Američtí výzkumníci zjistili, že krátkodobé omezení spánku brání vyváženému růstu a způsobuje úbytek mozkových synapsí - spojů mezi nervovými buňkami, na základě kterých probíhá komunikace. "Jedním z možných důsledků naší studie je zjištění, že pokud ztratíte příliš mnoho spánku během dospívání - a to zejména dlouhodobě, může to mít trvalé následky, pokud jde o spojení v mozku," říká vedoucí výzkumného týmu Chiara Cirella, podle listu Daily Mail.
V období dospívání se obvykle začínají i taková onemocnění, jako schizofrenie a jiné duševní choroby, ovšem přesné důvody, proč je to tak zůstávají nejasné. Dospívání je citlivé období vývoje, během kterého se mozek dramaticky změní. Nastává masivní přestavba nervových obvodů, vznikají mnohé nové synapse. V případě nedostatku spánku je tento růst omezen, což může způsobit dlouhodobé problémy.
Již dříve molekulární a elektro-fyziologické studie prokázaly, že během spánku jsou synapse u dospělých hlodavců slabší a menší a pravděpodobně se mozek připravuje na další období bdělosti, kdy synapse opět posílí a získá lepší možnosti reakcí na neustále se měnící zkušenosti a nové poznatky. Pomocí speciálního mikroskopu vědci nepřímo sledovali růst a zánik synapsí. Porovnávali dospívající myši, které spontánně spaly osm až deset hodin a ty, které byly nuceny zůstat vzhůru.
Vědci zjistili, že množství času stráveného spánkem ovlivňuje to, kolik synapsí je založených nebo odstraněných v mozku dospívajícího jedince. Další důležitou otázkou je - co se stane v případě chronického omezení spánku - za předpokladu, že hodně dospívajících to často zažívá. Odpověď na tuto otázku, stále běží a podle odborníků zatím není možné předpovědět výsledek. Je však velmi pravděpodobné, že se ukáží velmi negativní dopady na vývoj mozku a jeho schopností, dokonce je možné, že vědci najdou souvislost s nedostatečným spánkem v dospívání a psychickými onemocněními, které se mů objevit později v životě dospělých.
Je možné, že tyto změny vyvolané chronickým nedostatkem spánku se ukáží jako způsob nemocí a jen dočasně, přičemž jejich negativní vlivy časem vyprchají nebo se budou dát zvrátit kvalitním spánkem. Je však také možné, že takový životní styl může mít trvalé následky v dozrávání mozku a jeho fungování.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu