Kalkata Indie

Kalkata je třetí největší město Indii – metropole Západního Bengálska. Kalkata se rozkládá ve východní Indii, na východním břehu řeky Hugli.

Město se rozléhá se na celkem malé ploše, zhruba185 km2. V tomto městě žije zhruba 5 milionů lidí a počet pořád roste. V dávných dobách britské koloniální nadvlády bylo město Kalkata významné a velice prosperující obchodní centrum. Dnes zde uvidíte neuvěřitelné kontrasty - na jedné straně je centrum města se širokými bulváry, bankami a luxusními obchodními domy, na druhé straně je jejich protipól - slumy plné bídy a špíny na okraji města.

„Město městských paláců“, tak je Kalkata často nazývaná. Ve městě naleznete množství koloniálních staveb, které se vyznačují prvky gotiky, baroka i románského a indo-islámského slohu. Přestože neníKalkata historickým městem v tom pravém smyslu slova, má svou jedinečnou atmosféru, v níž i v dnešní době cítíme odkaz britského kolonialismu. 

Zajímavá místa v Kalkatě

BBD Bagh

V minulých dobách v těchto místech ležela, byla vesnice, ze které Kalkata vznikla. Je to vlastně srdce původní Kalkaty.

Viktoriin památník

Toto je nejslavnější stavba města Kalkaty. Tento památník byl vybudován ze stejného mramoru jako Tádž Mahal. Stavba památníku probíhala mezi l. 1906–1921 za dozoru architekta lorda Redasdalea.V dnešní době slouží návštěvníků, jako muzeum. V muzeu naleznete více jak 10 000 cenných předmětů, velkou sbírku krajinomaleb a soubor perských rukopisů, které dokumentují dějiny Kalkaty.

Mateřinec – Mother house

Je to velmi jednoduchá stavba, která je nerozlučně spjata s Matkou Terezou. Ta zde dlouhá léta žila a je zde i pochována. Její hrob si můžete prohlédnout v přízemí.

Botanická zahrada

Botanická zahrada byla v Kalkatě založena v roce 1786. Naleznete zde rostliny z různých oblastí Indie a také ten největší a nejstarší banánovník na světě. Věk banánovníku se odhaduje na 200 let a má více jak 300 vzdušných kořenů, které vyrůstají z jeho větví. Když se podíváte na korunu banánovníku, budete žasnout. Má totiž v průměru 60 metrů.

Hoerath Bridge – most

Tento most je neodmyslitelným symbolem Kalkaty. Most byl postaven v letech 1937 – 1943 a měří 705 metrů. Každodenně poslouží tento most zhruba 150 tisícům automobilům a více jak 4 milionům chodců.

Katedrála St. Paul

Katedrála byla dokončena po osmi letech prací v r. 1847, a vysvěcena v roce 1874, kdy se stala i sídlem biskupa. Katedrála je postavena v gotickém stylu, zatímco chrámová okna v renesančním.

Chrám bohyně Kálí

Chrám je zasvěcen krvelačné bohyni Kálí a patří mezi 51 posvátných míst, tzv. šakti píth, jež se podle hinduistů vyznačují vysokou koncentrací energie.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články