Čištění uší vatovými tyčinkami je nebezpečné, používejte méně drastické metody!
Víte, jak si správně vyčistit uši? K čištění uší je zažité používat vatové tyčinky. Ale odborníci varují před tímto drastickým čištěním, které může skončit i na nejbližším oddělení ORL. Pokud si chcete zevní zvukovody čas od času důkladně vyčistit, použijte méně drastické metody. Některé vám popíšeme v našem článku.
Operace není vždy nutná
V minulosti si mnoho otorinolaryngologů myslelo, že k léčbě prasklého bubínku je nutná operace. Výsledky nové studie ukazují, že 97 procent případů se vyléčí do dvou měsíců bez chirurgického zákroku. Vědci předložili výsledky studie na jarním zasedání otorinolaryngologů v Chicagu.
Vážné škody kvůli čistotě?
Více než polovina pacientů, kteří se léčí na oddělení otorinolaryngologologie, respektive navštěvují tyto odborníky, přiznává, že na čištění uší používá vatové tampony, respektive tyčinky s vatovými tampony. Ne vždy musí dojít k problému, ale problém nastane, pokud je vatový tampon zatlačován příliš hluboko do zvukovodu. Tehdy může způsobit vážné škody, včetně prasknutí bubínku - stavu, který je známý také jako perforace bubínkové blány nebo ruptura bubínku.
Prasknutí bubínku není jen hluchota
Tento stav není zanedbatelný. Mnozí si myslíme, že když nám praskne bubínek, pravděpodobně ohluchneme na to ucho a to je všechno. Nicméně těžká ruptura bubínku může způsobit dokonce ochrnutí obličeje a závratě. Když prožívá pacient symptomy, jako jsou: ztráta sluchu, odvodnění, závratě nebo abnormality v pohybech obličeje, měl by ihned navštívit lékaře, kvůli posouzení možného poškození ucha!
Jak si bezpečně čistit uši?
Lékaři doporučují místo používání vatových tamponů tyto alternativy na čištění ucha:
- Vezměte si studený peroxid a teplou užitkovou vodu a rovnoměrně promíchejte.Roztok by měl mít tělesnou teplotu. Tímto roztokem je vhodné čistit ucho jednou nebo dvakrát za měsíc.
- Vezměte si obyčejný ocet a vodu. Do vody nakapejte čtyři nebo pět kapek a tímto roztokem čistěte uši jednou týdně.
- Navštivte lékaře, který vám může odstranit přebytečný ušní maz.
Jak na to přišli?
Studie odborníků zahrnovala 1540 pacientů s diagnózou prasklého bubínku z let 2001 až 2010. Pacienti, kteří utrpěli zranění kvůli vatovému tamponu, respektive tyčince, byli rozděleni do dvou skupin: ti, kteří byli pozorování a ti, kteří byli léčeni chirurgicky. Léčba ruptury bubínku záleží na závažnosti onemocnění, respektive úrazu. Nejběžnějším způsobem léčby je pozorování perforace otorinolaryngologem, protože častokrát se ušní bubínek vyléčí sám do dvou měsíců. Těžší případy jsou léčeny chirurgicky.
Pokud jsou ve hře nervy, operace je nutná
Studie zjistila, že zatímco ve většině případů se problém vyléčí sám, neurologické deficity, jako je paralýza lícního nervu, vyžadují na opravu ušního bubínku chirurgický zákrok. Tento způsob léčby se ukázal jako velmi úspěšný, pouze jeden z pacientů trpěl mírnými závratěmi i nadále. Lékaři došli k závěru, že je důležité, aby případy prasknutí bubínku sledoval odborník, a samozřejmě, ještě důležitější je prevence - kterou můžeme dosáhnout i tím, že si nebudeme čistit uši vatovými tyčinkami.