Svátky a festivaly v Nepálu

V Nepálu se každoročně slaví víc jak padesát svátků. Některé festivaly a svátky mají stanovena své pevná dat, ale většina z nich jsou pohyblivé – dle lunárního měsíce.

Aktuální informace najdete na www.visitnepal.com/nepal_information/festival_dates.php. Pokud se náhodou ocitnete v Nepálu, odnesete si z festivalů nezapomenutelný zážitek. I když mají svátky v Nepálu většinou náboženskou povahu, vynikají velkým veselí a všichni diváci jsou vždy vítáni. Pokud se budete v pravý čas pohybovat v Nepálu, neměly by vám ujít tyto svátky:

Lhosar:

Je to tibetský Nový rok, který připadá na únor. Lidé tančí tradiční tance a buddhistické kláštery v Boudhanathu a Svayambhunathu jsou bohatě a nádherně vyzdobeny.

Shivaratri:

Tato Šivova noc je jeden z nejvýznamnějších nepálských svátků, který připadá na přelom února a března. V Pashupatinathu je tento svátek obzvlášť slavnostní. Přicházejí tam tisíce poutníků a svatí muži – sádhuú, aby se zúčastnili velké náboženské pouti – mély. Tady se okoupou ve svaté řece Bagmati a velice často si zakouří marihuanu:-).

Holi:

Jsou nepálské velikonoce. Je to svátek vody a barev, který se slaví na přelomu února a března. Při tomto hodně veselém svátku se lidé polévají navzájem obarvenou vodou, posypávají se barevnými prášky a nejsou toho ušetřeni ani turisté.:-)

Raato Machhendranath Jaatra:

Toto je v Nepálu nejúžasnější svátek. Uvidíte, jak se veze na obrovském voze ulicemi Patanu figurínu Mačendranáta, kathmandského božstva které přináší oběť.

Gai Jatra:

Toto je festival krav, který se slaví v srpnu nebo v září. Je to festival plný humoru, satiry a vtipů. Podle nepálské tradice se rodiny, kterým v průběhu minulého roku zemřeli příbuzní, musí zúčastnit pestrých průvodů. Tím uctí své blízké. V kravských maskách potkáte v této době mladší mužské pohlaví.

Teej:

Krásný třídenní svátek žen, při kterém jsou ženy v červených šatech a zpívají, tančí ulicemi. Tento svátek se slaví v srpnu nebo v září. Je to fajn svátek. Ženy mají první večer dámskou jízdu, ale bohužel od půlnoci jim začíná jednodenní půst. Druhý den se všechny ženy shromáždí u chrámu v Pahupatinathu, aby zde uctily Šivu, no a v poslední den se obřadně okoupou, aby smyly své hříchy:-).

Tihar:

Tento festival probíhá v říjnu nebo v listopadu a nazývá se Festival světel. Je spojován s Lakšmí /bohyně hojnosti a štěstí/ a trvá pět dní. Veškeré domy jsou pečlivě uklizeny a krásně vyzdobeny. Lidé z úcty k bohyni, a aby k nim trefila, zapalují ve svých domácnostech svíce. Během tohoto festivalu jsou postupně uctívány psi, vrány a krávy. V průběhu festivalu se v Nepálu mohutně sází a hrají hazardní hry.

Dashain: 

Toto je v Nepálu ten největší festival, který se koná na přelomu září a října. Tento svátek trvá 15 dní a slaví ho všechny etnické a náboženské skupiny. Oslavovat se začíná většinou hned za letní sklizní rýže. Něco jako u nás dožínky.  Při tomto festivalu se setkávají celé rodiny. Tohoto svátku si užívají i děti, které pouštějí draky a houpají se na houpačkách, které jsou postaveny speciálně pro tento svátek. Při tomto svátku bývá obětováno mnoho zvířat. Festival vrcholí sedmý, devátý a desátý den. Sedmý den se nazývá Fulpati. Toho dne prochází v Kathmandu průvod, který ve svém čele slavnostně nese kytici posvěcených květů. Devátý den – Nawami začíná o půlnoci. To se obětují buvoli ve všech chrámech děsivé bohyně Taleju. Později se během dne v chrámech odehrávají krvavé oběti, a také ve všech nepálských vesnicích a městech. Krví buvolů se pokropí nářadí, autobusy a dílny. Desátý den – Dashmi je oslavou Rámova vítězství nad démonem Rávanou. V tento den chodí mladí lidé ke starým na návštěvu, kteří návštěvníkům malují znamení na čelo – tiku – tečku.

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články