Kam v Libanonu

Baalbek je považován za nejlepší památku Libanonu, s jedním z nejzachovalejším antickým komplexem na světě. Historické město, které bylo založeno Féničany, a má jednu z největších akropolí na světě.

Baalbek:

Je to historické centrum, které tvoří křivolaké uličky s mnoha restauracemi. Ve městě samotnémnaleznete Venušin chrám ze 3. století. Komplex akropole je skoro 300 m dlouhý, a obsahuje 2 hlavní chrámy, chrám Jupiterův a chrám Bakchův. Jupiterův chrám, který vznikl v 1. století, byl dokončen asi za vlády císaře Nera. Z původních 54 vápencových sloupů se bohužel dochovalo jen 6 kusů. Jsou to, ale ty nejvyšší sloupy jaké byly kdy pro antickou stavbu použity, dosahují totiž výšky 27 metrů.

Pódium pod chrámem je vytvořeno z monolitických bloků, a každý z nich váží 800 tun. Bakchův chrám, který zase pochází z 2. století zabírá plochu 69 × 36 metrů. Chrám stojí na 5-ti metrovém vysokém pódiu, a vede k němu 33 schodů. Jedná se o velmi zachovalý chrám, u kterého se nedochovala jen střecha. Blíže města naleznete menší antické divadlo Odeon, které je určeno pro čtení textů a básní.

U této památky také naleznete neuvěřitelně velké kamenné bloky, které pocházejí z lomu na jižním okraji města. Dlouhý kámen, který je uprostřed lomu napůl zabořen do země má rozměry 21,5×4×4,5 m a váží více jak 2 000 tun. Jedná se o největší kámen na světě. Původně měl být kámen asi určen do nedokončeného Jupiterova chrámu.

Bcharré: 

Městečko Bcharré v pohoří Libanon je zhruba 2 hodiny jízdy mikrobusem od Tripoli, a je to dobrá základna pro treky v horách – například údolím Qadisha nebo k cedrům. Bšarré je také rodištěm nejvýznamnějšího libanonského básníka Khalila Gibran. Naleznete zde i Džibránův dům, Džibránovo muzeum. Město je velice hrdé na svého rodáka, který tak Bcharré proslavil nejen po celém Libanonu. Levné ubytování však v Bcharré nehledejte. Pokud nechcete utratit za ubytování, tak vám nezbude nic jiného než přespat pod širákem, nebo požádat o nocleh v některém klášteru, nebo doufat v pozvání od místních.

Posvátné údolí Qadisha:

Nedotčená příroda, spolu se spoustou klášterů a pousteven, které jsou vytesány ve skalách dělají z tohoto údolí jedno z nejzajímavějších míst Libanonu, které určitě stojí za to navštívit. Některé kláštery jsou opuštěné, jiné mniši stále udržují.

Cedry (Arz ar-Rab):

Stromy cedry měli vždy své velké místo v životě Libanonců. Byl to jejich významný obchodní artikl a současně stavební materiál. Dnes tvoří cedry symboliku země. Bohužel se z mnoha cedrových lesů zachovalo do dnešní doby pouze několik málo s celkem asi 400 stromy. Jeden les se nachází zhruba 8 kilometrů od Bcharré – „Les božích cedrů“. Městečko Cedry leží v horách, a jsou i vyhlášenou lyžařskou oblastí.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články