Bejrút Libanon

Centrum Bejrútu spolu s jeho starými trhy, ale i novým finančním centrem, bylo za války zcela zničeno, a tak místním lidem a firmám nezbylo nic jiného než jej srovnat se zemí a znovu si ho postavit.

Hlavní město Libanonu se zhruba 1 milionem obyvateli je přístavní město, a je jedním z nejstarších sídlišť na světě. Dokazují to i pravěké nálezy. Toto město je vlastně bankovní, obchodní a finanční centrum s osmi univerzitami, z nichž je nejznámější Americká univerzita. Největší rozmach prožil Bejrút v 1. století př.n.l., kdy město okupovali Římané pod vládou Pompejí. Město proslavila také právnická škola v době panování Septimuse Severa (192 – 211 n .l .). Bohužel velmi mnoho památek zničily letecké útoky v dlouhé občanské válce.

V dnešní době zde z památek najdete např. Muzeum americké univerzity, Sursockovo muzeum, nebo tzv. Holubí skály/ je to dominanta přímořské oblasti Raouché/. Některé budovy, které se nalézají podél zelené linie, která oddělovala během občanské války znepřátelené muslimy a křesťany jsou stále v dezolátním /rozbombardovaném/ stavu.  Bývalé hlavní náměstí Place des Martyrs je v dnešní době opět obrovskou zastavěnou plochou, která se pomalu zaplňuje barevnými domy v evropském stylu.

K příjemným místům kde si můžete v Bejrútu odpočinout, jsou četné parky, a ve čtvrti Achrafiye jevelice příjemné procházet se v uličkách. Levné ubytování můžete majít podél Avenue Charles Helou, kde mají pokoje za zhruba 4-5 dolarů/osobu, což je na Libanon velice málo.

V Bejrútu se mohou turisté oblékat klidně do šortek a triček, ale mějte na paměti, že některé okresy tohoto města jsou konzervativnější, a určitě pokud budete chtít navštívit jakékoliv náboženské místo, musíte být zahaleni. Pokud půjdete na noční procházku, určitě zde zapadnete do davu, když si obléknete sportovní tričko, tmavé džíny a nějaké ty elegantní boty.

Co navštívit v Bejrútu a okolí:

Holubí skály: Jsou to monumentální přírodní oblouk, který vyčnívá ze Středomoří. Je to výborné místo k posezení v jedné ze silničních kaváren a sledovat západ slunce.
Jeita Grotto: Jsou to jeskyně v Libanonu, které se nachází 20 km na sever od Bejrútu v údolí Nahr al-Kalb (Psí řeka). Tato jeskyně se skládá ze dvou vápencových jeskyní. Jeskyní protéká 6.230 m dlouhá řeka. V této jeskyni se působením vody vytvořil jako kdyby chrám s klenbami plných různých velikostí, barev a tvarů a fantastickými skalními útvary. Celková délka jeskyně je více než 9.000 m a je jedním z největších stalaktitů na světě. Otevřeno je zde od úterý do neděle od 9: 00 až do 17:00hod. Dospělí zaplatí vstupné 18.150 LL.
Mzaar Kfardebian: Je to  lyžařský areál v Libanonu a největší lyžařské středisko na Blízkém východě. Toto lyžařské centrum se nachází hodinu jízdy od Bejrútu. Vrcholy Mzaar Kfardebian se pohybují mezi výškou 1 913 až 2.465 metrů. Nejvyšší vrchol je Mzaar, následuje Wardeh a Jabal DIB, které nabízejí své výzvy pro zkušené lyžaře nebo snowboardisty. Tři další vrcholy jsou vhodné pro začátečníky, a ještě více jsou přizpůsobeny pro lyžaře střední úrovně. Kromě vrcholů zde existuje celá řada běžeckých tratí. Otevírací doba během týdne je od 8:00hod do 15:30 hod, o víkendu Do 16:00 hod.

Festivaly a kulturní události:

Bejrútský Mezinárodní filmový festival: Tento festival se koná každoročně v říjnu, a můžete zde zhlédnou filmy z celého Blízkého východu, bohužel obvykle buď v arabštině, nebo francouzštině. Filmy se velice liší a některé z nich mohou být i politické.
Bejrútský Mezinárodní jazzový festival: Koná se každoročně v průběhu měsíce července po dobu čtyř dnů. Tento festival navštíví jak největších mezinárodní jazzový umělci tak i hudebníci z celého Libanonu.
Bacardi noc: Je to fastival, který se pořádá v letním období s některými z nejžhavějších DJ a s kapelami z celého světa.

Autor: Lenka Kostková


Podobné články