Okusování nehtů trápí přibližně třicet procent dětí. Pokud se onychofagie podchytí v dětství, je velká šance, že se nepřenese do dospělosti. Dítě může mít z něčeho strach, obavy a nedokáže tyto emoce zpracovat na racionální úrovni. Stejně tak se může i zlobit nebo nudit. Spolupráce s psychologem je namístě. Vždy je důležité najít spouštěč, jinak se bude okusování táhnout roky. V dospělosti se prvotní příčina bez odborníka opravdu hledá těžko. A odstraňuje se ještě obtížněji.
Při těžších forem onychofagie, když si dítě nebo dospělý okusují nehty až do živého a odhalují si nehtové lůžko, hrozí zejména mikrobiální infekce z vnějšího prostředí. U dětí to hrozí zejména při hře v písku a v kolektivu s hračkami.
U dětí pomůže zejména pohlazení a uklidňující slova. Pomůže i objetí, zpěv či relaxační hudba.
Neřešte okusování nehtů zhurta, zejména u dětí. Rozhodně je nestrašte a nedávejte jim ultimáta. Tím jen zvýšíte vnitřní napětí. Mnohem vhodnější je odměňovat dítě za čas, když si nehty neokouše. Odměny stanovte po dohodě s dítětem a dodržujte je. Tak bude motivované na požadovanou změnu chování. Připravte se však i na to, že boj s okusováním nehtů je dlouhodobá záležitost. Dospívajícím dívkám pomůže v boji i fakt, že velmi touží po pěkných nehtech. Pokud věnují čas manikúře a lakování, nechtějí si ji kazit zuby.
Okusuje si nehty váš školák? V žádném případě na něj nezvyšujte hlas. U dětí však může jít i o odpozorované chování, které nemá psychický podklad. Pokud si nehty kouše rodič nebo se dítěti o ně nedostatečně stará, dítě si je okusuje.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu