Chyby, které škodí našemu trávníku
Tráva roste všude tam, kde ji nechceme nebo také naopak. Tam, kde ji chceme, se jí nedaří. Důvodů může být hned několik. Patří mezi ně špatné zalévání a také špatná technika sečení.
Večerní a odpolední zalévání
Na závlahu volte časné ráno. Po zálivce nezůstane plocha dlouho vlhká a zabráníte potencionálnímu vzniku houbových chorob. Brzy ráno se zároveň vyrovnávají teploty mezi vzduchem, půdou a teplotou vody ze studny a jen zřídka fouká vítr, který by způsobil odnos vody od postřikovačů.
Příliš časté zalévání
Pokud nejsou extrémní horka, zavlažování každý den nebo dokonce vícekrát denně není vhodné. Naopak platí pravidlo, že se zalévá méně často, ale větší závlahovou dávkou. Takto trávník donutíte kořenit hlouběji a potom méně trpí během extrémních horkých dní.
Nedostatečná frekvence sečení
Nechat trávník vyrůst na 15 cm a potom jej zkosit na 5 cm je asi to nejhorší, co můžete udělat. Plocha zůstane světlá a bez listů a bude dlouho trvat, než se z toho porost vzpamatuje. Pravidelným sekáním podporujete odnožování a tím i jeho zahušťování. Zkuste sekat pravidelně, každý třetí den a uvidíte rozdíl v hustotě trávníku.
Nepřizpůsobení hnojiva ročnímu období
Trávník potřebuje na růst a hnojivo podle ročního období. Nesprávně zvolená výživa nebo jednostranné hnojení s převahou dusíku během celého roku vedou ke vzniku chorob.
Mulčování vysoké trávy
Pokud už chcete mulčovat, je třeba dělat to tehdy, pokud sekáte jen velmi malou část listové plochy. Pokud se rozhodnete mulčovat intenzivně udržovaný trávník, nikdy tak nedělejte po tom, když ho necháte narůst. Posečený materiál zůstane na povrchu ve velkém množství a může "zadusit" trávník. V tomto případě je to více škoda než užitek. Sečení s nastýláním při frekvenci několikrát ročně patří spíše na extenzivní plochy.
Nesprávné určení problémů
Nejčastější problém, po kterém se začnete věnovat trávníku, je změna zabarvení plochy. To, že je bledý, případně schne, nemusí vždy znamenat nedostatek vody. Pokud jde například o houbová onemocnění, zvýšení závlahové dávky je chybné rozhodnutí. Když si nejste jisti, poraďte se s někým, kdo je schopen problém přesně určit a podle toho postupujte.
Nesprávný provoz automatického závláhového systému
Ve snaze ušetřit se někdy sníží počet postřikovačů. To může být fatální chyba, která se několikanásobně vrátí. Nejdůležitějším úkolem závlahového systému je rovnoměrná srážková výška. Znamená to, že během zavlažování padne na celou plochu stejné množství vody. Nejčastěji používaným spon v zahradě je čtvercový, u velkých ploch se používá trojúhelníkový. Rovněž se musí závlaha rozdělit na sekce i podle světelných podmínek. Například plochy ve stínu nesmí jít spolu s plochami na slunných místech.
Špatná závlaha po výsevu
Každý trávník potřebuje na růst vodu. Zejména po výsevu je třeba alespoň čtyři týdny udržet zasetou plochu vlhkou, aby osivo klíčilo rovnoměrně, jinak bude plocha řídká a trsovitá. Pokud je travní směs určená na suché stanoviště, znamená to jen to, že bude lépe snášet období bez pravidelné závlahové dávky a po jejich skončení dokáže lépe zregenerovat.
Trávník na úplně zastíněných místech
Pokud na ploše, kde se chystáte založit trávník nerostou žádné jednoděložné plevele (ty, které vypadají jako trávy), vaše pokusy pravděpodobně nebudou úspěšné. Existují sice travní druhy, které lépe snášejí stín a ze kterých se skládají travní směsi do stínu, ale i ty potřebují alespoň část dne sluneční světlo, jinak budete pěstovat jen mechy.