Chladící stropy - regulace teploty domu již v projektu
Vysoké teploty ovzduší se nepříjemně promítají do teploty naše obydlí. Jak příjemně teplotu bytu zchladit a přitom si nemuset nechat foukat studený vzduch z klimatizace na záda? Řešení přichází s vybudováním chladícího stropu. Ideální je rozhodnout se pro ně již ve fázi projektu a vybrat si ze dvou možností. Buď je to forma podomítkového systému a nebo se používají sádrokartonové chladící stropní panely. Pokud se rozhodnete pro chladicí stropy již při projektování domu, máte na výběr dvě možnosti způsobu jeho instalace: sádrokartonové chladící stropní panely nebo podomítkový systém.
Sádrokartonový chladicí strop
Nejvhodnější je instalace pomocí sádrokartonových desek.Mají řadu výhod a jednou z nich je například to, že se dají montovat v zařízeném interiéru a lze je použít i při rekonstrukcích. Navíc je k nim snadný přístup v případě poruchy (i když netěsnosti v systémech chladicích stropů se prakticky nevyskytují), dobře se s nimi pracuje - stejně jako s klasickým sádrokartonem. V sádrokartonových stropních panelech, které mají tloušťku 12 nebo 16 mm, jsou zabudovány plastové trubky s vnitřním průměrem 6 nebo 8 mm. V nich proudí chladící voda a ochlazuje celou plochu stropu. Každý panel vytváří samostatný okruh připojený na horizontální rozvod chlazení (potrubí o průměru 16 mm). Panel je z pohledové strany zcela hladký, zabudované chladící trubky nejsou vůbec vidět.Sádrokartonové chladící stropní panely se montují stejně jako klasický sádrokarton. Postačí běžné konstrukce používané na uchycení sádrokartonu, protože váha chladicího stropu naplněného vodou není velmi velká, a tedy nepožaduje speciální uchycení stropu.
Podomítkové registry
Stropní chlazení lze řešit i pomocí podomítkových registrů.Tento způsob je vhodný všude tam, kde pod stropem nenajdeme ani potřebných 10 cm volného prostoru pro montáž sádrokartonových chladicích panelů. Při použití podomítkového registru se trubka na rozvod chladící vody uchytí pomocí montážních lišt na strop a jednotlivé okruhy se napojí na horizontální rozvody. Trubky mají vnější průměr 10 mm a spolu s montážními lištami obvykle nepřesáhnou konstrukční výšku 15 mm. Po připevnění registrů ke stropu se systém otestuje tlakovou zkouškou, aby se zkontrolovala těsnost spojů. Následně se strop omítne 1,5 až 2 cm silnou omítkou. Systém podomítkových registrů se dá zabudovat i dodatečně, protože jeho výhodou je minimální snížení a zatížení stropní konstrukce.
Jak chladí chladicí strop
Klasická klimatizace potřebuje na dostatečné ochlazení místnosti velmi nízkou teplotu výměníku (asi 6 ° C), přes který prochází přiváděný vzduch do interiéru. Ve výměníku se teplý vzduch setkává s jeho studeným povrchem, takže se začne srážet vlhkost ze vzduchu. Na tvorbu kondenzátu spotřebuje klasická klimatizace 20 až 30% dodávané energie. Tvorba kondenzátu je však nežádoucí jev, který způsobuje, že klimatizační zařízení patří k jedněm z největších spotřebičů energie v domě. Zároveň je kondenzování vlhkosti na lamelách výměníku důvodem vysušování vzduchu a příčinou různých zdravotních problémů (suché sliznice). Chladicí strop takovými "neduhy" netrpí.Teplota chladící vody, která vstupuje do systému, je 16 ° C, takže nedochází ke kondenzování vzdušné vlhkosti, a tím ani k vysoušení vzduchu. Velikost chladicí aktivní plochy (podle možnosti celý strop) je několikanásobně větší než při klasickém způsobu chlazení klimatizačními jednotkami, což znamená, že s vyšší teplotou chladicí vody víme stejného výsledku dosáhnout. Navíc, bez nežádoucích vedlejších účinků a s nižší spotřebou energie.
Ve stropech proudí chladící médium
Nejčastěji je to voda, která je ochlazena na požadovanou teplotu.Teplota chladicí vody není velmi nízká. Ani nemusí být, protože stropní chlazení, které pracuje na principu sálání chladu a ochlazování vzduchu, dokáže zajistit, že už teplota vzduchu 24 až 26 ° C se pociťuje jako příjemná. Takovou tepelnou pohodu dosáhne chladicí médium s teplotou přibližně 16 ° C, které ochladí strop po celé ploše na 20 až 22 ° C. Při běžných podmínkách se stropy nerosí, pokud je ale ochladíme příliš rychle (zejména pokud je v domě extrémní vlhkost - horko po krátké letní bouřce z tepla), může docházet ke kondenzaci. Kondenzaci vzdušné vlhkosti (rosení při náhlých změnách vlhkosti vzduchu vlivem počasí nebo mokrých činností v domácnosti) při stropním chlazení zabraňují snímače rosného bodu. Pokud snímač rosného bodu vyhodnotí teplotu chladicího média jako nízkou a relativní vlhkost v bytě jako vysokou (nebezpečí rosení stropů je vysoké), uzavře přívod chladící vody do stropu, čímž zabrání rosení.Když teplota v místnosti poklesne a rosný bod se začne vytvářet při nižší teplotě, stropní chlazení se opět spustí. Tento proces se opakuje, dokud se nedosáhne požadovaná teplota.
Výběr zdroje chladu
Pokud jste se rozhodly pro použití chladicích stropů, zbývá ještě vybrat zdroj chladu. Běžně se používají dva způsoby ochlazování vody ve stropech: tepelné čerpadlo nebo voda z dostatečně vydatné studny. Nejjednodušším způsobem je využití vody ze studny, jejíž teplota na vytvoření chladu obvykle zcela postačuje. Voda ze studny se může čerpat přímo do stropů (samozřejmě přes oddělovací výměník), čímž se zajistí i nejnižší provozní náklady - chlazení za cenu spotřeby cirkulačního čerpadla. V případě, že nemáte na pozemku vhodnou studnu, je dobré si pořídit tepelné čerpadlo, které dokáže využít k chlazení tak vodu ze studny, tak okolní vzduch. Nejlepší kombinací je využít tepelné čerpadlo pro chlazení i vytápění s využitím podlahového vytápění v kombinaci se stropním chlazením. Náklady na chlazení chladícími stropy s tepelným čerpadlem jsou nesrovnatelně nižší než klasická klimatizace. Zejména proto, že tepelné čerpadlo se celoročně využívá nejen jako zdroj chladu, ale i producent tepla na vytápění s mnohem nižší hranicí bivalence, jak mají klimatizační tepelná čerpadla. Navíc, nežádoucí kondenzaci při stropním chlazení bráníme tím, že akumulátor chladu se nevychladzuje na kritickou teplotu. Proti kondenzování je akumulátor dobře izolovaný a do rozvodů se pouští ve stavu, kdy k rosení nemůže dojít.
Porovnání výhodnosti chladících stropů s klasickou klimatizací
Při srovnání stropního chlazení s klasickou klimatizaci je třeba si uvědomit, že komfort, který nabízí stropní chlazení, se s klasickým klimatizačním zařízením nedá srovnat. Příjemné sálání chladu v letních vedrech ocení každý, kdo má možnost stropní chlazení vyzkoušet. I když cena investice je u chladících stropů vyšší (není to však jednoznačné, stačí se podívat na špičkové klimatizační zařízení, jehož cena je velmi podobná), díky nižším nákladům na provoz (při použití tepelného čerpadla se náklady pohybují na úrovni 30 až 40% oproti nákladům na provoz klasické klimatizace) se celkové náklady rovnají. Důležitým faktem při investování do stropního chlazení s tepelným čerpadlem je, že tepelné čerpadlo lze využít nejen jako zdroj chladu v létě, ale i jako zdroj tepla během topné sezóny. Při takovém provozu se zvýšené investiční náklady dokážou vrátit spolehlivě do tří až pěti let.
Stropního chlazení a jeho přednosti
- V chlazené místnosti nedochází k průvanu.
- Chladí se rovnoměrně celá plocha stropu.
- Využívá se přirozený tepelný spád (chladný vzduch je hustší a těžší, takže přirozeně klesá dolů až na podlahu, kde se ohřeje a nezpůsobuje efekt studené podlahy).
- Pocitové vnímání chladu je fyziologicky posazený do velmi přirozené polohy.
- Nevíří se prach a roztoče, což ocení zejména alergici.
- Při provozu nekondenzuje vlhkost, takže netřeba odvádět kondenzát.
- Stropní chlazení nevysušuje vzduch.
- K tepelné pohodě, díky kombinaci sálání a chlazení vzduchem, stačí teplota místnosti 24 až 26 ° C, což šetří náklady na energii a provozní náklady.