Zvyky a náboženství v Nepálu

V Nepálu je život svázán se zvyky a tradicemi. Pokud se rozhodnete pro cestu do této země v době těchto svátků bude to pro vás nezapomenutelný zážitek.

V Nepálu se zdraví lidé pozdravem namasté v průběhu celého dne. Souhlas vyjadřují v Nepálu tím, že pokývají hlavou mírně do strany. Nesouhlas vyjadřují nejčastěji nastavením ruky před obličej dotyčného, s nímž se neshodnou. Skoro všichni Nepálci rozumí základním slovíčkům z angličtiny jako je „no“ a „yes“.

Jako turisté se budete těšit v Nepálu značné úctě, jelikož v jejich očích je každý turista hodně bohatý. Při setkání s místními lidmi vám budou kladeny pořád stejné otázky, které se budou týkat vašeho věku, jména, bydliště a povolání. Někdy je to únavné, a tak se obrňte trpělivostí. Pokud budete kdekoliv stolovat, mějte na paměti jedno z nejdůležitějších pravidel, že všeho čeho se dotknete rty, je navždy znečištěno. Pokud se budete muset napít ze společné láhve nebo skleničky pokuste se jí nedotýkat rty. Nikdy neochutnávejte jídlo z cizího talíře a nenabízejte ze svého. Velice důležitým pravidlem je, že se jídla se dotýkáte pouze pravou rukou. Levá ruka je vyhrazena k očistě těla a po vykonání potřeby. V Nepálu nepoužívají toaletní papír. Očistu provádějí vodou z nádobky, která je k tomu určená.

Při oblékání jsou v Nepálu velice konzervativní a toto by mělo platit pro turisty. Ženské pohlaví by mělo mít zakryté nohy a ramena – dlouhé šaty nebo delší sukně. U mužů by měly být samozřejmostí dlouhé kalhoty. Pokud jdete do hor na trek je samozřejmé, že máte šortky. Do hinduistických chrámů většinou nevěřící nesmějí vstoupit. Jestli by vám byl vstup povolen, musíte odložit obuv a vše co je kožené. Nefoťte bez dovolení. Úplně stejně byste se měli chovat v buddhistických chrámech a klášterech. Vše obcházíte pokaždé po směru hodinových ručiček.

Náboženství:

V Nepálu jsou náboženské tradice nedílnou součástí života. Pro obyvatele této země má každé náboženství duchovní význam. Božstva mají ve svých rukou všechny nezdary i úspěchy. Proto si v Nepálu své bohy předcházejí. V zemi najdete tři hlavní náboženské směry. Jsou to hinduismus, buddhismus a šamanismus. Tyto náboženstvím vzájemně neslučují, ale Nepálci jsou velice tolerantní a občas něco i přehlédnou.

Hinduismus:

Hinduisté svou víru nazývají dharma – božský zákon. Tato slovo mnohem lépe vystihuje spojení povinností, víry, způsobu života a celého sociálního řádu. V této víře nalezneme tisíce bohů. Největší důležitost ale získali Bharma, Višnu a Šiva. Bharma, který stvořil svět je vyobrazen nebo vytesán se čtyřmi obličeji, čtyřmi pažemi. Proto může všude zasahovat a všude vidí. Višnu uchovává svět, mezi jeho atributy patří kotouč, symbol boží energie, kyj představující sílu a mušle zastupující vodu, plodnost a bohatství. Šiva zase svět ničí, aby si ho přetvořil k obrazu svému. Je to božství, které je blahodárné a strašlivé zároveň.

Velice často je vyobrazen v kruhu ohnivých plamenů. Je to symbol destrukce a v ruce má malý bubínek, kterým vydává první zvuk. Je to zvuk stvoření. Hinduismus se dělí na kasty: nejvýše stojí bráhmani, potom kšatriové (šlechtici a válečníci), vaišijové (obchodníci a rolníci) a nakonec šúdrové (nevolníci, sloužící vyšším kastám). Hinduisté, kteří nejsou v žádné ze čtyř z hlavních kast, jsou považováni za nečisté a nazývají se páriové – nedotknutelní. Podle hinduismu představuje smrt přechod od jednoho života k druhému. Podle skutků, které osoba vykonala za svůj život, se nesmrtelná duše převtělí do jiného těla. Takový je zákon karmy.

Buddhismus: 

Základ buddhismu tvoří Buddhovo poselství, který svým žákům vyložil čtyři vznešené pravdy. První pravda hlásá, že v životě je vše jen utrpení – stáří, nemoc, narození i smrt. Druhá pravda hlásá, že lidské utrpení je z připoutanosti k životu a neuspokojitelné touhy po štěstí. Třetí pravda hlásá, že aby utrpení skončilo a jedinec dosáhl míru v duši, je potřeba odstranit žádosti a ovládnout je příkladným životem. Čtvrtá pravda odhaluje Buddhovu cestu, kterou musí každá osoba projít, aby zrušil utrpení a poznal Nirvánu. Nirvána je definována jako stav věčné blaženosti. Tam již neexistuje žádost, čas, nevědomost a utrpení. Dosažením Nirvány se ukončí koloběh převtělení. Moudrosti se může dosáhnout při každodenní dlouhé meditaci o Čtyřech pravdách a musí se dodržovat mravní zásady, tak jak je definoval Buddha.

Lamaismus:

Je odnoží buddhismu a klade se důraz na vyjádření duchovních principů s použitím velice barvité symboliky. Kolo života, které bývá často zobrazováno na thankách a nástěnných malbách v klášterech, představuje komplikované pojetí různých úrovní existence v koloběhu umírání a zrození.

Šamanismus:

Je nedílnou součástí tradiční nepálské společnosti. Hojně je šamanismus praktikován na západě Nepálu, na východě v horách i v samotném Kathmandu /hlavní město Nepálu/. Neví se jak dalece je toto náboženství rozšířeno, neboť obřady šamanové provádějí v soukromí, většinou v noci a své znalosti si nechávají pro sebe.
   

Autor: Lenka Kostková
 

comments powered by Disqus


Podobné články