Město Beppu se nachází na jihu poklidného japonského ostrova Kjúšu v prefektuře Óita. Toto město je díky značnému množství horkých pramenů považováno za jedno z hlavních lázeňských center Japonska.
Každým rokem do města přijíždí zhruba 12 milionů návštěvníků. Město Beppu je v dnešní době již moderní, nablýskané zářící středisko, a pokud vám nevadí veliká komerce, vychutnáte si úžasný termální a zábavní park. Na svahu nad městem naleznete pár horkých pramenů, které tvoří jezírka. Půda je tak porézní a poseta mnoha průduchy, že z nich neustále stále stoupá pára. Jezírka jsou naplněna minerály zabarvenou vodou nebo bahnem. Japonci je nazývají Onseny. Od roku 867, kdy vybuchla sopka Tsurumi vyvěrá z podzemí 3 750 horkých pramenů, které vytvářejí 168 veřejných lázní.
Celé horské pláně pokrývají proudy vody a bublající nádrže. Voda v pramenech má vždy stejnou kombinaci, což je sůl, uhlík, síra a železo. Jen poměr se trochu mění. Sirné prameny vám pomohou při léčení poruch krevního oběhu ale ty, které obsahují více soli, pomáhají na kožní onemocnění. Uhličité prameny se zase využívají k léčení trávicího traktu. V Beppu se vroucí voda nevyužívá jen pro lázně, ale slouží i k topení v soukromých domech. Velice populární jsou zde i bahenní a pískové koupele.
Mezi nejatraktivnější vroucí prameny patří „Vroucí pekla“, která mají různou teplotu vody a různou barvu, které vytryskávají gejzíry. Jiné prameny bublají pomalu a plynou mazlavým bahnem. Velice zajímavým je okruh Devíti pekel, který je zhruba 20 kilometrů dlouhý. Sedm z nich naleznete v severní části města Beppu ve čtvrti Kannawa. Všechny jezera, které zde naleznete, mají jinou barvu, minerální složení i jiný význam. Barvu tropického moře má voda Mořského pekla, která je cca 120 metrů hluboká. Smaragdově zelenou vodu najdete u sousedního jezera Chinoike-jogiku, kde naleznete i tropickou krajinu. Tmavě červenou barvu mí Chinoike-jigoku – Peklo krvavého jezera. Tuto barvu způsobuje červenice a okysličování. Toto jezero je hluboké zhruba 165 metrů a teplotra vody je 93°C. Krásnou mléčně bílou barvu naleznete v syčícím bahnu Kamado-jigoku. Nafukující, praskající šedivé bubliny uvidíte v Bozoku-jigoku.
Několik jezírek ve městě, mají kapacitu zhruba tisíc koupajících obyvatel. U místních trhovců si můžete koupit vajíčka, která si ve zdejší horké vodě uvaříte :-). Některé lázně jsou součástí hotelů ale i tak jsou přístupné veřejnosti. Mezi nejoblíbenější patří palác Suginoi, který se nalézá v západní části města. Pokud byste chtěli navštívit nejstarší veřejné lázně v Beppu, musíte do vnitrozemí k nedaleké Bappuské zátoce. Do černého písku se můžete zahrabat v lázeňském domu Takegawara, který byl postaven v roce 1879. Na klidné místo se musíte vydat nahoru do kopců na sever od Kanawy, kde vytryskává ze země horký pramen Mjóban. Voda, která je odváděna z pramenů se využívá jak k vytápění lázeňských zařízení, tak i na výrobu el. energie.
Pokud budete mít dost lázní a horkých pramenů, můžete nedaleko města Beppu navštívit opičí park Takasakijama, ve kterém divoce žijí makakové japonští. Prohlédnout si můžete i akvarium Umitamago, kde je stálá expozice mořské fauny. Uvidíte zde tučňáky, tuleně, mořské vydry a spoustu ryb různých druhů. Pokud by se děti již nudili, určitě se vydejte do zábavního parku Harmonyland nedaleko města Beppa, kde se mohou setkat například s Hellou Kitty, My Melody či Cinnamonem.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu