Čína /China/

Tato země je třetí největší na světě. Co do počtu obyvatel, tak je nejlidnatější. Čína má dlouho a bohatou historii a určitě lze i upozornit na řadu významných starých dynastií.

Čína /China/

Tato země je známá, že vynalezla papír, porcelán, střelný prach a kompas. Čína se může pochlubit, že je jednou ze zemí, která má tak velkou stavbu, že jde vidět i z vesmíru – Velkou zeď. Turistům a cestovatelům nabízí Čína velkou řadu geografických odlišností – hory, nížiny, pouště, ostrovy, řeky, Tibet aj.

V minulých dobách byla Čína zaostalá země, která se v posledních letech stala jednou z nejrychlejších ekonomik na světě. Čínská kuchyně je po celém světě velice proslulá, ale počítejte s tím, že co vám naservírují, v ČR bude úplně chuťově jiné než přímo v Číně.

Víza:

Do Číny vízum určitě potřebujete. Nejedná se ale o věc nikterak komplikovanou. Turistické vízum má platnost maximálně tři měsíce. Žádost o vízum si musíte podat na velvyslanectví ČLR v Praze. Zde odevzdáte vyplněný formulář, cestovní pas, který je platný minimálně šest měsíců po odjezdu do Číny, jednu fotografii a rezervaci zpáteční letenky nebo letenku do další země. Ambasáda si může vyžádat i váš výpis účtu. Vízum je většinou vyřízeno do sedmi pracovních dnů – cca 40 USD. Pokud chcete expres vyřízení, bude vás to stát zhruba 20 USD. To dostanete potom vízum do 3 pracovních dnů.

Velvyslanectví Čínské lidové republiky v Praze:

Pelléova 71/18, Praha 6, 160 00
Tel: 233 028 800, fax: 224 319 888
Hodiny pro veřejnost: Po – Pá: 8:00 – 16:30hod /polední pauza 12:00 – 13:30hod/      

Velvyslanectví České republiky v Číně:

Embassy of the Czech Republic, 2 Ritan Lu, Jianguomanwai, Beijing, 100 600
Tel:  008610/65326902 – 5
www: beijing @ embassy.mzv.cz

Adresa generálního konzulátu v Šanghaji:

Conzulate General of Czech republic, room 808 – 810, New Town Center Shanghai, 83 Loushan Guan Lu

Adresa generálního konzulátu v Hongkongu:

1204-5 Great Eagle Centre, 23 Harbour Road, Wan-Chai

Clo, dovoz, vývoz:

Do Číny si můžete přivézt zboží pro osobní potřebu, v rozumné míře. Čínskou měnu nesmíte ze země vyvézt. Pokud si nechcete do Číny dovést více jak 5 000 USD, nemusíte deklarovat. Do Číny nesmíte dovážet krev, ovoce, rajčata, mrtvá zvířata, lilek, zeminu, surové kůže, vejce, tuky, oleje, čerstvé mléko, odpady, narkotika, nic z bource morušového, živá zvířata /výjimka je jen kačka a pes/, sýry, smetanu, syrovátku.

Pokud si chcete dovést, ořechy, semena, tabákové rostliny, obilniny, luštěniny, jakoukoliv zeleninu, výrobky z ratanu, vrby, slámy či dřeva musíte mít zvláštní povolení. V žádném případě nesmíte z Číny vyvážet narkotika, zbraně, munici, výbušniny, čínskou měnu, vzácné živočichy a rostlin vč. semen. Za pašování narkotik, zvířat či rostlin byste dostali velmi přísný trest. V některých případech až trest smrti. Čínští celníci tyto nařízení velice přísně dodržují.

Pokud si musíte vzít do Číny sebou svého mazlíčka, počítejte s určitými podmínkami. Jen jednoho psa nebo kočku, musíte mít platné potvrzení o očkování proti vzteklině. Také musíte doložit mezinárodní zdravotní průkaz zvířete, který je vydán v zemi původu. Myslete na to, že vaše milované zvíře bude v 30-ti denní karanténě na určeném místě.

Měna

Čínská měna se nazývá „lidové peníze“ – renminbi yüan. Občas se místo názvu yüan používá název kuai. Jeden yüan se dělí na 10 jiao, jeden jito se dělí na 10 fenů. Protože čínská měna není volně směnitelná, vyřešte si výměnu peněz hned, jak doletíte do Číny. Peníze si můžete vyměnit jen v bance. Při výměně v bance si do banky vezměte cestovní pás. Budete ho potřebovat. Měnit můžete jen světovou měnu jako je euro, libru, dolary aj.

Ubytování

Najít ubytování v této zemi, které by vyhovovalo vašim požadavkům, není ve většině případů problém. Mimo hlavní turistickou sezonu bývají ubytovací zařízení celkem volná. Pokud si chcete zarezervovat luxusní hotel, stačí si jen do něj zavolat a anglicky mluvící personál to s vámi vyřídí. Nebo vše necháte na CK, která vám vše zařídí a vyřídí.

Podnebí

Vzhledem k tomu, že je Čína moc veliká:-) skoro 9 600 000 km2, jsou v této zemi velmi rozdílné klimatické podmínky. Čína se tím pádem rozděluje na jižní, severní, centrální, potom na jihozápadní část a severozápadní část. Takže kdy vyrazit do Číny opravdu záleží na klimatických podmínkách té dané oblasti, do které jste se rozhodli vydat.

Náboženství

Buddhismus, taoismus, islám, křesťanství

Úřední jazyk

Čínština, dále kantonština a různé dialekty, minoritní jazyky

Pracovní doba místních obyvatelů

Po – Pá 8:00 – 18:00hod /dvouhodinová přestávka na oběd 12:00 – 14:00hod

Prodejní doba

Po – Ne 9:00 – 22:00hod

Banky, pošta

Po – Pá 9:00 – 17:00hod
So – Ne 9:00 – 15:00 hod

Oblékání, stolování

Při jakémkoliv jednání je běžný oblek západního typu. Na jihu je ovšem k teplejšímu počasí povoleno méně formálnější oblečení. Starší lidé a to včetně mužů si velice často barví vlasy, aby vypadali mladší:-). Podání rukou je v Číně běžné, jen je někdy doprovázeno ještě lehkou úklonou. Na stůl, který je obvykle kulatý s otáčivou deskou se podle regionu, v kterém se nacházíte, servírují místní speciality.

Celkem běžné jsou zde přípitky i konzumace alkoholu /čínská pálenka, víno, pivo/. Pokud jste u stolu jako pozvaný host, předpokládá se, že pronesete několik přípitků. Běžné bývá i kouření u stolu během jídla. Po závěrečném přípitku hostitele se s jídlem a pitím ihned končí.

Zdravotnictví

Turisté si musí hradit náklady za zdravotnické úkony i jinou lékařskou péči v Číně v hotovosti. Pokud se připojistíte v ČR, tak si můžete o úhradu, kterou jste zaplatili v ČLR požádat nazpět. Ve většině zařízení ve zdravotnictví vyžadují před hospitalizací či ošetřením hotovostní zálohu do výše předpokládaných nákladů. Bohužel jsou známé i případy, kdy nebyl turista ošetřen, neboť neměl dostatečnou zásobu finančních prostředků.

Očkování

Při cestování do Číny nejsou žádná očkování povinná. Výjimkou je pokud byste přijeli ze zemí rovníkového pásu Afriky /výskyt žluté zimnice/.  Doporučuje se ale očkování proti žloutence typu A nebo AB a proti břišnímu tyfu.  Pro jistotu si zkontrolujte očkování proti tetanu. Pokud budete mít pobyt i na venkově, nechejte se očkovat proti vzteklině. Určitě si zajděte ke svému lékaři z cestovní medicíny na radu.

Pokud se chystáte dlouhodobě pobývat v Jižní Číně na venkově, a to především v období monzunů, doporučujeme i vakcínu proti japonské encefalitidě. Na cestě do této země si určitě přibalte alespoň základní lékárničku /Paralen, živočišné uhlí, antibiotiku, antimalarika, repelent, nosní kapky, náplast, krém s UV filtrem, sluneční brýle, pokrývku hlavy, obvaz, ophtalmoseptonex do očí, Smectu.

Oblasti se zvýšeným rizikem pro turisty

Případy nákazy ptačí chřipkou - virem H7N9 byly zaznamenány v Šanghaji a dále v provinciích Jiangsu, Anhui a Zhejiang. Do této chvíle nebyl prokázán přenos viru z člověka na člověka. Pro ty, kteří cestují do této oblasti doporučujeme, se vyhýbat kontaktu s veškerým ptactvem a drůbeží a striktně dodržovat hygienu.

Kriminalita

Dle oficiálních informací je míra kriminality v ČLR je velice nízká. Potencionální pachatele odrazují velice přísné tresty za jakékoliv kriminální činy. V posledních letech se ale rozšířily kapesní krádeže. Buďte opatrní na své osobní věci a to hlavně v přelidněných prostorech. Zahraničním turistům se může stát, že je budou obtěžovat žebráci nebo ziskuchtiví průvodci. Raději se snažte chovat se nenápadně a v žádném případě nedávejte na odiv svojí movitost.

Důležitá tel. čísla

  • Policie – 110
  • Záchranná služba – 120
  • Požárníci – 119
  • Informace o telefonních číslech – 114
  • Předpověď počasí - 121

Doprava do Číny

Do Číny se můžete dostat buď letadlem, nebo vlakem. Nejběžnější a nejrychlejší je to samozřejmě letadlem. Bohužel jediná nevýhoda letadla, že se do Číny nedostane přímým spojem z ČR. Musíte tedy využít služeb zahraničních leteckých společností, které do Číny létají. Jsou to např: Air France (tranzit v Paříži), Aeroflot (Moskva), Austrian Airlines (Vídeň), British Airways (Londýn), El Al Israel Airlines (Tel Aviv), Finnair (Helsinky), KLM (Amsterodam), LOT (Varšava), Lufthansa (Frakfurt), SAS (Kodaň), Swissair (Curych) aj. Ve většině případů většina těchto letadel má přímé spoje do Pekingu a Honkongu. Některé létají i do Šanghaje.

Cena té nejlevnější letenky se pohybuje kolem 15 000korun vč. letištních příplatků. Při příletu do Číny musíte odpovědným pracovníkům/úředníkům/ na letišti předložit prohlášení o vašem zdravotním stavu, které vyplníte ještě na palubě letadla. Potom bude následovat klasická kontrola cestovního pasu s vízem, a stejně tak i letenky. V letadle musíte vyplnit celní prohlášení, které potom odevzdáte celním úředníkům. Kopii tohoto dokumentu si určitě nechejte u sebe až do svého odletu z Číny.

Pokud ale máte dost času a dobrodružnou povahu, vydejte se do Číny vlakem po Transsibiřské magistrále. Počítejte však s tím, že využijete-li přímé spojení z Moskvy do Pekingu, strávíte na cestě ve vlaku zhruba 6 dní. Za jízdenku z Moskvy do Pekingu zaplatíte zhruba 499UDS což je cca 10 200 korun do 4 lůžkového kupé. Pokud budete chtít kupé dvojlůžkové, zaplatíte 789USD  - 16 100korun.

Tím, že je sibiřská krajina nádherná určitě si cestu vlakem rozdělte do více úseků. Byla by to škoda nenavštívit jezero Bajkal a jiná místa, kde vlak projíždí. Pokud pojedete do Číny vlakem, obstarejte si jízdenky raději s předstihem. Pojedete-li přes Mongolsko, mějte na paměti, že musíte mít platné mongolské vízum.

Zajímavé lokality, které byste si v Číně neměli nechat ujít:

Kolik lokalit v této zemi navštívíte, záleží na vaší délce pobytu a na finančních možnostech. Určitě si ale nenechejte ujít hlavní město Číny Peking a jeho okolí. Dále co byste měli vidět je Šanghaj, Xian, Hongkong i Tibet.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Počasí a podnebí v Číně

Vzhledem k tomu, že je Čína moc veliká:-) skoro 9 600 000 km2, jsou v této zemi velmi rozdílné klimatické...
více…

Peking Čína

Peking /Beiling/je hlavní město Číny. Město se rozprostírá na okraji Velké čínské nížiny. Rozlehlé...
více…

Doprava v Číně

V Číně najdete stejný druh dopravy, tak jako jinde na světě. Vzhledem k tomu, že je tato země hodně rozsáhlá, je...
více…

Ubytování v Číně

Najít ubytování v této zemi, které by odpovídaly vašim standardům, a požadavkům není problém. Mimo hlavní...
více…

Tibet – Lhasa

Lhasa /Lasa/  - hlavní město, které se nachází v Tibetské autonomní oblasti. Toto město se rozkládá ve...
více…

Sluneční brýle na sport a venkovní aktivity

Kvalitní sluneční brýle spolehlivě ochrání oči při venkovních sportovních aktivitách a toulkách přírodou. A to...
více…

Léto je tu, vyrazte do přírody!

Příroda dělá s naší duší hotové zázraky. Využijte krásné letní počasí a vyrazte do přírody sami, se svou...
více…

Unikátní hotel s deštným pralesem v Dubaji

Hotel s vlastním bazénem? Ale hotel s vlastním lesem, to už bude unikát! Budují ho v Dubaji a nebude to ledajaký les,...
více…

Brunej - stát, jehož návštěvu lze spojit s návštěvou Malajsie nebo Kambodži

Benzín zde stojí kolem dvaceti centů a nafta je ještě o něco levnější. V garáži místního vládce parkuje kolem...
více…

Maledivy - ráj, který postupně mizí do moře

Maledivy jsou známé ostrovy nacházející se nedaleko Srí Lanky v Indickém oceánu. Jde o krásný kout světa,...
více…