Jak nám pomáhá trampolína?
Čtvrthodinku skákání je jako čtyřicet minut běhu v kopcovitém terénu. Je však nesrovnatelně šetrnější. Je to cosi jako buněčná masáž a posilovna zároveň.
Hmotnost celého těla se na každou buňku nepřenáší silou ani tvrdým nárazům, ale díky pružinám jen tlumeně. Pro dospělé je to skvělý spalovač tuku. Lepší než kolo nebo běh. Pro děti je to cesta k pevnějšímu tělíčku. Trampolína pomáhá zlepšovat koordinaci svalstva a pohybů, ale také orientační schopnosti.
Pod postelí
Trampolíny jsou při každém větším nákupním centru, v parcích, mateřských centrech, relaxačních centrech i fitness centrech. V obchodech se prodávají minitrampolíny, které poskládáte a strčíte pod postel. Stále více lidí je chce mít ve vlastní zahradě. Víte proč? - Zatímco jiné formy cvičení upřednostňují jen některé skupiny svalů, toto skákání nutí pracovat celý svalový systém. - Zlepšuje se koordinace a rovnováha pohybového aparátu. - Zatímco se děti těší a dovádějí, nevědomky se narovnají - záda, lopatky, bedra, kolena i kotníky se upraví do správné polohy. - Skákání na trampolíně podporuje krevní oběh a správné dýchání. Zvyšuje také cirkulaci krve ve všech částech těla a zlepšuje zásobování tkání kyslíkem. - Pomáhá regulovat cholesterol, odolávat srdečně-cévním potížím a nemocem způsobeným vysokým krevním tlakem.
Efektivní a šetrné
Skoky na trampolíně významně ovlivňují rozvoj obratnosti a na funkci vyvíjejícího se rovnovážného aparátu. Dětem i dospělým nabízí méně zbytečných kil, lepší držení těla, pevný zadek, stehna, břicho, ruce a boky bez poškození kloubů. Podle posledních studií pohyblivá rovina dokonce pomáhá kloubům najít a zafixovat si správnou polohu. Je to skvělá zpráva pro rodiče školáky, kteří se celý rok hrbí a kroutí nad sešity ve školních lavicích. Při výskocích a dopadech ve směru nahoru a dolů se buňky roztahují a opět stahují. Na buněčné membrány působí měnící se tlak, který je posiluje. Do aktivity se zapojuje všech pětasedmdesát biliónů buněk současně. Cvičení na trampolíně navíc zlepšuje trávení a vylučování, povzbuzuje endokrinní včetně ledvin a štítné žlázy, zvyšuje hustotu kostí, zmírňuje stres, stabilizuje nervovou i srdečně-cévní soustavu, má detoxikační účinek, stimuluje lymfatickou soustavu, zlepšuje činnost dýchacího aparátu. Nezapomeňte dodržovat pitný režim. Nejlepší je pořádně se napít půl hodiny před cvičením a pak až po posledním výskoku.
POZOR NA ÚRAZY!
Na začátek netřeba mnoho zkušeností. Stačí se udržet na nohou. Vždyť proto trampolínu milují všechny věkové kategorie. Pokud nemají akutní bolavá záda, klouby, oči po operaci či někde v těle intenzivní zánět. Tehdy to potřebuje pauzu. Opravdové zážitky z výskoků a dopadů si vychutnáte, jen pokud se budete cítit fit! Je více než pravděpodobné, že z aktivních dětí vyrostou aktivní dospělí. Možná i díky trampolíně.
Trampolína však může být i zdrojem úrazů. Zejména pokud nedodržíte základní pravidla: - na trampolíně můžete vyskočit opravdu vysoko. Pružná podložka však při pádech z výšky reaguje jako tvrdý podklad. Nepodceňte tuto její vlastnost, - nepoužívejte obuv s pevnou ani hrubou podrážkou, ale neskákejte ani zcela naboso. Nejvhodnější jsou ponožky, případně gymnastické cvičky, - zkuste upřednostňovat přesnost před silou a mohutností skoků, - na jedné trampolíně je lepší menší počet dětí. I když má trampolína průměr dva metry a nosnost sto dvacet kilogramů, nechte v ní skákat jen jedno dítě. Srážka dvou dětí může znamenat zlomené ruky či nohy, ale i fatální poranění hlavy a mozku. Zahradní trampolína snese hru dospělého s dítětem či dvěma dětmi. Ne však dovádění osamocených dětí bez dozoru, které neznají nebezpečí ani fyzikální zákonitosti napnuté pružné plachty!
Z ČEHO JSOU?
Kvalitní trampolíny jsou vyrobeny z ocelové konstrukce, která tvoří pevný celek. Nerezaví. Pružná plachta na skákání je tvarově stálá, odolná proti UV-záření a všem povětrnostním podmínkám. Pozinkovanými ocelovými pružinami je uchycena o rám konstrukce. Právě plachta je velmi důležitá. Materiál se při dopadu nohou nesmí zbytečně roztahovat, tuto práci mají zvládnout pružiny. Pružiny a ostatní části konstrukce, které mohou přijít do kontaktu se skákajícími dětmi a dospělými, jsou překryty ochrannými matracemi. Děti musí chránit před pádem z trampolíny obvodové sítě!
TIP ZDRAVÍ
Na trampolíně můžete chodit i běhat, skákat snožmo nebo v rytmu chůze, což je mimořádně vhodné pro správný vývoj kloubů a správné držení těla. Když se trochu rozcvičit a oťuká, zkuste střídat postranní skoky s mírnými roznožky nebo zvedání kolen do výšky. Salta a přemety vyžadují nácvik pod dohledem zkušeného trenéra! A navíc: nepatří do kategorie základních zdravotních cvičení.