K řízení osobního vozu v Turkmenistánu potřebujete mezinárodní řidičský průkaz, ale většinou vám postačí náš řidičský průkaz s překladem. Půjčovny zde zatím v Turkmenistánu neexistují, ale v blízké budoucnosti by tu měly začít fungovat první společnosti. Jezdí se zde vpravo.
Silniční síť je dobře udržovaná pouze v hlavním městě Ašchabadu, a to jen hlavní trasy. Povrch silnic v okolí je v dezolátním stavu a neosvětlený. Ulice Ašchabadu jsou zaplněné vozy, neboť po získání nezávislosti si automobil pořídil skoro každý obyvatel. Důsledkem toho je totální kolaps dopravy v Ašchabadu. Řidiči v Turkmenistánu bývají nedisciplinovaní a mnohdy agresivní.
Mimo hlavní město mají silnice pevný povrch, ale často jsou hodně rozbité a plné výmolů. Počítejte i s tím, že na silnicích, se navíc v každou denní i noční dobu prohánějí hospodářská zvířata. Doporučujeme si najmout vůz s řidičem. Své služby vám budou určitě nabízet řidiči taxi, i řidiči bez licence, kteří jsou levnější. Tam si ale sjednejte vždy cenu předem. Počítejte i s tím, že mnoho ulic bylo přejmenováno, ale obyvatelé používají staré názvy, takže si pečlivě ujasněte, kam chcete jet.
Základní páteří turkmenské železniční sítě je trasa Turkmenbašy (Krasnovodsk) - Ašgabat - Tedžen - Mary - Turkmenabat (Čardžou) - Atamyrat (Kerki). Vlak v této zemi slouží k základním dopravním prostředkům na dlouhé vzdálenosti v zemi. Navíc vlaky velmi často jezdí přes noc, a tím pádem můžete ušetřit za ubytování, a seznámit se s mnoha zajímavými lidmi. Jízdenky na vlak se prodávají pouze na pas. Neexistuje zde dvojí cena pro cizince. Pokud nejsou jízdenky, téměř vždy uplatíte průvodčí, a šup místo se hned najde, když ne to nejluxusnější.
Autobusy v Turkmenistánu sice jezdí, ale rozhodně to není síť, na kterou jsme zvyklí z Evropy. V okolí větších měst můžete relativně úspěšně používat autobusy příměstské. V zásadě můžeme říci, že několikrát denně jezdí autobusy mezi Ašgabatem a Mary, mezi Ašgabatem a Dašoguzem v ostatních směrech maximálně jeden spoj denně.
Řídkou síť státních autobusů doplňují minibusy nebo-li maršrutky, a taxíky, které odjíždějí, když se naplní. Je to něco jako sběrné taxi. Počítejte s tím, že jejich ceny jsou vyšší než u vlaku nebo autobusu. Tento způsob dopravy je například jediný možný „do“ a „z“ Konje Urgenče, vč. dopravy do Ašgabatu. Můžete je zastavit kdekoliv po silnici, a kdekoliv také můžete vystoupit. Cena je celkem úměrná ujeté vzdálenosti.
Taxíkáři Vás ochotně vezmou kdykoliv a kamkoliv. Taxíky jsou velmi vhodné pro skupiny pro okruhy po některých památkách (např. Mary), neboť se spolucestující o jízdné rozdělí.
Nejrychlejším, ale bohužel také nejdražším druhem dopravy je samozřejmě letadlo. Turkmenistan Hava Yollary létají z Ašgabatu alespoň jednou denně do Türkmenbašy (Krasnovodsk), Mary, Dašoguzu, Turkmenabatu (Čardžou) a Atamyratu (Kerki). Existují i jiné lety. Snad jedinou nevýhodou letadla jsou často nedostupné letenky (s výjimkou letenek zařizovaných cestovní kanceláří).
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu