Turkmenistán se rozléhá /488 100 km2/ ve střední Asii, s počtem obyvatel 4 997 503. Do roku 1991 byl Turkmenistán veden jako Turkmenská sovětská socialistická republika, a byl součástí Sovětského svazu.
Na jihovýchodě sousedí tento stát s Afghánistánem, na jihozápadě s Íránem, na severovýchodě s Uzbekistánem, na severozápadě s Kazachstánem a na západě s Kaspickým mořem. Hlavním městem Turkmenistánu je město Ašchabad. V některých oblastech je tento stát velmi bohatý na přírodní zdroje jako je ropa, zemní plyn, ale většinu země pokrývá Karakumská poušť.
Turkmenistán je nejžhavější středoasijská země. Teploty v Ašchabadu se během července a srpna vyšplhají nad 50 ° C. V zimě klesají denní teploty na 3 ° C, noční na -4 ° C. Blízkost Kaspického moře ovlivňuje podmínky v pobřežních regionech Turkmenistánu se studenějšími léty a teplejšími zimami. Srážky jsou v celé zemi vzácné, o něco více jich spadne na jihu země mimo letní sezóny.
Turkmenština manat (TMM), bankovky v hodnotě 1, 5, 10, 20, 50, 100, 500 manatů, mince - tenge (1, 2, 5, 10, 20 a nejvyšší hodnota 50 tenge).
Při běžných turistických cestách nepodléhá celním poplatkům zboží, si přivážíte nebo vyvážíte pro osobní potřebu. Tomuto odpovídá 2 litry alkoholu a jeden karton cigaret. Pozor, při koupi koberců, drahých kamenů a šperků, hudebních nástrojů, uměleckých předmětů, starožitností, chráněných druhů zvířat a jiných cenností si určitě vyžádejte od prodejce potvrzení o koupi, protože ho budou celní orgány vyžadovat při opouštění Turkmenistánu.
Pro vývoz koberce si musíte vyžádat potvrzení Muzea koberců v Ašchabátu o tom, že koberec nemá žádnou historickou hodnotu. Státní obchody nabízejí koberce již s tímto potvrzením Muzea koberců.
Elektrické napětí je v Turkmenistánu stejné jako v Evropě: 220 V / 50 Hz, používají se zástrčky typu C a F (naše dvojvidlice).
Vzhledem k přísným bezpečnostním opatřením turkmenských úřadů se varujte fotografování jakýchkoli objektů, které mohou být vojensky či bezpečnostně důležité (letiště, nádraží, kasárna, úřední budovy vč. Prezidentského paláce atd., tunely, mosty). Pokud si opravdu nejste jisti, že se může nebo nemůže, je lepší se předem informovat.
Pro občany České republiky se vztahuje vízová povinnost. Vzhledem k tomu, že v České republice není Turkmenistán zastoupen, podává se žádost o vízum většinou na Velvyslanectví Turkmenistánu v Berlíně nebo ve Vídni. Žádost o vízum můžete ale podat i na kterémkoli zastupitelském úřadě Turkmenistánu.
Vízum do 10 dnů je také možno si vyzvednout při příletu na letišti v Ašchabátu nebo na mezinárodních pozemních hraničních přechodech, pokud Vám jej zvoucí strana dopředu vyřídí, a zašle Vám o tomto potvrzení s razítkem Migrační služby Turkmenistánu. Mějte na paměti, že se při vyzvednutí víza na hraničním přechodu platí expresní příplatek. Vice: http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/asie/turkmenistan/cestovani/visa.html
Turkmenské zdravotnictví naprosto neodpovídá žádným evropským standardům, a velmi často nejsou k dostání ani základní zdravotnické potřeby či léky. Vážnější zdravotní problémy doporučujeme ošetřit v kvalitních zdravotnických zařízeních někde jinde v zahraničí.
Turistům proto doporučujeme určitě si zřídit cestovní zdravotní pojištění, které vám potom uhradí i náklady spojené s případnou evakuací z vážných zdravotních důvodů. Určitě si sebou do této země dovezte i dostatečnou zásobu léků, které pravidelně užíváte. Do Turkmenistánu není předepsáno žádné povinné očkování, ale určitě doporučujeme očkování proti tyfus a žloutence typu A, B, vzteklině a záškrtu.
V letních měsících se poblíž hranice s Afghánistánem docela běžně vyskytuje i malárie. Vyšetření na HIV vyžadují turkmenské úřady pouze při pobytu delším než 3 měsíce.
Ašchabad - město s "nevšední" atmosférou, díky totalitnímu kultu prezidenta Nijazova;
Merv - pozůstatky slavného města založeného Alexandrem Makedonským;
poušť Karakum - možnost poznat tradiční život Turkmenů;
Kugitang Nature Reserve - nejznámější národní park Turkmenistánu, zahrnuje část pohoří Kugitnang;
Tolkuchka - typický středoasijský bazar, rozprostírající se na poušti před městskými branami, lze zde dostat tradiční koberce, velbloudi, kozy, stříbrné šperky, ale i náhradní díly do automobilů;
Turkmenská kuchyně je velice podobná kuchyni okolních států. Nejběžnějším pokrmem je zde plov, který se vyrábí ze skopového masa se zeleninou a rýží. Plov se smaží na velké pánvi, a je typickým jídlem pro všechny země centrální Asie. Další velkou pochoutkou je šašlik, což je grilované skopové maso na jehleVýborné na chuť jsou i jiné speciality, např: manty - dlouhé nudle s masem, čebureki - smažené placky či šurpo - masový a zeleninový vývar. Nejlepší restaurace najdete v hlavním městě Turkmenistánu Ašchabadu, ale jen málokdy mají obsáhlejší jídelní lístek.
Na pobřeží Kaspického moře najdete podniky, které vám nabídnou skvělé plody moře. V západních oblastech Turkmenistánu vám zase připraví speciality, kdy je skopové maso pečené v hliněné peci na vonném dřevě. Nejčastějším nápojem je v Turkmenistánu zelený čaj, který vám připraví i ve stánku na rohu té nejzapadlejší ulice. V restauracích můžete dostat pivo, víno, vodku i šampaňské. Ke snídani je často servírován výborný kefír.
Letecky: do Ašchabadu létají linky přes turecký Istanbul, Abú Zabí (SAE), syrský Damašek a Moskvu. Jednou do týdne sem létá linka z Londýna a Dillí. Na území státu se nachází 28 letišť. Jediná letecká společnost je státní s názvem Turkmenistán.
Silniční doprava: Hranice s Íránem je pro cizince zavřená, i když zde jezdí autobusová linka z íránského Mašhad do Ašchabadu. Využití autobusů se může stát noční můrou. Linky jezdí nepravidelně, jsou přeplněné, a zaměstnanci jsou nepříjemní a občas vysloveně nepřátelsky naladěni. Další možností je dohodnout se s taxikářem, nebo jiným řidičům směřujícím do stejného města.
Vlakem: stejná situace jako při autobusech.
Chexiya Respublikasining elchixonasi
3-Navnihol 6, Mirzo-Ulugbekskij rajon, 100041 Tashkent
Tel: +998 71 120 6071 - ústředna Po-Pá 8:30-17:00hod, +998 71 120 3051 konzul. úsek: Po-Čt 16:00-17:00 hod, Pá 9:00-13:00hod, Fax: +998 71 120 6075
Nouzová linka: +998 90 359 8348 (konzul), +998 90 359 8353 (konz.ref.)
E – mail: tashkent@mzv.cz, Web: www.mzv.cz/tashkent
Provozní hodiny úřadu: Po, St, Čt: 9:00 – 11:00hod
příjem žádostí o víza do 90 dnů + ostatní konzulární úkony: dle pořadníku víz www.visapoint.eu
Argentinierstrasse 22/II/EG, A-1040 Vienna
Tel: 00431-503 64 70, 503 64 71, 503 64 72, Fax: 00431-503 64 73
Provozní hodiny úřadu: Po – Pá: 9:00 – 17:00hod
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu