Mezi nejlevnější a nejrozšířenější dopravu na Taiwanu patří autobus, který je označen logem UBus. Ten je mnohem dostupnější díky velké konkurenci jednotlivých dopravců.
Jejich autobusy mají i přes nízké ceny relativní komfort. Nabídnou vám televizi a toaletu. Na některých linkách si můžete koupit i jízdenku první třídy, kde budete mít pro sebe velké sedadlo a to za prakticky skoro stejnou cenu.
Na Taiwanu je i železniční doprava, která je poněkud dražší, ale je na velmi dobré úrovni, cenově dostupná a rychlá. Mezi velkými města můžete využít rychlovlak, který jezdí až 780 kilometrů za hodinu. I zde si můžete zakoupit jízdenky do různých tříd. Tento způsob dopravy je sice dražší, ale vyváží se komfortem cestování a rychlým transportem k cíli.
Pozor v malých městech a na venkově mimo hlavní turistické zóny je hromadná doprava velmi komplikovaná, nebo zde žádnou hromadnou dopravu nenajdete.
Taxi je na Taiwanu všude. Tady si dávejte pozor, neboť řidiči anglicky nehovoří jen taiwansky nebo čínsky. Je dobré mít na papírku čínsky napsanou adresu, kam byste chtěli jet. Pokud hovoříte čínsky, můžete si cenu jízdy domluvit, jinak je nástupní sazba kolem 35Kč a ceny za kilometry jsou nižší než v ČR. Naše doporučení je zapnout si v taxi bezpečnostní pásy.
Městská doprava ve velkých městech jako jsou Taipei, Kaohsiung, Tainan, Taichung aj. je logická, častá a snadno a pro cizince snadno použitelná. Jízdné si zaplatíte u řidiče do kasičky, ale musíte zaplatit přesně, protože se při platbě vyššími bankovkami nerozměňuje. V Taipei je pak možnost využití slevové cestovní karty, kterou můžete použít v autobusech, podzemní a nadzemní dráze, tramvaji a lanové dráze.
Spojení z mezinárodních letišť na místo určení vašeho pobytu je zcela jednoduché. Autobusová stanice je buď přímo součástí letištní haly, nebo je přidružená. Ale pozor všechny jízdní řády jsou v čínštině a personál hovoří povětšinou také jen čínsky.
Zcela nejčastějším dopravním prostředkem na Thaiwanu jsou skútry. Skútr je zdaleka tím nejlepším způsobem dopravy na krátké i střední vzdálenosti na Taiwanu. Bez něj je člověk dosti izolován. Zachovalý skútr si můžete pořídit i pod 10.000 NTD s následným odprodejem. Skútr je také nejčastější příčinou dopravních nehod. Není to totiž náš malý motocykl, ale jedná se o stroj, který zapadá do vyšší kubatury.
Dále se na Taiwanu používá hojně kolo. Zde je ale jízda na tomto dopravním prostředku celkem nebezpečná, neboť hlavní cesty jsou přeplněny nákladními vozy, které převážejí štěrk a podobné náklady. A na vedlejších cestách si zase musíte dát pozor na polodivoké psy, kteří na vás mohou zaútočit.
Na Taiwanu je celková situace silniční dopravy neuspokojivá. Vozidla taxislužby nedodržují jakékoliv předpisy úmyslně a ostatní dle toho jak se vyspí. Otázkou je, jestli na Taiwanu vůbec nějaká pravidla silničního provozu existují. Jediné co na taiwanské řidiče celkem plat, jsou semafory, ale zase na venkově více než ve městě a radary, které jsou umístěny skoro všude.
Připravte se na to, že dopravní řešení situace je zhruba taková, že pro silné a drzé /taxi, autobusy, nákladní auta/ je klakson a pro slabé /os. automobily, kola a motorky/ je snaha se nacpat do každé skulinky. Bohužel to potom dopadá tak, že jsou v Taiwanu časté drobné a větší dopravní nehody. Jakékoliv svislé dopravní značky kromě maximální rychlosti a semaforu jsou zde zbytečné, neboť je nikdo nedodržuje. Maximální rychlost místní lidé dodržují pouze díky častým radarům a hojně projíždějícím policejním automobilům. Policií je ale velice důsledně kontrolováno nepovolené stání, ve městech i v campusech. V Taipeji je celkem levné metro i autobusy, obojí spolehlivé, pro obě lze zakoupit jednotnou předplacenou studentskou kartu, což je velká výhoda pro studenty:-).
Pokud jste svědkem dopravní nehody, není vhodné jakkoli zasahovat. Mohli by svést vinu na Vás. Nelekněte se, pokud jiný skútr nabourá do vašeho skútru, většinou řidič ujede nebo to neřeší.
Je velmi vhodné mít mezinárodní řidičský průkaz alespoň na osobni automobily. Ačkoliv podle policie není vůbec nutný pro půjčení skútru, nikdo vám ho bez tohoto dokumentu nepůjčí. Po 3 měsících údajně přestává v Taiwanu řidičský průkaz platit, a dokonce ani není taiwanskymi úřady uznáván. Můžete si jej ale vyměnit za čínskou obdobu.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu