Doprava v Pákistánu

Pokud budete chtít v Pákistánu jezdit vozem, postačí vám náš řidičský průkaz. Raději si však přibalte také mezinárodní řidičský průkaz, ale pozor ne vždy se vám podaří automobil vypůjčit.

V Pákistánu potom záleží na tom, na jakou policii natrefíte, neboť většinou ani mezinárodní řidičský průkaz nerespektují. Nejlépe je si vypůjčit auto i s řidičem, neboť jen vypůjčení samotného automobilu vás vyjde o hodně dráž.

V této zemi se jezdí vlevo, a minimální věk pro řízení automobilu je 18 let. Nejvyšší povolená rychlost je 65 km/h, na dálnicích 120 km/h. Cestování po pákistánských silnicích je ale hodně riskantní. Silnice jsou totiž rozbité, a řidiči mnohdy agresivní a nezkušení. Silnice včetně hlavních dálnic trpí špatnou údržbou, jsou plné výmolů, ostrých klesání a nečekaných překážek, které nejsou bohužel značené.

Velice mnoho vozidel, především kamionů a autobusů, je ve špatném technickém stavu. Řízení bez zkušeného místního řidiče nebo průvodce raději nedoporučujeme. Mýtné se v Pákistánu vybírá ojediněle. Jeho hodnota se pohybuje v rozmezí od 3 do 10 PKR.  .

Autobusová síť je zde rozsáhlá, ale stav vozů bývá hrozivý. Ale bohužel tato síť spojuje všechna důležitá města. Na trase Lahore-Rawalpindi-Peshawar jezdí autobusy každou hodinu. Velmi doporučujeme zachovalejší nebo nové stroje s klimatizací, a to i za cenu vyššího jízdného. Ve větších městech je velice rozšířená pohodlná taxislužba, nebo rikša služba:-). Jezdí zde i minibusy, ale počítejte s tím, že je hromadná doprava nechutně přeplněná. 

V Pákistánu funguje železnice celkem spolehlivě. Síť je hodně rozsáhlá a vychází z hlavní trasy mezi městy Karáčí, Lahore, Rawalpindi, Peshawar. Mezi těmito městy jezdí celkem dost vlaků denně, a to i v noci. Naštěstí stejně často jezdí vlaky i na dalších trasách. Počítejte s tím, že, že i první třída ve vlaku může být přeplněná, a s nedýchatelnou atmosférou.

Proto jezděte raději klimatizovanými vagóny. Ale zde je dobré zajistit si rezervaci, což platí, i když pojedete v noci a na dlouhé vzdálenosti. Dětí do tří let vlak neplatí žádné jízdné, a děti od tří do jedenácti let platí polovinu jízdného. 

Tři vnitrostátní letecké společnosti zajišťují celkem časté spojení mezi městy Karáčí, Lahore a dalšími letišti. Spojení je velmi rychlé, ale počítejte s tím, že i také velmi drahé.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články