Bombaj je velkoměsto, ve kterém žije zhruba 16 milionů obyvatel. Toto město je ekonomické a finanční centrum země a sídlo indického filmového průmyslu Bollywoodu.
Je to perfektní město pro sledování kriketu i ideální místo pro rušný noční život, teda na indické poměry:-). Architektura města je ovlivněna dávnou britskou kolonizací. Naleznete zde muzea, galerií moderního umění, rušná tržiště i bazary.
Oblíbeným místem místních lidí je vycházková pláž Chowpatty. Na této pláži ale vůbec neuvažujte, že byste se koupali. Moře je totiž neuvěřitelně špinavé. Dále je i oblíben vrch Malabar s výhledem na Arabské moře.
Bombaj je nazýváno-Klenotem Arabského moře“, „Indický Hollywood“, „Město zlata“, „Brána do Indie“. Můžete si vybrat :-). Město je obchodním a finančním centrem, ale také přelidněnou metropolí, kde mnozí místní obyvatelé žijí na samém pokraji chudoby. Chatrčové kolonie v Bombaji velmi ostře kontrastují s moderními mrakodrapy. V Bombaji uvidíte tento kontrast nejzřetelněji v celé Indii.
V Indickém Hollywoodu, se natočí nejvíce filmů na světě. Na každý den připadá jeden film. Většina z nich nemá ale nevalnou kvalitu a rychle po prvním uvedení zapadá v zapomnění. Rychle rozvíjející se Bombaj je i největším přístavem v Arabském moři. Bombaj leží na místě sedmi ostrůvků nazývaných Mumbaí. Mumbaí Déví byla bohyní rybářů, byla i jinou podobou bohyně Párvatí, manželky boha Šivy.
Po otevření Suezského průplavu se Bombaj stala tím nejdůležitějším vývozním přístavem v Indii a křižovatkou námořních linek, které směřovaly na Dálný východ. Nárůst populace města Bombaj je alarmující. Během jednoho století vzrostl počet obyvatel z 85 000 na 10 milionů. Lidé přicházejí do města z nejrůznějších koutů Indie, v touze najít lepší životní podmínky. Jen málokomu se to podaří.
Zajímavá místa v Bombaji
Brána je postavená na břehu Arabského moře. Připomíná státní návštěvu anglického krále Jiřího V. a královny Marie v Indii v r. 1911. Brána se tak stala symbolem města. Od brány máte hezký pohled na přístav.
Muzeum bylo postaveno v indo-saracénském slohu. Budova muzea připomíná první návštěvu Jiřího V. v Indii v r. 1905. Prohlédnout si v něm můžete velkou sbírku rádžasthánských a mughalských miniatur, archeologické sbírky i sbírku evropského porcelánu.
Hrobka a zároveň mešita je zasvěcená muslimskému světci, o němž se věří, že se tady utopil – Hadží Alí. Po kamenném molu, které vede k hrobce lze projít za odlivu. Po celé délce mola sedí žebráci a prosí o almužnu.
Chrám je zasvěcený velké bohyni Lakšmí, bohyni štěstí a také patronce města Bombaje.
Skalní chrámy pocházejív z 8. stol. z doby vlády dynastie Raštrakútovců. Tyto chrámy asi sloužily jako svatyně pro vládnoucí rodinu a zřejmě představují poslední ukázku umění z guptovského období, i když některé z nich pocházejí až z pozdějšího období. Mnoho z památek na ostrově zbourali v 16. století Portugalci.
Tento chrám měl původně tři vchody a půdorys ve tvaru kříže. Ve vlastní svatyni je umístěn lingam, falický symbol boha Šivy, představující plodivou sílu a stvoření. Pilíře jsou v drávidském stylu a reliéfy představují démona Rávanu, jak třese horou Kailásem, jiné reliéfy vám představí svatbu boha Šivy s bohyní Párvatí. Ve středu svatyně naleznete sochu trimúrti, která představuje trojici bohů hinduistického pantheonu – Brahma, Višnu, Šiva.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu