Jordánsko

Jordánsko, které se oficiálně názývá Jordánské hášimovské královstvím se nachází v oblasti Blízkého východu.

Jeho sousedy jsou Irák, Izrael, Saúdská Arábie a Sýrie. Na většině území Jordánska naleznete kamenitou poušť. Velmi známou oblastí je Jordánské údolí, kterým protéká známá řeka Jordán, která se potom vlévá do Mrtvého moře. Nejvhodnějším obdobím za poznáním Jordánska je jaro nebo podzim. To se vyhnete žhavému letnímu slunci a mrazivým zimním větrům. Zima na většině území Jordánska je celkem chladná, ale na pobřeží Rudého moře je stále příjemné počasí. Hlavním městem Jordánska je Ammán.

Časové pásmo:

  • +1 hod.

Elektrické napětí:

  • 230V, 50Hz

Telefonní předvolba:

+962

Náboženské složení:

  • Islám 92 – 96 %
  • Zbytek křesťanství aj.

Úřední jazyk:

  • arabština
  • rozšířená je i angličtina

 Peněžní jednotka:

  • jordánský dinár - JD nebo JOD, který se dále dělí na 100 piastrů nebo 1 000 filsů.

Měna, směna a spropitné:

Dovoz jordánských dinárů je povoleno. V řadě míst budete moci platit i mezinárodní platební kartou a cestovními šeky. Doporučujeme ale raději platit v hotovosti. V Jordánsku je levněji než v Izraeli, ale dráž než v Egyptě. Směnit peníze není v Jordánsku problém, neboť peníze si můžete vyměnit v jakékoliv bance i pouličních směnárnách. Pozor. V bankách zaplatíte celkem vysokou provizi a v pátek mají vždy zavřeno.

Směna peněz je bezproblémová, peníze se mění v bankách, hotelech i pouličních směnárnách, které se ale nacházejí nejvíce v centru hlavního města. V dalších oblastech již tak časté nejsou. Cestovní šeky si můžete směnit v bance, ale pozor vždy se vám naúčtuje poplatek za každý šek jednotlivě. Takže si raději směňte šeky ve směnárně, kde se ve většině případů jejich provizi vyhnete. Většina obchodů, restaurací a hotelů přijímá hlavní kreditní karty, jako například American Express, VISA, Dinners Club a MasterCard.

Spropitné se v restauracích dává obvykle 10 % z celkové částky na účtu. Pokud jste ale spokojeni s obsluhou, je jen na vás jestli necháte trochu více. Hotelovým poslíčkům v luxusních hotelech je zcela obvyklé dát 1 JOD.

Pošta, telefonování, internet:

Pošta v Jordánsku funguje bez problémů, ale počítejte s tím, že vám vaše psaní /pohled/ může dorazit do České republiky až po dvou týdnech a více. Jestli chcete doručení urychlit, pošlete raději psaní z hotelu nebo přímo z hlavní pošty. Pozor!!! Pošty mají v pátek zavřeno!

Počítejte s tím, že telefonní síť není v této zemi příliš kvalitní. Telefonovat můžete z automatů pomocí telefonní karty, která vás bude stát zhruba 15 JOD, a koupíte ji pouze v obchodech. Doporučujeme raději využít neoficiální telefonní hovornu, kde vám úřednice číslo vytočí. Cena hovoru vám bude naúčtována za provolanou minutu a bývají to docela příjemné částky.

Internetovou kavárnu můžete navštívit ve městech Ammán, Aqab , Mádab a v Petře. Prosurfovaný čas vám naúčtují po 30 ti minutách.

Státní svátky, obvyklá pracovní a prodejní doba:

  • Pracovní doba  9:00 17:00hod se zhruba hodinovou přestávkou kolem poledne. 
  • Maloobchody - 9:00 – 20:00 /22:00hod/
  • Supermarkety – 9:00 – 22:00 /24:00hod/

Oficiální státní svátky: 

  • 1. 1. Nový rok
  • 30. 1. Narozeniny krále Abdulláha II.
  • 7. 2. Nástup krále Abdulláha II. na trůn
  • 1. 5. Svátek práce
  • 25. 5. Den nezávislosti
  • 10. 6. Den armády
  • 14. 11. Vzpomínkový den na krále Hussajna
  • 25. 12. Vánoce

Muslimské pohyblivé svátky:  

  • Leden: Narozeniny proroka Mohammeda
  • Červenec: Začátek Ramadánu
  • Srpen: Eid al-Fitr (konec Ramadánu)
  • Říjen: Eid al-Adha
  • Listopad: Islámský nový rok

Státními svátky jsou i některé křesťanské svátky jako je:

  • 8. – 9. 4. Velikonoční neděle a pondělí

Víza:

Jednorázové vstupní vízum můžete získat na počkání na letišti a na pozemních hraničních přechodech s výjimkou přechodu Allenby Bridge/King Hussein Bridge, za jednotný poplatek cca 20 JOD. O vstupní vízum si můžete zažádat i na Jordánském velvyslanectví ve Vídni.   Činnost Jordánského honorárního konzulátu je v Praze bohužel prozatím přerušena. Při odjezdu ze země zaplatíte odjezdový poplatek ve výši cca 5 JOD. Při využití letecké přepravy je zpravidla zahrnut v ceně letenky.

Dovoz, vývoz:

Bezcelně si můžete do Jordánu dovézt osobní věci v objemu přiměřeném předpokládané délce pobytu, 1litr alkoholického nápoje, 200 ks cigaret. K proclení musíte přihlásit předměty obchodního charakteru. Je zcela zakázáno dovážet do Jordánska zbraně, střelivo, výbušniny, všechny druhy jedů a narkotik, pornografické publikace a zboží. Povinná směna valut při návštěvě Jordánska neexistuje. Zbylé JOD si můžete před odjezdem směnit na volně směnitelnou měnu.

Praktická telefonní čísla:

  • 191 Policie
  • 193 Zdravotní pohotovost
  • 199 Hasiči
  • 196 Imigrační policie (vízové a pobytové náležitosti)
  • +962-6-4888360 Dopravní policie
  • +962-6-5343401 Dálniční policie
  • +962-6-4453200 letiště Queen Alia International Airport- informace

Musíte vidět:

Skalní město ve zříceninách - Petra Wadi Rum - bizarní skalní útvary v poušti; pouštní zámek Kusajr Amra; Akaba nejjižnější město země, Mrtvé moře s tak vysokým obsahem soli, že vás po vnoření voda bude nadnášet a nebudete se moci ani pořádně ponořit, přírodní lázně Hammamat. Po celém Jordánskujsou rozptýleny křižácké a muslimské pouštní hrady, vybudované ještě za křižáckých válek, zachovalé řecko-římské město Jerash (Geras), biblická hora Nebo z níž Mojžíš spatřil zaslíbenou zem s křesťanským chrámem na vrcholu. 

Jordánsko je zatím trochu stranou zájmu turistů, přestože má toho hodně v nabídce.A co jsou ta největší lákadla?

  • suprové potápění v Rudém Moři (např. u města Aqaba ), a možnost řady vodních sportů
  • měsíční krajina Vádí Rúm – místo spojené s postavou Lawrence z Arábie
  • řada antických památek  a nejen tych, jako je překrásné římské město Jerash, dále městá Umm Qays a Pella
  • poutní a biblická místa - Betánie, kde byl Ježíš pokřtěn, hora Nebo, ze které Mojžíš viděl zaslíbenou zemi, pevnost Makareus, místo stětí Jana Křtitele
  • poušť a jízdy na velbloudech
  • pěší turistika alejích plných datlových palem, osvěžujících pramenů a nádherných skalních útvarů.

Bezpečnostní rizika:

Navzdory přísným bezpečnostním opatřením jordánských autorit není možné absolutně vyloučit riziko nebezpečí. Jordánské úřady posilují opatření pro snížení nebezpečí militantních útoků, počínaje konkrétními opatřeními na hranicích svého území, konče legislativními opatřeními. Po atentátech, které se vyskytly v hlavním městě Ammánu v posledních letech zvláštní bezpečnostní opatření na ochranu svých hostů zavádějí i větší hotely.

MZV doporučuje zachovávat opatrnost a rozvahu zejména na frekventovaných veřejných prostorách, zejména ve špičkových hodinách, kdy se shromažďují větší počty lidí. Nedoporučuje se cestovat do uprchlických táborů. Zdrženlivost je třeba zachovávat zejména v okolí mešit, zvláště během hromadných pátečních modliteb. Striktně se nedoporučuje cestovat do pohraničních oblastí, především oblastí hraničících s Irákem.

Zdravotnictví:

Základní zdravotní péče je na přijatelné úrovni. Soukromé kliniky dosahují kvalitu běžnou v evropských zemích, vyžaduje se však předem platba v hotovosti. Doporučujeme se pojistit, lékařská péče je v celé oblasti Svaté země drahá a platba je většinou požadována předem. Pro turisty, kteří chtějí v zemi strávit více jak dva týdny, doporučujeme nechat se naočkovat proti břišnímu tyfu a žloutence typu A, jelikož se obě nemoci přenášejí vodou a potravinami. Doporučujeme s sebou nosit prášky proti žaludečním potížím a průjmu. Doporučení je – tyto léky si zakupte na místě, medikamenty z České republiky moc nepomáhají.    Nemocnice se v Jordánsku dělí na státní a soukromé a lékaři hovoří plynule anglicky.

Doprava:

Země disponuje kvalitní silniční sítí, spojující větší města i turistické destinace. Místní hromadnou dopravu raději nepoužívejte - využijte taxíky, kde si cenu za odvoz dohodněte předem nebo vozidla z půjčovny, kde je nutný mezinárodní řidičský průkaz. Z důvodu nedostatečného osvětlení silnic a zvyku ponechávat různá vozidla přímo na cestách a bez označení, nedoporučujeme jízdy po setmění a v noci. Na přijatelné úrovni vnitrostátní letecká doprava.

V případě lehčí dopravní nehody se doporučuje náhradu škody řešit vzájemnou dohodou, protože Jordánci většinou nejsou pojištěni. Naopak, k větší nehodě je třeba přivolat policii. Pokud je obětí Jordánec, doporučuje se okamžitě odjet na policejní stanici a tím se chránit před případnou nepřátelskou reakcí ze strany svědků nehody. V případě nehody se smrtelnými následky je řidič zadržen až do rozhodnutí úřadů o jeho vině či nevině. V takových případech se doporučuje ihned kontaktovat zastupitelský úřad.

Velvyslanectví České republiky v Jordánsku:

Embassy of the Czech Republic
Halab street 34, Abdoun, 11181 Amman
Tel: +962/65927051-2, Fax: +962/65927053, Nouzová linka: +962/797301990
E-mail: amman@embassy.mzv.cz, Web: www.mzv.cz/amman
Provozní úřady úřadu: Ne – Čt: 8:00 – 16:30hod
Úřední hodiny pro veřejnost: Ne, Út, Čt: 9:00 – 12:00hod

Velvyslanectví Jordánského hášimovského království:

Rennweg 17/4, A – 1030 Vienna
Telefon: 00431-405 10 25, 405 10 26, Fax: 00431-405 10 31
E – mail: info@jordanembassy.at, Web: www.jordanembassy.at
Provozní hodiny úřadu: Po – Pá: 9:00 – 17:00hod

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články