Chorvatské pobřeží je velmi dlouhé a každá jeho část má osobité kouzlo. Postupně od severu je to Istrie, Kvarner, Severní Dalmácie, Střední Dalmácie a Jižní Dalmácie. Vybírat si můžete nejen podle pláží, ale i míst, které chcete navštívit, ať už je to Rijeka, Zadar, Šibenik, Split, Omiš nebo Dubrovník. Velkým lákadlem jsou i ostrovy, mezi ty nejnavštěvovanější patří Brač, Krk, Hvar či Korčula. V neposlední řadě je třeba zmínit úžasné chorvatské národní parky, jmenovitě Plitvice, Krka, Paklenica a mnohé další. Pokud se nemůžete rozhodnout a chtěli byste ze všeho trošku, můžete zkusit objevovat Chorvatsko na jachtě.
Chorvatsko se dělí na tři zeměpisné regiony - středomořský, horský a panonský - a tomu v podstatě odpovídají i velké klimatické rozdíly na poměrně malém prostoru. Jaderské moře a věnec přímořských hor Dinárského masivu určují klimatické poměry od Terstského zálivu až po Boku Kotorskou. Na Istrijském poloostrově, v Chorvatskem přímoří (Rijeka, Crikvenica atd..) a Dalmácii existují vlastně dva typy klimatu: mediteránní, které převládá na pobřeží a na ostrovech (na Hvaru je do roku 2.718 slunečných hodin a v Dubrovníku 2.584 hodin) a druhé je kontinentální, které je charakteristické pro oblast za pobřežním pásmem ohraničeným horami. Kontinentální klima je i v oblasti Záhřebu, v horských oblastech v centrální části země a také na nížinách na severu.
Přes Rakousko
Nejrychlejší spojení s istrijskym a dalmáckým pobřežím z ČR je trasa přes Rakousko.
směr Rijeka:
Brno - Vídeň - Graz - rakousko-slovinský hraniční přechod Spielfeld / Šentilj - Maribor - Celje - Lublaň - slovinsko-chorvatský hraniční přechod Postojna / Rupa - Rijeka (563 km).
směr Zadar, Šibenik, Split, Makarska, Dubrovník:
Brno - Vídeň - Graz - rakousko-slovinský hraniční přechod Spielfeld / Šentilj - Maribor - slovinsko-chorvatský hraniční přechod Gruškovlje / Macelj - Záhřeb - Karlovac - Zadar (706 km), Šibenik (760 km), Split (829 km), Makarska (875 km) nebo Dubrovník (1045 km).
Přes Maďarsko
Trasa nevede po dálnicích jako v Rakousku. Ušetříte za dálniční poplatky, ale časově je stejná přesto, že je kratší (z Prahy do Záhřebu asi o 100 km). Vede po trase:
Bratislava - Mosonymagyaróvár - Szombathely - Zalalövö - maďarsko-chorvatský hraniční přechod Letenye / Goričan - Záhřeb - Rijeka (530 km) nebo Zadar (655 km), Šibenik (709 km), Split (778 km), Makarska (823 km), Dubrovník (994 km).
Dálniční známky - rakouská 7,90 € / 10 dní, slovinská 15,00 € / 7 dní. V Chorvatsku se platí mýtné, cena od hranic do Záhřebu je 43 kun, ze Záhřebu do Splitu pak 157 kun.
Pro vstup do Chorvatska musí být cizinec vybaven následujícími doklady: řidičský průkaz, technický průkaz, doklad o pojištění vozidla (zelená karta).
Nejvyšší povolená rychlost je 50 km/h v obci, 90 km/h mimo obec, 110 km/h na rychlostní komunikaci a 130 km/h na dálnici. Upozornění: Řidič do 24 let může jet po dálnici rychlostí max.. 120 km/hod., Na rychlostní silnici max.100 km/hod. a na ostatních silnicích max. 80 km/hod.
Přípustné množství alkoholu v krvi: 0,05 promile alkoholu v krvi - netýká se to profesionálních a mladých řidičů. Nulová tolerance platí pro řidiče vozidel kategorie C1, C1 + E, C, C + E, D, D + E, H, instruktory autoškoly, řidiče z povolání, řidiče záchranné služby a řidiče ve věku 18-24 let.
Povinnost při dopravní nehodě: O dopravní nehodě je nejprve povinné uvědomit policii (Tel.: 92), v případě, že jde o nehodu s větší materiální škodou. Vykonejte veškerá opatření, aby nebyla ohrožena bezpečnost silničního provozu (oblečte si reflexní vestu a postavte výstražný trojúhelník), aby se předešlo vzniku nového nebezpečí. Čekejte na příjezd policie. V případě škody na vozidle žádejte od policie na místě nehody potvrzení o poškození vozidla, bez kterého nemůžete překročit státní hranici.
Turisté mají v Chorvatsku v případě ubytování téměř neomezené možnosti. V každém městě, které se nachází v blízkosti moře je několik ubytovacích zařízení, z nichž si mohou lidé vybrat.
Pro ty nejméně náročné, většinou mladé turisty je v Chorvatsku obrovské množství míst, kde si mohou postavit stan. Takové ubytování je samozřejmě levné, avšak je třeba brát v úvahu, že na noci ve stanu je třeba skutečně vysoké teploty a počasí bez deště. Mnoho takových kempů se nachází těsně u moře a proto se člověk ráno budí prakticky na pláži. Pokud si člověk rád užije pohodlnou postel, ale na speciální vybavení si nepotrpí, může se během dovolené ubytovat v různých ubytovnách, internátech nebo chatkách.
Speciálním druhem ubytování je možnost pronajmout si celý dům. Takovou formu ubytování vyhledávají zejména rodiny s dětmi nebo velké partie kamarádů. Mnoho lidí v Chorvatsku vlastní domy u pláže, které celé léto pronajímají. Výhodou takového soukromého ubytování je hlavně klid.
V Chorvatsku se samozřejmě dá ubytovat i v množství hotelů. Všechna letoviska, ale i města dále od moře mají mnoho hotelů, které s radostí otevřou své dveře každému turistovi, který má zájem.
Pokud se tedy do Chorvatska chystáte, máte skutečně mnoho možností ubytování. Je jen na Vás, co Vám vyhovuje a pro co se rozhodnete.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu