O hromadné dopravě, tak jak ji známe z Evropy, si můžete v Jemenu nechat jen zdát.
Vlaky v Jemenu nehledejte vůbec, linková autobusová doprava, jak jsme na ni zvyklí, jezdí v Jemenu jen na meziměstských trasách. Na větší vzdálenosti se v této zemi létá s některou z jemenských aerolinek.
Přepravovat se v hlavním městě můžete dvěma způsoby: dababem a taxíkem. Mimo tyto dopravní prostředky se můžete povozit i jízdou v tandemu na motorce, kterou ale moc nedoporučujeme. Na druhou stranu jsou motorky v Jemenu nádherně zdobené, a to většinou kůží z nějakého zabitého zvířete a mají na sobě spoustou cukrlat. Jízda na těchto motorkách je pro turistu velice nevšedním zážitkem. Jediný problém je v Jemenu orientace v dopravě, protože neexistují mapy a místní lidi si nepotrpí na znalost a užívání adres. Ve většině případů se místní lidi orientují pomocí blízkých orientačních bodů jako je například velká křižovatka, známý obchod aj.
Je to malé sběrné taxi značky Daewoo, do kterého se vejde cca 6 lidí, řidič a spolujezdec. Sběrné taxi byly původně bílé barvy se žlutým pruhem kolem kapoty, bohužel jsou ale již ve stádiu značného opotřebení a bez pravých bočních dveří. Pokud pojedete na delší trasy, jsou vám k dispozici větší Toyoty pro 12 lidí. Dababy jezdí po číselně označených pravidelných trasách. Čísla tras jsou vyznačena na čelním a zadním skle, tak jak jsme zvyklí u nás. Takže pokud máte dobré znalosti správných kombinací tras, můžete se po městě dostat skoro kamkoliv. Bohužel v Jemenu neexistuje žádná mapa tras, podle které by se turista mohl zorientovat, budete si muset osvojit způsob dopravy na základě vlastní zkušenosti /pokus-omyl/ :-).
Jinak se ale jedná o velmi efektivní dopravní prostředek, protože okolo jedoucí dabab zastaví kdekoliv na mávnutí a k vystoupení stačí na příslušném místě zvučně zvolat „aládžam“ dabab vám totiž zastaví skoro kdekoli. Perfektní to mají ženy, ty nemusí říkat nic, k vystoupení jim stačí zacinkat mincí na kovovou kapotu auta a řidič zastaví. Pozor! Ženy a muži zde sedí odděleně, což může být občas na obtíž ve vystupování, přeskupování a znovu nastupování.
V modelech, kde naleznete sedačky naproti sobě, sedávají vždy ženy po směru jízdy a muži vždy zády k řidiči. Pokud si ale musí žena přece jen sednout vedle cizího muže, vloží svou kabelku vedle sebe, aby se náhodou jejich stehna nedotkla. Dabab je tím nejlacinějším dopravním prostředkem v Jemenu. Standardně stojí jízdenka kolem 20 YER, což jsou zhruba dvě koruny a to bez ohledu na vzdálenost. Pokud si chcete užít cestování s místními lidmi je dlab to pravé.
V Jemenu je to dostupný a na české poměry levný dopravní prostředek. V Sana’a uvidíte nejčastěji taxíky neoficiální. Ty nepatří k žádné společnosti a jsou zpravidla bílé se žlutými pruhy na předních a zadních blatnících a někdy i na kapotě. Tyto taxíky nemají taxametry a pro turistu jsou celkem dražší, nežli oficiální taxíky s taxametrem. U neoficiálních taxíků si můžete zkusit dohodnout cenu předem.
Cena z letiště do centra je ale pevně stanovena na 2000 YER bez ohledu na to, co ukazuje taxametr. Ale většina neoficiálních taxikářů si řekne o víc, Klidně i o dvojnásobek. Určitě doporučujeme turistům, kteří nehovoří arabsky, aby zpočátku používali oficiální
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu