Galilejské jezero Izrael
Sladkovodní Galilejské jezero má rozlohu166 km2, a je hluboké 44 m, které je také nazýváno Tiberiadské, Genezaretské či Kineretské moře.
Jezero je sycené řekou Jordán, a je to klíčový zdroj vody pro Izrael. Jezero se nachází v severní části Velké příkopové propadliny nedaleko Golanských výšin, zhruba 212 metrů pod úrovní světového oceánu. Je to druhé nejníže položené jezero po Mrtvém moři. Na březích Galilejského jezera se pěstují banány, datle, citrusy, zelenina, bavlna a vojtěška. Národní rozvaděč vody vede od jezera přímo do jižní části země pro účely zavlažování. Část vody je na základě izraelsko-jordánské mírové smlouvy převáděna do Jordánska.
Teplota vody v Galilejském jezeře dosahuje v červnu 26 °C, červenci 27 °C a srpnu 28 °C, což je již velice příjemné. Klima kolem jezera je mírné, v lednu okolo 14 °C, v srpnu 29 °C. Od května do října zde neprší. Galilejské jezero je opředeno mýty a Ježíšovými zázraky. Povídá se, že zde chodil po vodní hladině, zastavil bouři, v lokalitě Tabgha nasytil 5 tisíc lidí pouze pěti bochníky chleba a dvěma rybami.
V jezeře můžete najít přes 20 druhů ryb, ročně se jich vyloví z jezera zhruba 1 100 tun. Rákosiny kolem jezera jsou hnízdištěm vodních ptáků, a po jezeře funguje vodní doprava. Ze dřevin zde rostou např. duby, vrby, pistácie, slivoně a oleandry.
Pro Židy je svatým městem lázeňské středisko Tiberias (Tiberiada) s horkými prameny, u Galilejského jezera. Město bylo založené již Řeky a Římany na obchodní stezce Via Maris, které spojují Egypt se Sýrií, Malou Asií a Mezopotámií.
Zdrojem obživy zdejších místních obyvatel je rybolov, zemědělství a cestovní ruch. Tisíce poutníků přijíždějí k jezeru, aby se nechali pokřtít na místě, kde z jezera vytéká řeka Jordán.