Afghanistán

Afghanistán je hornatá země s rovinami na severu a severozápadě. Velmi podstatnou roli hraje v otázce této země nejen jeho poloha, ale také jeho povrch.

Afghanistán je vyloženě horskou zemí s velmi členitým povrchem. Přesto se dají v Afghánistánu (podobně jako např. v pouštích oázy) najít i ve vysokých horách skrytá krásná zelená údolí. Nejdůležitějšími řekami jsou Amu Darya, Hari Rud, Kabul a Helmand. Na západě sousedí Afghánistán s Íránem, na východě s Pákistánem, společná hranice má skoro 2 500 kilometrů. Na severovýchodě má krátkou hranici Čínou, na severu s Tádžikistánem a Uzbekistánem a na severozápadě Turkmenistánem.

Základní informace:

Oficiální název: Islámský stát Afghánistán
Hlavní město: Kábul
Počet obyvatel: 23,9 mil
Rozloha: 652 090 km²
Měna: 1 afghání (AFA) = 100 púlů
Úřední jazyk: paštú, dari (afghánská perština)
časové pásma: GMT + 4:30
zimní / letní čas není zaveden
tel. předčíslí: 0093

Historie:

V roce 1747 založil kmenový náčelník Ahmadšáh jednotný stát na většině území dnešního Afgánistánu. Od této chvíle se začínají datovat jeho moderní dějiny. Během téměř celého 19. stol. byla země pod velkým tlakem Ruska a Britské Indie. Nezávislost byla zachována, byť pod vlivem Británie. V obou světových válkách zůstal Afghánistán neutrální. V roce 1973 nastal státní převrat a byla vyhlášena republika,  v  září 1979 další převrat. V té době začala vláda spolupracovat s tehdejší  Sovětským svazem. Na což SSSR reagovala vysláním vojska do země a sesazením tehdejšího prezidenta Háfizulláha Amínva prosinci 1979. Země rozdělena na přívržence marxismu a bojovníky hnutí odporu. Islámský stát Afghánistán byl vyhlášen 18. dubna 1992. Vláda však nevydržela dlouho a na scénu se dostalo fundamentalistické hnutí Taliban, které nyní ovládá téměř celou zemi.Stát je hodně izolovaný, informace o něm se získávají poměrně obtížně.

Víra:

Naprostá většina Afghánců vyznává islám, 80 procent jsou sunnité, 19 procent šíité.

Podnebí:

Suché až polosuché, velmi proměnlivé, chladné zimy a horké léta.

Roční teploty:

Letní teploty dosahují až 50°C (JZ), v zimě klesají pod -20°C (severní oblasti a horská údolí).

Doklady, víza:

Cestovním dokladem je platný pas. Vízum je vyžadováno od držitelů všech druhů pasů. Platnost pasu by měla být nejméně 6 měsíců po předpokládaném vstupu do Afghánistánu. Víza jsou vydávána na dobu pobytu do 3 měsíců.

Výměna peněz:

Směnárníci u Pul-e Khishti (most Khishti). Cestovní šeky v Da Afghanistan Bank na Jad-e Froshgah.

Zdravotnictví:

Lékařská péče je velmi omezená a nedostatečná. Doporučuje se očkování proti hepatitidě typu A, B, tyfu, vzteklině a  pokud  jste nebyli očkováni, tak proti dětské obrně. Měla by být obnovena "běžná" očkování - např. tetanus. V době od května do října existuje silné riziko infekce malárií, pohybujete-li se v nadmořských výškách pod 2000 m nad mořem. Jakákoliv antimalarika nejsou v Afgánistánu dostupná, vše je nutno dovést s sebou.

Zdravotní opatření:

Opatrnost při výběru potravin (jídlo i pití), striktní dodržování osobní hygieny, ochrana proti bodavému hmyzu (vhodné oblečení, repelenty moskytiéry, profylaxe - antimalarika).

Zajímavosti:

V Afghánistánu se prý nachází nejvýše položené hnízdiště plameňáka růžového.

Místa kam se podívat:

Kábul, Herat, Bamiyan

Kuchyně:

Afghánistán není zrovna kulinářskou velmocí. Jídla sestávají většinou z jednoduchého jehněčího kebabu s rýží nebo chlebem, v lepším případě doplněném o zeleninu. Druhou běžnou variantou je pulao, čili zeleninové rizoto s kořením a případně kousky masa. Má mnoho variant, z nichž nejběžnější je qabli pulao s mrkví, mandlemi a hrozinkami. Mantu jsou další klasické středoasijské jídlo - knedlíky na páře plněně masem a zeleninou. Vynahradit si to ale můžete ovocem, které jsou v létě v nabídce ve stánkách - mango, melouny, banány, hroznové víno, ryngle, třešně a podobně podle nadmořské výšky. Ve větších městech, jako je Kábul, zakopnete i o stánky nabízející čerstvé ovocné džusy s ledem. Pozor, je to ale riziko pro váš žaludek a střeva.

Bezpečnost:

Při cestě do Afghánistánu musíte dát podstatně větší pozor na svou bezpečnost, než kdekoliv jinde v Asii. Zdůrazňujte, že jste turista. V posledních letech se útoky zaměřovaly na vojáky a pracovníky humanitárních organizací (nejlépe OSN). Zastřelený turista nevyvolá tolik poprasku jako zastřelený pracovník OSN. Cestujte s někým, kdo zná místní řeč a může tlumočit. Není-li to řidič, zvažte najmutí tlumočníka. Najímáte-li auto, spřátelte se s řidičem. Bude to on, kdo vás může zachránit a čím více vás bude mít rád, tím více se bude snažit.

Upozornění:

Fotografování je považováno za těžký přečin proti morálce afghánské ženy. Pokud by se někdo z manželů dověděl, že se ženy nechaly portrétovat od cizinky ze západu, hrozily by jim přísné tresty, v krajním případě i smrt.  Nejlepší oblečení pro turisty jsou dlouhé kalhoty a zahalená ramena. Pokud chcete splynout s davem, kupte si jejich oblečení – je i pohodlné.

Doprava: 

Leteckou společností do Kábulu.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články