Hanoj /Ha Noi/ hlavní město Vietnamu
Hanoj znamená „Město na vnitřní straně řeky“. Hanoj je hlavní a druhé největší město ve Vietnamu s cca 6.5 milionů obyvatel.
Rozléhá se zhruba na 3 344,7 km2. Město se nachází na severu země na břehu Červené řeky a cca 100kilometrů na západ od Tonkinského zálivu. Hanoj leží v tropickém monsunovém pásmu a rok se zde dělí na dvě období. Období sucha od října do dubna, kdy je počasí svěží a málo prší. A období deště od května do září, kdy je horko s velice vydatnými dešti a tajfuny. Průměrná roční teplota v Hanoji je 23,3°C, v zimě kolem 17,2 ale pozor může klesnout i na 8°C. V létě j průměrná teplota 29,2°C-39°C.
I přes své dějiny, které jsou bohaté na události, které byly provázeny válkami, ničením a přírodními pohromami Vám může Hanoj stále ještě nabídnout mnoho architektonických a starobylých památek. Patří k nim například stará městská čtvrť, víc než 600 buddhistických chrámů a mnoho dalšího.
Za jeden ze symbolů Hanoje je považováno Jezero navráceného meče (Ho Hoan Kiem), na jehož ostrůvcích naleznete Chrám nefritové hory. K chrámu se dostanete po krásném červeném mostu Huc, který vede přes jezero, ve kterém žijí obří vodní želvy. Pokud budete mít při pohledu na hladinu moc štěstí, tak tyto tvory zahlédnete. Na okraji jezera ční do výšky Želví věž /Thap Rua/ a budova Vodního loutkového divadla.
V blízkosti jezera sousedí čtvrť starých uliček /cca 36 ulic/, které byly v dávných dobách spojeny s různými řemeslnými cechy. Podle své bývalé specializace se tak i dodnes jmenují. Najdete zde Kloboukovou ulici, Uhelnou ulici nebo Vějířovou ulici a mnoho dalších. Zde si můžete dát v pouličních restauracích i tradiční vietnamská jídla. Proslulé památky, které byste neměli vynechat, jsou Pagoda na jednom sloupu, chrám písemnictví, který se skládá z pěti oddělených nádvoří, včetně 82 vztyčených kamenných stel. Ty jsou považovány za nejcennější majetek chrámu.
Dále nemůžete vynechat Velké divadlo, hanojskou citadelu či mausoleum prezidenta Ho Či Mina, které stojí na náměstí Ba Dinh od roku 1975 a je jednou z nejvýraznějších dominant města. V mauzoleu naleznete ve skleněném sarkofágu uloženo tělo tohoto vietnamského revolucionáře. Tato budova se nachází poblíž centra Hanoje a je pro Vietnamce významným poutním místem. Mauzoleum je otevřeno od prasince až do září. Po zbytek je budova zavřena z důvodu údržby těla. Tělo prezidenta stráží několik vietnamských vojáků, kteří se pravidelně střídají. Pokud vstoupíte do mauzolea, nestrkejte ruce do kapes a neměli byste mít jakoukoliv pokrývku na hlavě. Vietnamci to považují za neslušné.
Hanoj se kromě všech památek a chrámů může pochlubit i 18 - ti krásnými jezery.V Hanoji naleznete i mezinárodní letiště Noi Bai, které je jedno z největších vietnamských letišť s mnoha mezinárodními spoji. http://www.hanoiairportonline.com/
Doprava:
Po centru města a to hlavně ve Staré čtvrti je nejlepší se projít pěšky. Z místa na místo se rychle přemístíte buď na motorce-pronájem 4-5 dolarů, nebo na kole-pronájem stojí 15 000 dongů. Bicykl je vhodný na cestách po Francouzské čtvrti ale jen pokud máte pevné nervy. Hanojská doprava je totiž velice chaotická a všichni tady jezdí beze strachu, bez jakýchkoliv signálů nebo přednosti.
Pokud budete mít potřebu mezi sebou a dopravou cítit něco silnějšího vezměte si raději motocyklový taxík, který najdete na každé křižovatce. Je to hlavní a laciný dopravní prostředek v Hanoji. V průměru jízda po městě stojí cca 10 000 dongů. Pokud si chcete udělat výlet tímto taxíkem například do Ho Či Minovo mauzolea nebo k Západnímu jezeru Vás bude stát cca 15 000 dongů. Je lepší si dohodnout platební podmínky předem a napsat si je na papír, vyhnete se tak nepříjemnému jednání po jízdě. Při jízdě na motocyklovém taxíku si nezapomeňte vzít přilbu. Potenciální riziko zranění je celkem vysoké.
V Hanoji najdete i tradiční vietnamské cyklistické rikše (Cyclo). Pokud se rozhodnete využít této dopravy, je lepší si zajistit tuto jízdu přes hotel, jinak se připravte na celkem tvrdé vyjednávání. Ceny se pohybují kolem 2-3 dolarů na hodinu. Opět se vyplatí si cenu dojednat dopředu. Chaotická doprava způsobuje problémy i při pronájmu auta. Pokud se chcete vydat na cesty mimo město, je lepší si pronajmout auto i s řidičem. Ceny se pohybují kolem 20-50 dolarů na den. Pozor řidič někdy nemluví anglicky a tak si musíte pronajmout i průvodce – 10-30 dolarů na den.
Po chaotické dopravě ve městě budete příjemně překvapeni cestováním autobusem. Autobusová síť dosahuje až na mezinárodní letiště Noi Bai. Autobusy jezdí každých 15-20 minut od 5:00 hod do 21:00 hod a kromě dopravní špičky, která je od 7:00-9:00 a potom po 16:00hod jsou autobusy poměrně prázdné. Pozor v době dopravní špičky jsou autobusy celkem přeplněné. Pokud pojedete v rámci města, zaplatíte zhruba 3 000 dongů, pokud pojedete na letiště a vzdálenější předměstí zaplatíte 5 000 dongů. Jízdenku si koupíte přímo u řidiče. www.hanoibus.com.vn
Ubytování:
Počet hotelů se v Hanoji v posledních letech dramaticky zvýšil a tak není problém se ubytovat. Neustále se otevírají velké hotely mezinárodních značek, ale do módy v dnešní době přicházejí ty menší. Za výsledek je, že velké hotely mají neuvěřitelně nízké ceny. Ceny klesají a úroveň stoupá i na úrovni hostelů. Pamatujte si, že hotelů se stejným jménem je i několik, proto budete potřebovat přesnou adresu. Pokud pojedete do hotelu/ubytování taxíkem trvejte na této adrese, protože někteří taxikáři se Vás budou snažit přesvědčit, že je hotel zavřený a budou se Vás snažit odvést do hotelu, kde mají podíl na zisku. Nejlepším místem pro levné ubytováním Stará čtvrť, která se nalézá na západě od jezera Hoan Kiem. Naleznete zde několik hotelů, které Vám nabídnou pokoje od těch nejjednodušších tzv. internetových až po ty s klimatizací, internetem satelitní TV. V žádných hotelích nečekejte slevy.
Jídlo:
Najdete zde vše. Od pouličních nenáročných stánků, pouličních kuchyň až po mezinárodní restaurace. Ve stáncích nejdete většinou hanojské speciality – polévku s nudlemi, grilované vepřové s rýžovými nudlemi a mátovým salátem, které tomu dodává tu pravou chuť. Mezi velice oblíbené pouliční jídla patří Bun Bo – nudle s hovězím nebo Bun Ga – nudle s kuřecím.
Pouliční restaurace patří mezi ty lacinější místní restaurace. Bohužel vynikající jídlo tu nahrazuje méně atraktivní interiér. Mezinárodní kuchyň najdete hlavně ve Francouzské čtvrti a u Západního jezera. V Hanoji najdete nespočet kavárniček s minimem komfortu ale zase s výbornou kávou, která je většinou malá, extra silná místní značky. Počet kaváren v západním stylu, které podávají jídlo, nebo pečivo, jogurty nebo alespoň zmrzlinu se neustále zvyšuje.
Tradičním zákuskem ve Vietnamu je „che“. Je to něco mezi nápojem a dezertem.Za několik tisíc dongů si můžete koupit pohár husté, sladké polévky, která je plná fazole, džemu, kokosu a několika druhů sezonního ovoce. V zimě si to můžete koupit i teplé což přidává poháru na sladkosti. Velmi populární jsou i Džusové bary, které naleznete okolo To Tich na jižní straně Staré čtvrti, kde Vám namíchají džusík dle Vašeho výběru. Pozor! I když je Hanoj hlavním městem Vietnamu stánky a pouliční restaurace zavírají ve 20:00 hod. Mezinárodní restaurace a hotely západního stylu zavírají o hodinu nebo dvě později.
Zábava:
Většina barů, kromě hotelových končí kolem půlnoci a noční kluby končí kolem jedné hodiny po půlnoci. Místní vláda neustále uvažuje, že ustanoví zákaz vycházení po půlnoci pro všechny bary a noční kluby. Samozřejmě, že najdete i několik míst, které zůstávají otevřené až do rána nebo kdy je neopustí poslední zákazník. Tradiční vietnamskou zábavou je představení vodních tanečnic. Krásné představení by nemělo chybět v itineráři každého návštěvníka. Také by Vám nemělo ujít tradičně operní, hudební a taneční představení v klubu Ly. I když nejste fanouškem opery, tak si nenechte ujít představení baletu, nebo koncert vážné hudby v Operním domě na Trang Tien.
Nákupy:
Pokud si chcete koupit suvenýr, hedvábí nebo nějaký módní doplněk je v Hanoji nejlepší nabídka a výběr za pěkné ceny. Specialitou Hanoje jsou vyšívky, sošky, které jsou vyřezané ze dřeva i kamení a mnoho dalšího. Nejlepší místa na nakupování jsou na jihu Staré čtvrtě a ulice kolem katedrály Sv. Josefa. Některé obchody mají pevné ceny, jinde můžete smlouvat. To platí hlavně pro stánky na tržnicích. Město Hanoj má zhruba 50 trhů, kde se prodávají většinou potraviny. Ale na trzích Cho Dong a Xuan a Cho Hom nakoupíte cokoliv.
Pro krásnou atmosféru navštivte noční trh ve Staré čtvrti – Pá-Ne od 18:30-23:00hod. Prodejci ve stáncích Vám nabídnou oblečení, hračky a mnoho dalšího. Další trh, který stojí za to navštívit je trh květinový, který se koná každý den za svítání na křižovatce Nghi Tam Avenue a ulice Yen Phu. Trh začíná zhruba kolem 4:00 hod a trvá cca 2 hodiny. Ceny květin jsou zde levnější než ve městě.
Slavnosti a události:
Ve Vietnamu platí dva druhy kalendáře: sluneční (západní) a lunární. Oficiální prázdniny a veřejné svátky řídí západním kalendářem a větší svátky se řídí podle lunárního. Lunárním kalendářem se řídí svátek narození Buddhy, který většinou připadne na červen a Tet (Nový rok), který připadne většinou na konec ledna začátek února. V době těchto svátků bývá vše zavřeno.
Pokud máte chuť na pořádnou párty zúčastněte se novoročních oslav, které jsou ve znamení rozvinutých květů, delikátních stromů kumquat, fazolové pasty a rýže, výborných koláčků z vepřového masa. Za ohňostroj, který tam tryská všemi barvami, a všech velikostí by se nemuseli stydět ani vojenské jednotky. Následující dny oslav, které trvají zhruba týden, jsou věnované rodině. Na ulicích je poklid a většina obchodů je zavřena. Zajímavý festival je zhruba v polovině podzimu. Využívá se hyperaktivita dětí. Ty běhají s barevnými lampiony, bouchají do cimbálů a jedí sladké měsíční koláčky. Významným svátkem je i Den putujících duší, který se koná koncem léta a začátkem podzimu. Významově je hned po oslavách Nového roku. Darem je jídlo, vystavené v domech a v pagodách nabízené duchem zapomenutých zemřelých.
Hanoj Vás okouzlí velmi rychle. Přispívají k tomu krásné jezera, svěží zelenající se parky, francouzská koloniální architektura i stinné bulváry. Hanoj je zosobněním duše historického Vietnamu. Chrámy, památníky a poklady starých kultur podél úzkých uliček Starého čtvrtě perfektně doplňují rapidně změny /hanojská mládež pijící kapučínko a porovnávající nejnovější mobilní telefony/.