Vyzkoušejte francouzskou hru petanque
Nebaví vás v vedrech honit se za míčem? Vyměňte ji za kovové koule a vyzkoušejte tradiční francouzskou hru, petank. Prostor si najdete kdekoliv. Můžete hrát na štěrku, písku.
Finanční, fyzická a prostorová nenáročnost jsou hlavní výhody petanku. Můžete ho brát jako zábavu, ale i jako vážnější sport. Navíc při hře neexistují žádné věkové omezení. Petanku se klidně věnují osmileté děti i sedmdesátiletý důchodci. Mezi výhody tradiční francouzské hry patří, že při ní nehrozí žádné zranění. Jediné, co se může přihodí rekreačnímu hráči, je bouchnutí prstu o kouli. Menší nástrahy čekají těch lepších, kteří se vyberou na turnaj, jeden zápas totiž trvá minimálně hodinu. Jaké jsou základní pravidla? Cílem hry je přiblížit koule k dřevěné kuličce: kosou. Hází se z kruhu o průměru padesát centimetrů. Jeden z hráčů nahodí na začátku hry košón do vzdálenosti šest až deset metrů, totéž družstvo hází i první kouli. Hraje se, dokud jedno z družstev nedosáhne třináct bodů. V tříčlenném družstvu potřebuje každý z hráčů dvě koule, v dvojčlenném tři. Stejný počet potřebujete i při hře jeden na jednoho.
LEVNĚJŠÍ NEŽ TENISOVÉ RAKETA
Pokud se rozhodnete hru otestovat, stačí si koupit petankové koule. Soupravu bez problémů najdete v nabídce obchodních řetězců.Když to porovnáte například s tenisovou raketou, jde o velmi výhodnou investici. "Obyčejné" koule vám úplně postačí, protože s nimi můžete hrát všude, kromě mistrovství republiky, Evropy a světa. Na vrcholných akcích musí mít hráči profesionálně koule. Nejpodstatnější rozdíl je, že na profesionálních musí být označena přesná hmotnost a velikost. Každá souprava koulí má své jedinečné číslo.
Palec ukliďte a házejte
V pravidlech není stanovena přesná technika hodu. Většina petankistov hází podhmatem. Kouli třeba chytit čtyřmi prsty, palec vynechejte. Přisuňte ho k ostatním prstům, jinak koule chytí špatnou rotaci. Pak stačí nataženou ruku zapažen co nejvíce dozadu a hodit kouli obloučkem dopředu.
I když se hra zdá na první pohled velmi jednoduchá, není to úplně tak. Stejně neplatí, že jde o bezduché, dětské házení koulí. Soustředění, přesnost, taktika, to jsou nejdůležitější prvky petanku. Ani výsledek dvanáct nula neznamená ještě celkovou prohru, přestože se hraje do třináct. Zatímco neleží na zemi poslední koule, může se výsledek změnit, i drobná změna umí soupeře rozhodit.
Hrát můžete na hlíně i drobném štěrku
Podle pravidel může hrát petank kdekoliv. S povrchem však musí souhlasit všichni hráči. Trávu profesionálové příliš nemají v oblibě. Po dopadu na větší trs totiž může koule odskočit kamkoliv. Hrát můžete na hlíně, písku i drobném štěrku. Pokud se rozhodnete soutěžit, počítejte s tím, že na každé události bude povrch jiný. Pro nejlepších hráčů to není problém.
JAKÉ JSOU TYPY HRÁČŮ?
Při petanku se jednotliví hráči specializují. V závislosti na postu si vybírají i vhodné koule.
Střelec: Má za úkol vyrážet soupeřovy koule, proto si je vybírá co největší. Samozřejmě, musí splňovat dané rozměry a být i lehké, aby měli malý odpor vzduchu.
Zprostředkovatelen: Provádí první kouli. Tento hráč odpovídá za dobré umístění koule, proto si vybírá co nejtěžší, aby se soupeři špatně vyráželi. Musí být i co nejmenší, aby se špatně trefovali, zároveň nejvíce vroubkované, aby lépe držely stopu.
Univerzál:Má talent i na vyrážení, i na umisťování. Kouli si vybírá podle vlastního vkusu, neboť hraje zprostředkovatelen i střelce.