahnou po nových znalostech, snadno se učí cizí řeči a takový tábor pro ně může být velmi zajímavý, rozhodně se ale odborníci shodují ve věkové hranici kolem třinácti let.
Tábor by neměl způsobovat stres
Zhodnotili jste, že váš potomek je připraven na pobyt v cizím prostředí? Zkuste mu to trochu usnadnit. Neznámé věci mohou u dětí vytvářet úzkost a tábor by jim rozhodně neměl způsobovat stres. Musí vědět do čeho jdou, proto se rodičům doporučuje, aby se s dětmi jeli podívat do nějakého tábora. Když dítě uvidí, jak to tam funguje, bude se na pobyt těšit. Užitečnou přípravou může být i denní tábor, kde se trochu otrkají.
Nepodceňte přípravu
Školákovi, který jede poprvé sám přibalte oblíbenou hračku a s ní pocit bezpečí. Zapojte ho i do balení, aby přesně vědělo, co má v tašce. Připravte ho na to, že se mu může stát něco nepříjemného a vysvětlete mu, že se vším se má hned obrátit na vedoucí tábora.
Co dělat, když dítě pláče a chce jet domů?
Je dobré se mu podvolit? Psychologové to nedoporučují, protože dítěti zůstane nepříjemná vzpomínka na situaci, kterou nezvládlo. Předčasný odchod domů je krajní řešení a zároveň pro dítě i šance na vydírání. Vydat se za ním na návštěvu do tábora také není dobrý nápad, protože následné rozloučení může všechno ještě více zkomplikovat. Alternativou pro úzkostlivé děti může být kombinovaný tábor i pro rodiče, ale mnohem lepší je dát ho pod patronát staršího sourozence nebo kamaráda, který už s táborem má zkušenosti. S mobilem dítě snadněji překoná odloučení, ale na dlouhé a časté telefonáty ho nezvykejte. Může se stát, že si jeden z vás zapomene mobil a to vyvolá další stres a paniku. Dohodněte se na komunikaci prostřednictvím vedoucího. Ten dá vědět, kdyby se něco dělo. Dítě nebude tak přecitlivělé a začne si víc věřit. Pokud zvládlo tábor bez pláče, nezapomeňte ho za to pochválit. Je to velký krok k samostatnosti. A když vyhrálo nějakou medaili nebo si dovezlo domů diplom, vystavte mu vše v dětském pokoji, aby mu to připomínalo jeho úspěchy v kolektivu stejně starých dětí.