Náboženství v Indii
Náboženství se stalo v Indii neodmyslitelnou součástí každodenního života místních lidí. V Indii je hlavním náboženstvím hinduismus, jehož kořeny sahají zhruba před rok 1 000 před naším letopočtem.
V Indii jsou samozřejmě i jiné náboženství jako: Islám, Sikhismus, Buddhismus, Džinismus, Zarathustrismus
Hinduismus
Hinduismus nelze definovat. Nemá žádného svého zakladatele ani ústředního boha či hierarchii. Hinduistou se člověk nestává, tím se člověk prostě narodí. V pravém smyslu slova to není náboženství, ale spíš způsob žití.
Brahman
Brahman je věčné a nekonečné. Je to vlastně vše, co existuje. Brahman má tři hlavní představitele /bohy/ Brahmu, Višnua a Šivu.
Víra v reinkarnaci a kastovní systém
Co je pro všechny věřící společné? Víra v reinkarnaci, karmu a dharmu a kastovní systém. Hinduisté věří, že se stále vracíme na tento svět a kvalita našeho současného života je závislá na životech předchozích. Takže nezlobte:-). Pokud povede věřící hinduista spravedlivý život, velmi si tím zvyšuje šanci, že se narodí v dalším životě do vyšší kasty a do lepších životních podmínek. Pokud bude žít špatně, dostane de v dalším životě do dolní kasty.
Cílem všech hinduistů je dosáhnout sebepoznání, a tím se vymanit z koloběhu znovuzrození. Podle tradice nemohou tohoto sebepoznání dosáhnout ženy, a musí jen věřit, že se ve svém příštím životě zrodí jako muži. V Indii potkáte mnoho sadců. Jsou to muži, kteří se zřekli svého hmotného majetku, rodiny a věnují se jen duchovnímu hledání, meditacím a poutím.
Číslo sedm
Toto číslo má pro hinduisty velmi zvláštní význam. Existuje 7 posvátných míst Váránásí, Hardvár, Ajódhja, Mathura, Dvárka, Kančípuram a Udždžájí. Také je sedm posvátných řek – Ganga, Sarasvatí, Jamuna, Indus, Jarmara, Gódávarí a Kávérí.
Islám
Toto náboženství je v Indii největší menšinové náboženství, které vyznává zhruba 12% populace. Do Indie se islám dostal spolu s nájezdníky v 16. století. Byl založen v 7. stol. př. n. l. prorokem Mohamedem. Arabsky slovo islám znamená „vzdát se“, a tak se muslimové učí vzdávat se vůli Alláha. Alláhovu vůli všem islamistům objasňuje korán. V Islámu je jediný představitel a to je Alláh. Ten však nemluví k lidem přímo, ale ústy svých proroků.
Sikhismus
Cílem tohoto náboženství bylo sloučit hinduismus a islám. Vždy jen to nejlepší z těchto náboženství. Sikhové věří v jednoho boha a stejně jako buddhisté a hinduisté věří v koloběh životů. Sikhské chrámy mají ve většině případů stožár s vlající trojúhelníkovou vlajkou se znaky Sikhů.
Buddhismus
V Indii naleznete jen zhruba 7 milionů buddhistů. Je to méně než sikhistů nebo křesťanů. Buddha byl skutečnou historickou postavou a žil zhruba v letech 563–483 př. n. l. Ve svých 29 letech opustil královský palác a začal hledat osvícení a osvobození od světa plného bídy a utrpení. Osvícení došel ve svých 35 letech. Dle tohoto příběhu byl natočen i celovečerní film.
Buddha své věřící učil, že život je založen na čtyřech pravdách – 1. život spočívá v utrpení, 2. utrpení je způsobeno touhou po pozemských statcích a hmotném majetku, 3. člověk může dojít osvobození, oprostí-li se od touhy, 4. bude sledovat Vznešenou osminásobnou stezku. Pokud se správně naplní tyto zásady, člověk může dosáhnout nirvány.
Džinismus
Džinismus vznikl v 6. století př. n. l. a založil ho Buddhův současník Mahávíra. Džinisté věří, že lidská duše může dosáhnout osvícení pouze docílením naprosté čistoty. Čistoty může člověk docílit askezí, půsty a meditacemi v odlehlých místech – poustevničením.
Zarathustrismus
Toto náboženství se dostalo do Indie z Persie. Jeho zakladatelem byl Zarathustra, kněz, o kterém se toho ví jen velice málo. V Íránu se stalo toto náboženství na 1 200 let náboženstvím státním. Zarathustrismus je vlastně neustálý boj dobra se zlem, kde dobro trvale vítězí.
Rituály spojené se smrtí
V životě věřících tohoto náboženství hrají velkou roli tzv. Věže mlčení. Je to stavba, která je složena ze třech kruhů. Pro muže, ženy a děti. Mrtvé tělo člověka se nahé uloží do kruhu, kde se nechá napospas supům, kteří oberou maso z mrtvoly. Když kosti vysuší slunce, jsou vhozeny do studny uprostřed kruhů. Z rituálů spojených se smrtí jsou nejdůležitější rituály čtvrtého dne. V tento den se duše zemřelého dostává k jinému světu, kde předstupuje před božstva, aby byla souzena za své činy a skutky v našem světě.
V Indii naleznete více jak 330 milionů božstev, mezi kterýma si mohou věřící vybrat.