Kuchyně v Íránu

Vzhledem ke geografické poloze této země se nabízí velká podobnost s Indií, nebo snad s Blízkým východem, Izraelem či arabskými státy.

Pravdou ale je, že íránská kuchyně neodpovídá ani jedné z nich.  V Íránu se setkáte s velkou rozmanitostí na druhy pečiva, s tou prý nejlepší rýží na světě, s velkým množstvím různých gulášů, směsí masa se zeleninou, a hlavně s rozmanitými, a nápaditými, pro Evropana neobvyklými úpravami bylinek a netradičním použitím sušeného ovoce či ořechů v hlavních pokrmech.

V Íránu se jídlo nedělí na předkrm, hlavní chod a dezert, vše je vystaveno tak, abyste mohli jídlo obdivovat a vybírat si. Je moc hezky naaranžované, vyzdobené, barevné a voňavé. A určitě nikoho neurazíte, pokud si přidáte. Naopak, v Íránu je to považováno za poklonu kuchařce. Čím více toho sníte, tím více hostitele potěšíte. 

Snídaně:

K snídani se zde jí vždy chléb, který je ale úplně jiný, než na jaký jsme zvyklí. Íránský chléb je placatý, tenký a veliký asi jako naše dva talíře vedle sebe. Pozor, možná v něm budou zapečeny malé kamínky, na kterých se pekl. Ten chléb se jmenuje sangak. Pokud bude chléb tenký a poskládaný jako ubrus jedná se o lavaš, pokud bude sypaný sezamovými semínky, tak se chléb jmenuje barbari.

Vedle chlebíku vždy bude na stole postavena našlehaná smetana, ovčí sýr, který je s balkánským sýrem, míchaná vajíčka, vařená vajíčka, marmeláda z kdoulí, mrkve nebo kyselých pomerančů s kousky ovoce. K pití se v Íránu na snídani podává tradiční čaj, který není příliš silný. Občas je čaj velice delikátně ovoněný kardamomem, skořicí.  Čaj se servíruje se v malých skleničkách s homolkami cukru na oslazení.

Oběd:

Hlavní součástí oběda nebo jakéhokoliv hlavního jídla je rýže. O íránské rýži se říká, že je chuťově i na vůni nejlepší na světě. Íránská rýže je totiž sypká, lehká a voňavá. Této rýži se nevyrovná slepená rýže z Thajska, ochucená rýže z Indie či česká rýže ze sáčku :-).

Mezi nejznámější íránské jídlo patří  gormeh sabzi. V překladu je to jehněčí maso, které je dušené ve směsi bylinek, fazolí a sušených limetek. Dále se zde celkem často setkáte s pokrmem fesendžun. Je to kachna, která je vařená ve směsi mletých vlašských ořechů a hustého sirupu z granátových jablíček. Pokud se setkáte s Íránskými polévkami, mějte na paměti, že jsou husté a opět plné bylinek, fazolí, čočky a nudlí popř. ovesných vloček a masa.

Jedním z nejoblíbenějších způsobů úpravy pokrmů je pro místní lidi grilování. Pro Íránce to není ale rozptýlení jako u nás. Gril tam totiž vlastní každá domácnost. Při grilování se v Íráku používá jen dřevěné uhlí. Na oběd si například místní lidé dělají kousky výborně připraveného jehněčího masa, kuřecí maso, játra, srdce a neodmyslitelnou rýži. Do toho čerstvé bylinky jako je např. máta, petrželka, jarní cibulka, či ředkvičky aj. Je to prostě taková hostina, která lahodí jak na pohled, tak i na chuť.

V restauracích, hotelích či pouličních jídelnách v Íránu se setkáte s vaječnou omeletou, která je plná bylinek, brambor nebo je v ní jogurt či nasladko. K pití se při obědě podává v Íránu tradiční jogurtový nápoj – dúg. Je to ten nejlepší prostředek, který vám i místním lidem zažene žízeň a neskutečně osvěží. Tento nápoj se připravuje smícháním jogurtu a vody, která může být i sycená, potom se nápoj potom mírně osolí a přidá se do něj máta. V součastné době se zde také setkáte s přeslazenými limonádami a místní napodobeninou Coca Coly, pod názvem Zam Zam. U pouličních stánků určitě ochutnejte výborné šťávy z čerstvě rozmixovaného ovoce, které jsou z melounů, granátových jablíček, moruší a dalších druhů.

Večeře:

Pokud jste se projedli a propili po celý den až k večeru, tak možná již nebudete mít na další hostinu ani pomyšlení, ani chuť. Pokud vás ale hlad přeci jen dožene, seznámíte se s íránskou večeří, což je sendvič, který vypadá jako poloviční bageta. Z bagety se pečlivě vydlabe vnitřek a ten se potom naplní  bramborovým salátem a vařeným kuřecím masem.

Další velmi oblíbenou náplní je v této zemi falafel. Jsou to smažené kuličky z vařené cizrny o velikosti golfového míčku. Na náplň bagety se používají také různé druhy salámů, které jsou ve většině případů kuřecí nebo hovězí. Nakonec se do bagety přidají rajčata a čerstvá petrželka. Vedle bohatě plněných sendvičů je ve velké oblibě také pizza, která je také neméně pestrá záležitost.

Mezi snídaní, obědem a večeří jsou v běžné írácké domácnosti na stole neustále mísy s ovocem a miska se směsí pražených, případně i solených semínek /slunečnicových či melounových, mandlí, pistácií/ a hned vedle ještě miska se sušeným ovocem, hlavně datle, meruňky či moruše.

Dezerty:

Většina z sezertů se kupuje v pekárnách/cukrárnách a voní úplně stejně jako ty české. Místní lidé totiž sladké milují a cukrem opravdu nešetří:-). Íránské pečivo se rozlišuje na tzv. „mokré“ a „suché“. Mokré sladkosti mají ve většině případů svůj původ ve Francii a byly velmi oblíbené u perské elity. Všichni bez výjimky milují například roládu se šlehačkou, řezy z vrstev pocukrovaného listového těsta a šlehačky, nebo kuličky z odpalovaného těsta s krémem.

Mezi tradiční dezerty, které jsou úplně jiného rázu a jsou opravdu výrazně sladké, patří rýže na sladko, která je delikátně navoněná kardamomem a růžovou vodou, popřípadě trochu šafránem. Další tradiční dezert jsou bamie – prsty. Je to z těsta, které se nápadně podobá našemu odpalovanému. Následně se těsto smaží a obaluje se hned potom ve sladkém sirupu.

Nikdo, kdo navštíví Írán, by určitě neměl zapomenout ochutnat ranginak - barevné. V tomto pokrmu hrají hlavní roli datle, sladké a vláčné, které se vypeckují a zalijí se hustou jíškou z másla a mouky. Toto ovoce je samo o sobě tak sladké, že nic jiného není potřeba.

Zmrzlina:

Ta je v Íránu poctivá a obsahuje kousky poctivé smetany. Díky salepu, tj. prášek z kořene orchideje Orchis mascularis je i elastická. Další íránskou zmrzlou specialitou je palude. Je to směs škrobu a vody, která je vytvarovaná do nudliček a servírovaná buď se zmrzlinou, nebo se sladkou ledovou tříští a limetovou šťávou.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články