Národní muzeum naleznete severovýchodně v tokijském parku Ueno. Museum patří mezi nejnavštěvovanější a největší muzea na světě.
V tomto muzeu máte možnost se seznámit s moderní architekturou i dávným japonským uměním a kulturou. Muzeum se skládá z několika budov. Hlavní budovou je Honkan a na východ od této budovy stojí síň orientálního umění Tójókan. Další síň Hjokeikan byla v roce 1908 navržena ve stylu krásných umění. Tato síň se pochlucí různými textiliemi, skulpturami aj. V další části muzea naleznete síň pokladů z Hórjúdži, ve které naleznete artefakty ze svatyně v Naře a další budova Haiseikan, která slouží pro krátkodobé významné expozice.
Je umístěna v hlavní budově a zabírá dvě patra. V prvním patře najdete tematické síně a v nich ohromující exponáty. Jsou to sochy, meče, lakované artefakty a moderní umění, které je již ovlivněno Západem. Ve druhém patře je vystaveno japonské umění, které je chronologicky postaveno proti směru hodinových ručiček. Zde velice dobře uvidíte, jak se umění vyvíjelo. Prohlídka v druhém patře začíná hliněnými figurkami z období Džóm. Je to období kolem roku 10 tisíc let před Kristem. Prohlídka končí u dřevořezů „ukijoe“ z 19. století. Tyto dřevořezy zachycují všechny témata, jako jsou hvězdy tradičních forem japonského divadla „kabuki“ nebo slavné krajiny až po výjevy zábavných čtvrtí či tržišť. Mezi tím vším najdete i sbírku kaligrafického umění, čajového náčiní, brnění a textilií používaných při kabuki a tradiční hře „nó“.
Tato síň orientálního umění byla otevřena v roce 1968 a pyšní se různorodou kolekcí umění, samozřejmě orientálního. Jsou to různé textilie, keramika i skulptury. Tyto předměty ale nepocházejí z Japonska ale z Číny, Koreje, Indie, Vietnamu. Tyto země měly v dávných dobách s Japonskem velmi pevné vazby. Tyto sbírky jsou umístěny ve třech patrech, které se stáčí do spirály.
Tato síň uchovává předměty z chrámu Hótjúdži v Naře. Chrám dal spoustu svých cenných předmětů císařské rodině, aby získal peníze na potřebné opravy, neboť jim byly v rámci reformy zabrány pozemky. Dnes jsou tyto drahocenné poklady uschovány v síňi pokladů Hórjúdži. Je jich více jak 300 a uvidíte vzácné rané buddhistické skulptury.
Byla otevřena v roce 1999 a je určena pro krátkodobé expozice a výstavy výjimečných kolekcí japonských archeologických artefaktů. Velice často jsou v tého budově vystavovány hliněné figurky, které jsou označovány jako Haniwa. To znamení hlíněný kruh. Figurky se používaly jako ochrana zesnulých. Při různých vykopávkách se nacházelo množství těchto figurek. Nejčastěji to byly pěvci, zemědělci, tanečníci nebo zvířata a to především koně. Toto umění se datuje k období 4-7 století.
Národní muzeum několikrát zvítězilo v žebříčku návštěvnosti světových muzeí a předčilo i slavné britské i americká muzea. Veškeré popisky exponátů jsou v japonštině i v angličtině. Celkově muzejní sbírky tvoří více než 90 000 předmětů, což znamená, že zde naleznete nejlepší soubor japonského umění ve světě.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu