Vietnam-víza, kuchyně, očkování aj.
Vietnam, celým názvem Vietnamská socialistická republika se nachází v jihovýchodní Asii. Stát sousedí s Kambodžou, Čínou, Laosem.
Oficiálním jazykem je zde vietnamština. Hlavním městem ve Vietnamu je Hanoj. Vietnam je exotická destinace, která ještě stále není zcela zaplněna turisty. Vzhledem k dlouhé době nepokojů a totalitnímu režimu se tato destinace otevřela turistům teprve nedávno.
Počasí:
Ve Vietnamu počasí ovlivňují dva monzuny. První je od poloviny října do poloviny dubna. V této době je na severu země chladněji s občasnými dešťovými přeháňkami a na jihu je teplo a sucho. Druhý monzun přichází v druhé polovině dubna a končí v polovině října. Při tomto monzunu je ve Vietnamu horko s častými přeháňkami. Pokud se chystáte do Vietnamu, tak je tam nejpříjemněji v březnu, dubnu, květnu a říjnu.
Jazyk:
Úředním jazykem ve Vietnamu je vietnamština, domluvíte se i rozšířenou čínštinou. Se starší generací se dorozumíte rusky, francouzsky a s mladšími jde komunikovat i anglicky.
Víza, pasy:
Ke vstupu do Vietnamu potřebujete vízum, které si bez problémů můžete vyřídit na Velvyslanectví VSR v Praze. Pokud vyřizujete turistické vízum, budete na něj čekat zhruba týden a vydává se na jeden měsíc. Spolu s žádostí o vízum musíte doložit platný pas, který má platnost nejméně dalších šest měsíců od překročení hranic VSR, a jednu pasovou fotografii. Formulář žádosti o vízum si můžete, vyzvednou přímo osobně na velvyslanectví v Praze nebo si jej stáhnout z internetu. Formulář najdete na internetu pomocí vyhledávače. Za jedno vstupné zaplatíte 1 800,- Kč. Pokud se vydáte do Vietnamu s cestovní kanceláří, vízum Vám zařídí pracovníci CK. Pozor! Pokud se vydáte do Vietnamu na vlastní pěst, je zde pro Vás jedno upozornění. Víza se na letišti ve Vietnamu nevydávají, ačkoliv je to ve většině asijských zemí již běžné.
Měna:
Vietnamská měna je vietnamský dong /VND/, která je bez dalšího členění. Oficiální kurz na konci března 2013 se pohybuje cca 20 880VND za 1USD. Ve většině obchodů, restaurací aj. jsou kromě VND přijímány běžně i USD s přepočtem, který je téměř shodný s ofiko kurzem. Používání platebních karet je ve Vietnamu dosud omezeno, a pokud jsou přijímány, tak jen ve vybraných hotelech, restauracích či obchodech v turistickém centru Hanoje či Saigonu a jiných větších městech. Použití platebních karet se ve Vietnamu postupně neustále rozšiřuje.
Kuchyně:
Kuchyně je ve Vietnamu velmi rozmanitá, chutná a občas i nezvyklá.
Zdravotnictví:
Pokud berete nějaké léky pravidelně, nezapomeňte si je přibalit. Doplnit svou lékárničku doporučujeme i léky proti průjmu, mast na štípnutí hmyzem, Zyrtec na alergie a jiné základní léky a masti. Lékařská péče ve Vietnamu je na celkem přijatelné úrovni. Ve větších městech dokonce existují i nemocnice a ordinace jen pro turisty, kde si sice připlatíte, ale úroveň služeb a vybavení je o poznání lepší než ve státních zařízeních. V těchto nemocnicích a ordinacích máte i jistotu, že tam personál bude mluvit anglicky. Pokud ale onemocníte v odlehlejších oblastech Vietnamu, vyhledejte pro ošetření nejbližší zdravotní středisko, ale potom se snažte, abyste se dostali do většího města.
Očkování:
Žádné očkování na cestě do Vietnamu není povinné. Jen pouze v případě pokud jste se pohybovali v místech, kde se vyskytuje žlutá zimnice /Jižní Amerika, některé země Afriky/, budou po vás požadovat potvrzení o provedení vakcinace. Mezi doporučená očkování při cestě do Vietnamu jsou proti tetanu, obrně, břišnímu tyfu a žloutence typu A, B. Pokud plánujete, že se v zemi zdržíte déle, měli byste velice zvážit očkování proti japonské encefalitidě, meningitidě a vzteklině. O vhodném očkování se nejlépe poraďte v centru cestovní medicíny nebo u svého lékaře, zhruba tak dva měsíce před odjezdem do Vietnamu.
Zdravotní rizika:
Malárie: ta se přenáší parazity ve slinách moskytů. Ve Vietnamu se především vyskytuje ve venkovských a provinčních oblastech. V turistických oblastech a ve městech jste mimo nebezpečí Malárie. Pokud nevíte, kde se budete ve Vietnamu pohybovat, vezměte si raději sebou jako prevenci antimalarika, která vám předepíše lékař. Další prevencí je postřik repelentem i na oblečení a ubytování s moskytiérou nebo větráky.
Horečka Dengue: se vyskytuje ve větších městech Vietnamu a přenáší ji moskyti. Znaky nemoci je horečka, bolest hlavy a celého těla a někdy vás k tomu může postihnout průjem a vyrážka. Tou nejvhodnější léčbou je klid na lůžku a paracematol, kromě aspirinu.
Cestovatelský průjem: je nejčastější problém turistů. Nemoc se projeví kromě průjmu i horečkou, zvracením a křečemi. Toto lze vyléčit antibiotiky a dostatkem tekutin.
Ubytování:
Ve Vietnamu si najdou ubytováni všichni. Ať jste nároční nebo ne. Seženete zde pokoj od 2 USD až po luxusní apartmán pro náročné za 200 a výše USD. Pokud navštívíte provincie, musíte počítat s tím, že je výběr ubytování menší. Velice se vyplatí si prohlédnout více hotelů a usmlouvat cenu. Pokud pojedete mimo hlavní turistickou sezonu, klesne cena za ubytování až o 30%. Sociální zařízení je většinou součástí pokoje, ale na co se vyptejte je určitě teplá voda. Někde teče voda jen studená. Elektrické zásuvky jsou dvě vidlice a najdete je v každém pokoji. Skoro v každém pokoji vám budou dělat společnost ještěrky a gekoni. Máte-li slabé spaní, vezměte si určitě špunty do uší. V hotelech nižší kategorie bohužel najdete i šváby. Ale jejich výskyt je prakticky kdekoliv. Ve většině hotelů si můžete nechat vyprat prádlo, které se napočítá na kusy ale na váhu.
Nákupy a suvenýry:
Ve Vietnamu se nakupuje dobře a levně. Nezvyklé pro vás může být smlouvání u obchodníků, na které si za chvilku zvyknete a nakonec vás začne i bavit. Určitě se vyplatí při návštěvě Hanoje nebo Saigonu vyčlenit alespoň jeden den na nakupování. Nakoupíte zde vše, po čem vaše srdce prahne. Od avantgardního umění až po hedvábné obleky. A jen za zlomek ceny, než byste si ji pořídili u nás. Oblek nebo šaty si zde můžete nechat i ušít dle vašeho přání do druhého dne i s nezbytnou zkouškou. A za celkem levnou cenu. Pokud nebudete s hotovým výrobkem spokojeni, můžete šaty vrátit a podle toho jak se domluvíte a počtu kusů neplatíte buď nic, nebo jen spotřebovaný materiál. Tento jev nespokojenosti je zde viděn ale velice sporadicky. Pokud si nenecháte nic ušít a budete si chtít koupit oblečení v Hanoji v obchodě nebo na tržnici, budete asi rozčarováni konfekčními velikostmi. Pokud je vaše velikost větší jak 38 a jste vysocí, nekoupíte si zde nic. Výjimku tvoří Ho Či Minovo město /Saigon/, kde se více přizpůsobili západním velikostem. Tradičním suvenýrem, který si turisté vozí domů je lakované zboží a špičaté bambusové klobouky.
Musíte vidět:
Za zmínku určitě stojí Zátoka Ha Long, Ba Be National Park, Voňavá pagoda, Staré císařské město Hu, Zoo v Hanoji, Ho Či Minovo město a jiné památky a zajímavosti.
Doprava:
Doprava je ve Vietnamu velmi chaotická. Dopravovat se může vlakem, autobusem, vnitrostátníma aerolinkami, cyklistickým kolem, cyclem, motokolem a taxíkem.
Pracovní doba státních úřadů, organizací a bank:
Pondělí až pátek od 7:30 do 11:00 hodin a od 13:00 do 16:30 hodin.
Soboty a Neděle jsou dny pracovního klidu.
Pracovní doba v soukromém sektoru je zpravidla celotýdenní včetně sobot a nedělí.
Prodejní doba většiny obchodů :
Začíná mezi 7.00 a 9.00 hod. a končí mezi 18.00 a 22.00 hod. Většina obchodů je otevřena po celý týden. Pouze velmi málo obchodů dodržuje polední přestávku a neděli jako den pracovního klidu.
Praktická telefonní čísla:
• První pomoc: 115
• Požárníci: 114
• Policie: 113
• Informace: 116, 1080
Zastupitelské úřady:
Velvyslanectví České republiky v Hanoji, 12 Ba Huyen Thanh Quan, Ba Dinh District,Hanoj,Telefon: 0084437347601, mobilní telefon: 0084904988554, fax: 0084437347603,E-mail: emb.hanoj @ mzv.sk, www.mzv.sk / Hanoj
Velvyslanectví Vietnamské socialistické republiky, Rabínovo nábřeží 72/1897, Praha, Tel: 257 211 540, Otevírací hodiny: Po,ST,Pá 09:00 – 12:00 hod, 16:00 – 17:00 hod