Nápoje a jídla v Nepálu

V Nepálu určitě žízní a hlady neumřete, jelikož máte na výběr od jednoduchých nepálských jídelen až po ty luxusní restaurace.

Nepálské jídelny jsou značné primitivní místnosti, které jsou obvykle zakryté závěsem. Jídelníček zde ale nehledejte, budete muset vybírat podle vzhledu jídel. Pokud budete chtít příbor, musíte si o něj říci, Nepálci totiž jedí vždy pravou rukou. Cenově vás to v tomto zařízení výjde v přepočtu cca kolem 20 korun.

Na frekventovaných místech naleznete velké množství restaurací, ve kterých můžete ochutnat jídla z celého světa, včetně hranolek, pizzy nebo dokonce i guláš. Cenově to vychází zhruba podobně jako u nás. Luxusní restaurace naleznete jen v drahých restauracích. Objednat si zde můžete klasickou výbornou nepálskou a indickou stravu. Večeře bývá většinou spojená s nějakým kulturním programem. Nejčastěji s tradičními nepálskými tanci. Mějte na vědomí, že kvalitě pokrmů odpovídá i cena.

V Nepálu se setkáte se dvěma velkými kulinářskými kulturami, které jsou indická a čínská. Ve většině případech, jsou tradiční jídla v základní podobě bezmasá a tak si hlavně vegetariáni přijdou na své. Pokud půjdete do hor, počítejte s omezenější nabídkou. Většinou se setkáte z různými variacemi těstovin a rýže, popřípadě s taštičkami momo. Všude v Nepálu ale narazíte na klasické čínské instantní nudlové polévky. Z ovoce jsou v nabídce banány, mandarinky, papája, mango a jablíčka. Mezi tradiční nepálské jídla patří Dhal-bhat. Je to uvařená rýže s čočkovou omáčkou a různou zeleninou. Jak nakládanou, tak i čerstvou. Toto jídlo je kolikrát jediným, které dostanete v jídelně. Rýže občas bývá nahrazena obilnými plackami. Dalším nepálským jídlem je momo. Původem je to tibetské jídlo na způsob pelmení, které jsou plněný masem nebo zeleninou. Momo jsou važeny buď v páře, nebo smažené na oleji. Curd je zase název pro jogurt. Neprohloupíte pokud si dáte Thupku. Je to hustá polévka s nudlemi a masem.Ve stáncích například u nádraží ochutnáte Samosu. Jedná se o smažené těstovinové šátečky, které jsou plněny bramborovou směsí, která je velmi často pálivá.

Co se týká nápojů je voda k jídlu v jídelnách podávána automaticky. Ale pozor na zdravotní komplikace. Raději si objednejte vodu balenou /mineral water/. Národním nápojem v Nepálu je čaj, který se připravuje vařením čajového prášku s mlékem a vodou. Nepálci čaj celkem hodně sladí. Přidávají do něj i zázvor, skořici nebo kardamom. Jestli chcete v Nepálu ochutnat čaj, musíte si říci o „nepali tea“. Pozor! Tibeťané si do svých čajů přidávají sůl a jačí máslo. Výsledkem je potom nápoj, kterému zrovna nemusíte přijít na chuť. Ale když už jste v Nepálu proč ho neochutnat:-). V restauracích kam chodí turisté, vám bude nabídnut černý čaj s mlékem ale již sáčkový.

Ale co je k dostání v celém Nepálu i v těch nejzapadlejších koutech je nealkoholický nápoj Coca-Cola, Pepsi-Cola, Sprite nebo Fanta. Ve většině případů se prodávají ve skleněných vratných lahví, ale nově i v plechovkách a v plastu. Skoro všude také dostanete pivo, které je velmi dobré chuti. Ne trhu naleznete zejména licenční pivo např. San Miguel, Tuborg nebo Carlsberg. Perličkou mezi pivy je speciální limitované pivo pod názvem Everest Beer, které bylo vyrobeno na počest 50. Výročí dobytí Mont Everestu. Pivo se prodává pro nás v netypických lahvích o obsahu 650ml.

Před několika léty byste našli v Nepálu i čepované pivo, ale bohužel pivovar, který plnil sudy, údajně zkrachoval. Takže si budete muset vystačit jen s lahváči. V poslední době přichází do módy v Nepálu tibetské pivo tongba. Jedná se o džbánek, který je naplněn zkvašeným prosem a zalitý horkou vodou, tím vzniká mírně alkoholická směs, která se pije brčkem. Vodu můžete podle potřeby dolévat. Obdobný nápoj jako je tongba je chang, který se vyrábí většinou z rýže a ten se pije studený. Pokud byste chtěli ochutnat místní kořalku, podnikněte výlet do vesnice Marpha.

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články