New Dillí je hlavním městem v Indii a po Bombaji je to druhé nejvíce zalidněné město v Indii.
Se svým počtem místních obyvatel je to i čtvrté největší město na světě. Dillí naleznete v severní části země a má rozlohu 1 483 kilometrů čtverečních, v průměrné nadmořské výšce 293 m. nad mořem. Na délku, a na šířku má město kolem 50 kilometrů.
Po příjezdu do Dillí, zažijete pravý nefalšovaný kulturní šok. Vše je jiné než v Evropě. V Dillí pokud hledáte levný hotýlek, zamiřte do čtvrti Pahargandž, kde těchto hotýlků naleznete hodně. Jen pro orientaci, tato čtvrť je jen kousek od vlakového nádraží New Delhi.
Určitě nezapomeňte v Dillí navštívit ulici Main Bazar. To jste ještě určitě neviděli. Sice vás než vejdete do této ulice, okřikne mnoho naháněčů do hotelů a prodavačů čehokoliv, ale i tak to stojí za to. Budete mít nezapomenutelný zážitek na celý život. Jakmile vejdete do ulice Main Bazar, uvidíte na jednom místě tolik špíny, hluku, odpadků a dobytka, že tam není skoro místo na nic jiného. Na Main Bazaru ale seženete všechno, na co si vzpomenete a tak se vyplatí toto nepohodlí překousnout. Určitě vás dostane v této ulici celodenní shon:-).
Je zcela normální jev v této zemi, že máte nabitou pěší zónu lidmi a občas stojí i kráva před vstupem hotelu, která vás do něj nepustí, dokud do ní nešťouchnete. Pokud kráva udělá lejno, tak se nic nestane. Nečekejte, že to půjde někdo uklidit, protože svatá kráva = svaté hovínko. Je zcela opět normální, že se mezi lidmi prošmikne pořád troubící rikša a někdy projede i auto. Nejhorší je ale motorista, který spěchá a kličkuje bez troubení mezi lidmi.
Až toho budete mít dost, tak navštivte některou z internetových kaváren, které jsou zde nejlevnější na světě. Za jednu hodinu zaplatíte 15 rupií což je zhruba 10 korun. Dávejte si ale pozor na klimatizaci, ta v těchto kavárnách jede na plné pecky a tak si přibalte na procházku po Dillí i svetřík, ať se nenachladíte.
Je vhodné zůstat ve městě pár dní a navštívit několik zajímavých indických památek, z nichž některé jsou na seznamu UNESCO. Jsou to například:
Chrám Bahá'í naleznete poblíž obchodního centra Nehru Place. Lotosový chrám je veliká stavba minoritního náboženství stejného jména. Víra má původ v Izraeli a vznikla v 19. století. V dnešní době má tato víra v Indii největší zastoupení věřících. Skoro dva milióny. Chrám může navštívit kdokoliv, i neveřící. Chrám má půdorys devítihranu a je obklopen systémem vodních nádrží, které termo regulují vnitřní prostory.
Tato mešita se nachází hned vedle Červené pevnosti. Je to největší mešita v Indii, kterou nechal v letech 1644 – 1658 vystavět Šáhdžahán. Do mešity je turistům vstup povolen pouze severní nebo jižní branou po obrovských schodištích. Pokud budete mít na sobě krátké kalhoty a odhalená ramena, budete možnost si zadarmo v severní bráně půjčit tradiční indické mešitní roucho. Třetí brána je na východní straně a ta je otevřena pouze na muslimské svátky. Nádvoří této mešity pojme až 25 000 lidí. Skvělou možností jak vidět Červenou pevnost a Staré Dillí z výšky je vystoupit na jižní minaret.
Červené pískovcové zdi jsou přes 2 km dlouhé a mají různou výšku, která dosahuje až 33 m. Šáhždahán (Shah Jahan) začal se stavbou mohutné pevnosti v roce 1638. Pevnost byla dokončena až o deset let později. V dnešní době je to oáza klidu oproti šílenství v ulicích Starého Dillí. Výborné na relax i odpočinek. Před vstupem do pevnosti je každý turista podroben důkladné osobní prohlídce.
Policisté a policistky v zeleném sárí kontrolují dle pohlaví turistů obsah osobních zavazadel, a u žen je osobní prohlídka prováděna za paravanem a spočívá v různě intenzivním prohmatání těla.
Pokud se dostavíte do pevnosti kolem deváté hodiny večerní, tak uvidíte nejen jedinečnou památku v Indii, ale i večerní světelnou show, při které budou postupně osvětlovány různými světly okolní stavby a hudební vsuvky, které umocňují celou atmosféru. Celá tato show je doplněna anglickým komentářem.
Na jihovýchod od náměstí Conaught Place naleznete nádherně upravený park pod názvem Raj Ghát. Je to posvátné místo v Indii, neboť zde bylo zpopelněno tělo zavražděného Mahátmy Gándhího. Na stejném místě uprostřed parku se dnes nachází černý mramorový pomník, u kterého každý pátek, v den kdy byl M. Gándí zabit, konají místní lidé vzpomínkový obřad. Naproti parku si nenechte ujít i zajímavé muzeum věnované činnosti Mahátmy Gándhího.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu