Chorvatsko - cestovatelský bedekr

Chorvatsko je pro Čechy dlouhodobě dovolenkovou destinací číslo jedna. Každoročně se k němu vracejí tisíce našinců a někteří se tam teprve chystají. Zejména pro ně je určen tento cestovatelský bedekr.

Chorvatské pobřeží je velmi dlouhé a každá jeho část má osobité kouzlo. Postupně od severu je to Istrie, Kvarner, Severní Dalmácie, Střední Dalmácie a Jižní Dalmácie. Vybírat si můžete nejen podle pláží, ale i míst, které chcete navštívit, ať už je to Rijeka, Zadar, Šibenik, Split, Omiš nebo Dubrovník. Velkým lákadlem jsou i ostrovy, mezi ty nejnavštěvovanější patří Brač, Krk, Hvar či Korčula. V neposlední řadě je třeba zmínit úžasné chorvatské národní parky, jmenovitě Plitvice, Krka, Paklenica a mnohé další. Pokud se nemůžete rozhodnout a chtěli byste ze všeho trošku, můžete zkusit objevovat Chorvatsko na jachtě.

Klima

Chorvatsko se dělí na tři zeměpisné regiony - středomořský, horský a panonský - a tomu v podstatě odpovídají i velké klimatické rozdíly na poměrně malém prostoru. Jaderské moře a věnec přímořských hor Dinárského masivu určují klimatické poměry od Terstského zálivu až po Boku Kotorskou. Na Istrijském poloostrově, v Chorvatskem přímoří (Rijeka, Crikvenica atd..) a Dalmácii existují vlastně dva typy klimatu: mediteránní, které převládá na pobřeží a na ostrovech (na Hvaru je do roku 2.718 slunečných hodin a v Dubrovníku 2.584 hodin) a druhé je kontinentální, které je charakteristické pro oblast za pobřežním pásmem ohraničeným horami. Kontinentální klima je i v oblasti Záhřebu, v horských oblastech v centrální části země a také na nížinách na severu.

Cesta autem do Chorvatska

Přes Rakousko

Nejrychlejší spojení s istrijskym a dalmáckým pobřežím z ČR je trasa přes Rakousko.

směr Rijeka:

Brno - Vídeň - Graz - rakousko-slovinský hraniční přechod Spielfeld / Šentilj - Maribor - Celje - Lublaň - slovinsko-chorvatský hraniční přechod Postojna / Rupa - Rijeka (563 km).

směr Zadar, Šibenik, Split, Makarska, Dubrovník:

Brno - Vídeň - Graz - rakousko-slovinský hraniční přechod Spielfeld / Šentilj - Maribor - slovinsko-chorvatský hraniční přechod Gruškovlje / Macelj - Záhřeb - Karlovac - Zadar (706 km), Šibenik (760 km), Split (829 km), Makarska (875 km) nebo Dubrovník (1045 km).

Přes Maďarsko

Trasa nevede po dálnicích jako v Rakousku. Ušetříte za dálniční poplatky, ale časově je stejná přesto, že je kratší (z Prahy do Záhřebu asi o 100 km). Vede po trase:

Bratislava - Mosonymagyaróvár - Szombathely - Zalalövö - maďarsko-chorvatský hraniční přechod Letenye / Goričan - Záhřeb - Rijeka (530 km) nebo Zadar (655 km), Šibenik (709 km), Split (778 km), Makarska (823 km), Dubrovník (994 km).

Dálniční známky - rakouská 7,90 € / 10 dní, slovinská 15,00 € / 7 dní. V Chorvatsku se platí mýtné, cena od hranic do Záhřebu je 43 kun, ze Záhřebu do Splitu pak 157 kun.

Dopravní předpisy

Pro vstup do Chorvatska musí být cizinec vybaven následujícími doklady: řidičský průkaz, technický průkaz, doklad o pojištění vozidla (zelená karta).

Nejvyšší povolená rychlost je 50 km/h v obci, 90 km/h mimo obec, 110 km/h na rychlostní komunikaci a 130 km/h na dálnici. Upozornění: Řidič do 24 let může jet po dálnici rychlostí max.. 120 km/hod., Na rychlostní silnici max.100 km/hod. a na ostatních silnicích max. 80 km/hod.

Povinnosti řidiče:

  • Mobilní telefon se může během jízdy používat pouze se sadou «hands-free»
  • Používání bezpečnostních pásů je povinné.
  • Použití tlumených světel přes den je povinné jen v zimním období (platnost zimního času), s výjimkou motorek, mopedů, u kterých platí povinnost použití světel během celého roku.
  • Děti do 12 let nesmějí sedět na předním sedadle
  • Nesmí se předbíhat školní a dětské autobusy, které stojí v zastávce
  • Auta táhnoucí se na laně mohou jít max 40 km/hod
  • Povinná výbava: lékárnička, výstražný trojúhelník, sada náhradních žárovek, lano nebo tyč na odtažení, rezervní pneumatika, hasicí přístroj (pouze firemní auta), reflexní vesta EN - 471. Pokuta je 700 HRK.

Přípustné množství alkoholu v krvi: 0,05 promile alkoholu v krvi - netýká se to profesionálních a mladých řidičů. Nulová tolerance platí pro řidiče vozidel kategorie C1, C1 + E, C, C + E, D, D + E, H, instruktory autoškoly, řidiče z povolání, řidiče záchranné služby a řidiče ve věku 18-24 let.

Povinnost při dopravní nehodě: O dopravní nehodě je nejprve povinné uvědomit policii (Tel.: 92), v případě, že jde o nehodu s větší materiální škodou. Vykonejte veškerá opatření, aby nebyla ohrožena bezpečnost silničního provozu (oblečte si reflexní vestu a postavte výstražný trojúhelník), aby se předešlo vzniku nového nebezpečí. Čekejte na příjezd policie. V případě škody na vozidle žádejte od policie na místě nehody potvrzení o poškození vozidla, bez kterého nemůžete překročit státní hranici.

Ubytování

Turisté mají v Chorvatsku v případě ubytování téměř neomezené možnosti. V každém městě, které se nachází v blízkosti moře je několik ubytovacích zařízení, z nichž si mohou lidé vybrat.

Pro ty nejméně náročné, většinou mladé turisty je v Chorvatsku obrovské množství míst, kde si mohou postavit stan. Takové ubytování je samozřejmě levné, avšak je třeba brát v úvahu, že na noci ve stanu je třeba skutečně vysoké teploty a počasí bez deště. Mnoho takových kempů se nachází těsně u moře a proto se člověk ráno budí prakticky na pláži. Pokud si člověk rád užije pohodlnou postel, ale na speciální vybavení si nepotrpí, může se během dovolené ubytovat v různých ubytovnách, internátech nebo chatkách.

Speciálním druhem ubytování je možnost pronajmout si celý dům. Takovou formu ubytování vyhledávají zejména rodiny s dětmi nebo velké partie kamarádů. Mnoho lidí v Chorvatsku vlastní domy u pláže, které celé léto pronajímají. Výhodou takového soukromého ubytování je hlavně klid.

V Chorvatsku se samozřejmě dá ubytovat i v množství hotelů. Všechna letoviska, ale i města dále od moře mají mnoho hotelů, které s radostí otevřou své dveře každému turistovi, který má zájem.

Pokud se tedy do Chorvatska chystáte, máte skutečně mnoho možností ubytování. Je jen na Vás, co Vám vyhovuje a pro co se rozhodnete.

Důležitá telefonní čísla

  • Policie: 92
  • Hasiči: 93
  • Rychlá pomoc: 94
  • HAK: 987 (Chorvatský automobilový klub) pomoc motoristům na cestách
  • Informace: 981
 

comments powered by Disqus