Izrael je velmi malá země, ale s hustou sítí autobusových linek. Cestovat můžete také vlakem, taxíkem nebo vypůjčeným autem.
Mezinárodní letiště v Haifě - Namal HaTe'ufa Haifa, Uri Michaeli airport u přístavu slouží jako vnitrostátní i jako vojenské. Vnitrostátní lety do Eilatu a na Golanské výšiny odbavují také letiště v Rosh Pina - Ben Ya'akov Airport a Sde Dov - Nemal HaTe'ufa Dov Hoz, Dov Hoz Airport v Tel Avivu.
Délka železniční sítě je v Izraeli 949 km. Tratě jsou zde dvojkolejné. Železnice se budovaly za osmanské a britské správy a jako první byla otevřena mezi Jaffou a Jeruzalémem. Počítejte ale s tím, že vás zde jízdenky budou stát dvojnásobek oproti ČR. Do letoviska Naharija se dostanete z Tel Avivu úzkokolejkou.
Prioritní je v Izraeli námořní nákladní doprava. Lodní spojení pro cestující mezi přímořskými přístavy nebo říční doprava neexistují. Samozřejmě jsou výjimkou vyhlídkové a zábavní plavby, které míří do Řecka a na Kypr z Haify.
Síť linek je zde celkem hodně hustá a jízdenky relativně levné. Největším dopravcem je Egged Bus Cooperative, který převeze zhruba 60 % cestujících. Centrální autobusová nádraží (tahana merkazit) zajišťují i stovky spojů. Největším autobusovým nádražím na světě - 230 tis. m2, postaveno v roce1993 je v Izraeli New Central Bus Station (Hatakhana Hamerkazit Hahadasha) v Tel Avivu. Dálkové spoje jsou klimatizované. Můžete si koupit několikadenní i měsíční jízdenku. Mějte na paměti, že o šabatu (od pátku večer do soboty večer) veřejná doprava nefunguje. Na žádném autobusovém nadraží nehledejte úschovnu zavazadel. Prostě zde nejsou.
Hlavními provozovateli hromadné dopravy jsou společnosti Egged Ta'avura bus lines a Dan. V Haifě je v provozu metro „Karmelit“, které je údajně nejkratší na světě - na jednokolejné trati s jednou výhybkou a zhruba šesti zastávkami se míjejí jen dvě soupravy.
Taxi najdete všude, kde si vzpomenete. Na letištích a vlakových i autobusových nádražích, nebo vám jej zavolá hotelová recepce. Taxíky jsou v Izraeli spolehlivé, a vybavené taxametrem. Řidič taxíku je vám povinen vydat účtenku. Pozor, příplatky jsou za telefonickou objednávku taxíku. Přirážka je zhruba ve výši 25 % běžného jízdného, a platí se za jízdu od 21.00 do 05.30 hod., o šabatu a svátcích.
V Izraeli najdete tzv. šeruty. Je to forma „sdíleného taxi“. Je to vlastně doprava minibusem pro 8 – 10 osob na kratší i delší vzdálenosti. Je to levnější doprava než klasické taxi, a jen o trochu dražší, a hlavně je podstatně rychlejší než autobus. Tyto minibusy nemají oficiální jízdní řád a obvykle odjíždějí, když jsou zaplněna všechna místa.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu