Jak vybrat MP3 přehrávač?
Pravidelné dojíždění do práce či procházky může zpříjemnit kapesní MP3 přehrávač. Víte, podle čeho si mp3 přehrávač vybírat?
1. Rozhodněte se, jaké formáty multimédií jsou pro Vás důležité.
Zatímco některé mp3 přehrávače zvládají přehrát pouze komprimované formáty MP3, jiné si poradí i s WMA, AAC, ASF, či dokonce OGG Vorbis. Pokud mají dostatečně velký displej, přehrají Vám dokonce i komprimované video. Nezapomínejte na budoucnost a možnost koupě hudby přes internet. Levné přehrávače nedokážou pracovat s licencemi DRM, kterými vydavatelé chrání hudbu před kopírováním, a tak můžete narazit na problémy při poslechu legálně koupené hudby. MP3 přehrávače některých značkových výrobců situaci komplikují a každý soubor musíte před nahráním do přehrávače přetvořit do speciálního formátu (např. Sony - ATRAC). To může být zdlouhavé a nepříjemné.
2. Zaměřte se na kapacitu mp3 přehrávače, její zvětšování a používané médium.
Trh masově zaplavily mp3 přehrávače osazeny FLASH pamětí. Ta dosahuje kapacity od 128 megabajtů až po několik gigabitů. Spotřeba energie je u nich nízká, jejich rozdílné ceny však naznačují, že existují podstatné rozdíly v rychlostech použité paměti. Zatímco věrni dražšímu přehrávači nahrajete 1 gigabit skladeb za pár minut, u laciných můžete čekat i hodinu. Jiný druh mp3 přehrávačů používá jako médium paměťové karty (podobné jako v digitálních fotoaparátech). Kapacita se jednoduše rozšiřuje a karty můžete navíc měnit. V některých případech výrobci obě možnosti kombinují. Samostatnou kategorií jsou mp3 přehrávače se zabudovaným miniaturním pevným diskem, které nabízejí i kapacity ve výši desítek gigabitů. Obvykle jsou rychlé, ale náročnější na napájení. Pokud Vám však takový přehrávač spadne na zem, je pravděpodobné, že přestane fungovat.
3. Ideální mp3 přehrávač nepotřebuje pro připojení k PC žádný software, speciální kabely ani ovladače.
Měl by mít rozhraní USB 2.0 a navenek vystupovat jako zařízení typu USB Mass Storage. Soubory by měly být kladené do adresářů bez jakékoli přípravy a omezení. Tím je zaručena nezávislost od operačního systému a možností obsluhy. Zatímco dnes budete nahrávat skladby z počítače, v blízké budoucnosti lze použít jiné multimediální domácí zařízení. Připojení mp3 přehrávače by se proto mělo chovat jako externí pevný disk. Zajímavým doplňkem je dostupnost přehrávače prostřednictvím bluetooth rozhraní, které pomůže při bezdrátovém přenosu dat i dálkovým ovladačem. Některé mp3 přehrávače mají až dva USB porty, ty jsou schopny obsloužit externí USB zařízení a vyměňovat si s nimi data.
4. V závislosti na cenové kategorie a poslání se mění i vlastnosti displeje.
"Dárkové" MP3 přehrávače se obejdou i bez displeje a mají pouze ovládací tlačítka. Technologicky starší mp3 přehrávače mají černobílý displej - ten by měl mít podsvícení pro dobrou čitelnost ve špatných světelných podmínkách. Současná generace hudebních mp3 přehrávačů upřednostňuje barevné OLED displeje, které mají skvělou čitelnost i za denního světla. Existuje několik generací těchto displejů, které se liší počtem zobrazitelných barev, jasem a kontrastem. V případě, že do hry přichází i video, přehrávač je vybaven barevným TFT displejem, stejně jako notebook.
5. Vyberte takové tělo mp3 přehrávače, které umožní nosit ho na místě, kde Vám to bude nejvíce vyhovovat (na krku, v kapse, na zápěstí, ve vaku).
Zároveň musíte dostatečně chránit přehrávač před mechanickým poškozením. Plastová polykarbonátová a ABS těla jsou tažná a houževnatá. Pokud však plast není pigmentovaný nebo krycí lak není fixován tlakově, časem se Vám povrchová úprava poškodí. Hliníková těla jsou velmi odolná proti poškození, při každém pádu a nárazu se však tenký plech může trochu deformovat. Všimněte si také osazení konektorů, displeje a tlačítek. Berte v úvahu i to, v jaké cenové kategorii se pohybujete a nehledejte strojírenskou přesnost v "levné Číně".
6. Tlačítka mp3 přehrávače by měla být navržena tak, aby zajistila rychlý přístup k funkcím.
Výrobci to často dosahují osazováním pěti směrných ovladačů (minijoysticky) nebo dvojicí výkyvných ovladačů. Uvědomte si, že za pochodu nebudete mít čas sledovat displej, abyste si změnili nastavení výchozího ekvalizéru nebo přepnuli přehrávání na další album či adresář v pořadí - mp3 přehrávač by měl být ovladatelný "naslepo".
7. Důležité je, jak výrobce řeší napájení mp3 přehrávače.
Použití standardizovaných alkalických článků / NiMH akumulátorů přináší možnost výměny v terénu a jistotu do budoucna – nevýhodou však může být slabší výdrž a větší velikost. Zabudované Li-Ion/Pol akumulátory naopak poskytují výrobcům více možností při řešení designu a velikosti, poskytují delší běh na jedno nabití, ale v terénu je nevyměníte (pomoci si můžete jedině externím napájecím USB kitem). Problém však může nastat po letech. Váš mp3 přehrávač při slabém servisu skončí bez možnosti výměny akumulátoru a vy náhradu neseženete. Informujte se proto o této možnosti hned při koupi.
8. Není pravdou, že kvalita zvukového výstupu MP3 přehrávače je při každém modelu stejná.
Čím více funkcí ovlivňujících zvuk naleznete v menu, tím bude kvalitnější. Zatímco nejjednodušší přehrávače dokážou pouze regulovat intenzitu basů a výšek, dražší mají zabudovaný ekvalizér s předvolbami, dokonalejší volně nastavitelný pěti pásmový ekvalizér. Můžete se setkat se speciálními funkcemi zvýraznění basů, podporou standardů SRS WOW a v neposlední řadě se speciálními algoritmy, které se postarají o odstranění důsledků ztrátové komprese. Nezapomínejte však i na nepsané pravidlo - téměř jakákoliv sluchátka mají lepší zvuk než ta, která k mp3 přehrávači přibalil výrobce.
9. K multimediálním souborům patří i doplňková data.
Některé mp3 přehrávače dokážou při přehrávání hudby zobrazovat texty písní z přiložených souborů a při práci s videem dokonce zpracovávat i titulky. Ujistěte se, že diakritická znaménka nový přehrávač nepoložil na kolena - nekorektně zobrazené informace o skladbách či nečitelné texty mohou být horší než žádné. Pokud je menu přehrávače lokalizováno do češtiny, je pravděpodobné, že u dovozce je dostatečná podpora a vůle řešit problémy tohoto druhu.
10. Pokud chcete MP3 přehrávač používat i jako hlasový záznamník, zkontrolujte si kvalitu mikrofonu.
Citlivost by měla být nastavitelná a jeho charakteristika by neměla být příliš směrová. Zatímco některé přehrávače s úspěchem zaznamenávají dění v okolí do deseti metrů, jiné mají problém zaznamenat zvuk i z dvoumetrové vzdálenosti. U lepších modelů najdete i funkce pro automatické spouštění při mluveném slově. Všimněte si, v jakém formátu se záznam ukládá a jaké jsou časové limity pro jednotlivé nahrávky. Některé mp3 přehrávače mají pro možnost záznamu dostupný i linkový vstup, který může být jistou alternativou pro externí mikrofon.
11. Pokud chcete používat FM tuner pro poslech rádia, ověřte si jeho kvality.
Selektivita bývá často velmi slabá a mnohé mp3 přehrávače mají problém i s citlivostí. Měli byste vědět, že kabel sluchátek je zároveň i anténou, a tak platí pravidlo: čím kratší, tím horší. Pokud si chcete kvalitu ověřit, nalaďte si v obchodě na přehrávači stanici, která není místní a má slabší signál. Jinak můžete být zklamáni.
12. Setkat se můžete i s doplňkovými funkcemi.
Některé mp3 přehrávače dokážou zobrazovat textové soubory či obrázky, jiné Vám nabídnou i pár her na zkrácení času. V jiných modelech nechybí adresář s kontakty či možnost synchronizace s plánovacím softwarem. Pokud je součástí dodávky přehrávače i soubor pro práci se skladbami, většinou si můžete tvořit uživatelské playlisty, které jsou alternativou k přehrávání alb a adresářů.
13. Na závěr byste si měli uvědomit, že kulturní zážitek Vám nepřinesou ani animované ikony, ani design mp3 přehrávače.
Již při krátkém používání zjistíte, že mnohem hodnotnější parametry představuje výdrž akumulátorů, univerzálnost, rychlost zápisu skladeb do interní paměti, funkce, které aktivně používáte, kvalita těla a reprodukce.