Kuchyně Sýrie

V Sýrii si přijdou na své i gurmáni. Syrská kuchyně je totiž značně podobná kuchyni libanonské. Na tom ale není nic divného, neboť k rozdělení těchto dvou zemí došlo až ve 20. století.

Každé větší jídlo se zde skládá z několika menších předkrmů /mezze/, a jednoho hlavního jídla. Doporučujeme nejdříve zkonzumovat všechny předkrmy, a potom zhodnotit jestli zvládnete ještě hlavní chod. 

Většina tradičních pokrmů má v této zemi jednoduchou úpravu, která se skládá hlavně z obilovin, zeleniny a ovoce. V syrských pokrmech se mnohé ingredience opakují, ale způsob přípravy je odlišný. Suroviny jako jsou jogurt, sýry, okurky, lilky, cizrna, oříšky, rajčata, sezamové semínka jsou základem všech pokrmů a směsí. Bylinky jsou zde užívány ve velkém množství.

Oblíbené je v Sýrii pečivo, které je naplněné zeleninou, ořechovými pastami a zelenina, která je zase naplněná masem. Večeře je zde nejdůležitějším chodem dne, a i zde, stejně jako v ostatních arabských zemích, se podává jako hlavní chod mezze. Mezze je množství malých teplých a studených předkrmů, které se podávají na mělkých miskách s různými druhy omáček a arabským chlebem.

Chlebovými plackami si nabíráte obsah misek jako lžíčkou, a některý z těchto předkrmů vás dožene až k slzám jak je ostrý, jiný předkrm vás pohladí svou kořeněnou chutí a na jiném si pochutnáte jogurtově.

Hlavní jídlo, kromě mezze tvoří i maso. Většinou je to maso kuřecí, hovězí či skopové, které je zpracováno na všechny možné způsoby. Nepočítejte s tím, že byste se v Sýrii setkali s masem vepřovým – to je nečisté. Masa se dočkáte až ke konci večeře, na naše poměry velmi pozdní.

Celá večeře je v různých mističkách a miskách, které jsou nandány uprostřed ubrusu, odkud si každý své jídlo nabírá sám, a kolik chce. Nikdy nedávejte do jídla (hlavně do společného talíře) levou ruku. Večeře zde trvá i několik hodin. Spolustolovníci u ní společensky nezávazně diskutují, pokuřují z vodních dýmek a popíjejí místní anýzovku. Jako pozornost při návštěvě se hodí koupit cukroví nebo ovoce. 

Pokud jste vegetariáni, tak ani tak zde nebudete ošizeni, neboť na každém rohu narazíte na stánek s felafelem. Falafel jsou smažené kuličky z cizrnové hmoty, které jsou okořeněny česnekem, sojovou omáčkou, koriandrem, pepřem a kmínem. Tento pokrm se podává na arabském chlebu s různou zeleninou - rajčaty, cibulí, ředkvičkami, okurkami, lilkem. To vše se vždy doplní jogurtovou omáčkou.

Základními surovinami v Sýrii jsou zde kromě skopového a kuřecího masa, cizrna i nejrůznější zelenina. Mezi oblíbené koření patří mimo jiné šafrán, zátár či summak. Můžete zde ochutnat i kebab, který se podává na kulaté chlebové placce, nebo bezmasý.

Po každém jídle zde následuje šálek horké arabské kávy nebo čaje. Těchto nápojů se v Sýrii vypije opravdu velké množství. Zrnková káva se kupuje ve speciálních obchodech, kde můžete rozkousat a ochutnat zrnka různých druhů kávy, a potom si vybrat tu co vám chutná nejvíc.

Pokud stále nemáte dost, zkuste některý z klasických syrských oříškovo - medových zákusků. Jsou strašně sladké, kalorické a hlavně moc dobré. Nebo můžete zkusit třeba kinaafu, což je pukaný oves s kozím sýrem v sirupu, flan koláč plněný karamelovým sirupem, či baklavu. Velice chutná je arabská zmrzlina /booza/.

Restaurace, kterých je zde dostatečné množství, vám nabídnou většinou arabskou kuchyni s řadou teplých i studených předkrmů a typickými na rožni opékanými masy. Běžné jsou zde i pizzerie a další zařízení typu "take away" s opékanými, smaženými nebo grilovanými kuřaty, hamburgery, šavermou (obdoba gyros). Oblíbené místními lidmi a hlavně turisty jsou i „fast-foody" se sendviči šavurma z kuřecího nebo hovězího masa nebo faláfel. Zvláštní ohledy (konzumace alkoholu a kouření) je nutné brát v době postního měsíce ramadánu.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články