Jaký televizor vybrat?
Téměř pro každého je televizní přijímač nejintenzivněji vnímaným elektronickým zařízením v domácnosti. Pokud nepatříte mezi lidi, kteří se zpoza televizní obrazovky přestěhovali za monitor počítače s internetem, s největší pravděpodobností tvoří sledování televizoru nepřehlédnutelnou část dne stráveného v bytě.
Televizor je obvykle umístěn v obývacím pokoji, kde trávíte většinu času, působí reprezentativně a je středem pozornosti ve večerních hodinách. Vedle nevyhnutelné chladničky najdete TV přijímač téměř v každé domácnosti. Pokud si chcete televizní kulturu vychutnat v plné kvalitě, správná volba je při koupi rozhodující. Průměrný životní cyklus TV přijímače představuje období šesti let, s moderními velkoplošnými HD televizory se však bude neustále prodlužovat.
Úhlopříčka je nejdůležitější
Čím větší plochu zabere televizor na stěně, tím kvalitnější vizuální zážitek můžete očekávat. Dnes už příliš vzdálenost mezi pohovkou a televizorem nerozhoduje. Ploché zobrazovací panely a malé hloubky televizních přijímačů dokážou nabídnout vizuální komfort a pohodlí i v malých místnostech, liší se však kvalita vnímání obrazu. Je důležité vědět, co chcete sledovat a jaké technologie výrobce použil pro zobrazování.
Obecně platí pravidlo, že čím dále od televizoru sedíte, tím celistvěji obraz vnímáte. Zatímco při analogovém televizním vysílání se skládá signál z 576 řádků, při digitálním vysílání a přehrávání HD multimédií je obraz tvořen 720 nebo 1080 řádky. Znamená to, že velikost zobrazeného bodu je dána úhlopříčkou, stranovým poměrem a počtem řádků signálu. Ne každý bod však musí být přesně popsán. Při analogovém signálu vstupuje do hry šum, při digitálním komprese. Obě degradují množství vizuální informace.
Inteligentní televizní přijímače dokážou šum filtrovat, některé se snaží různými technologiemi dosáhnout vyšší detailnosti zobrazení. Pomocí interpolace dopočítává další vizuální data, která pomohou zmenšit "zrno" obrazu. Při stejné úhlopříčce může být zobrazení zcela odlišné.
Nejlepší je změřit si možnosti nabízené Vaším obývákem a v prodejně si prohlédnout nabídku ze vzdálenosti, v níž budete přijímač instalovat v domácnosti. Nejmenší použitelná vzdálenost nastane tehdy, pokud se mozaika bodů přemění na celistvý obraz. Tabulkové pravidla už dávno neplatí.
HD rozlišení nepodceňujte
Pokud se rozhodnete pro televizní přijímač s velkou úhlopříčkou, nedělejte kompromisy a rozhodněte se pro model, který nabízí HD rozlišení. V současnosti jsou ve hře tři HDTV standardy: 720p, 1080i a 1080p. První z nich je minimum a bude v nejbližším období převládat u digitálního vysílání i u filmových titulků na optických nosičích. 1080 řádkový formát se liší tím, zda signál se skládá z progresivních nebo překládaných řádků. Tento standard bude doménou filmových titulů na optických nosičích.
Zpracování obrazu se liší
Výrobci používají pro vylepšení obrazu nejrůznější technologie. Snaží se z omezené kvality vstupu získat na výstupu maximum, aby dokázali bojovat se soupeři na trhu. Každá firma nabízí specifická řešení, mnohé televizory jsou vybaveny demonstračním režimem, který dokáže ukázat, co která technologie nabízí. Některé technologie se vážou přímo na zobrazovací technologii, jiné na samotný signál. Nesnažte se proniknout do tajů zkratek, nechte si předvést, co dokážou.
Při prokládaném signálu je důležité, aby byl televizor vybaven kvalitním hřebenovým filtrem. Ten zajistí, aby se ve scénách s rychlým pohybem obraz "snadno netrhal" na pruhované fragmenty. Pokud máte s příjmem TV signálu špatné zkušenosti a trápí Vás šum, uvědomte si, že na velké obrazovce se defekt znásobí. Volte televizní přijímač, který si poradí s jeho filtrováním. Všimněte si, jak pracuje v dynamických scénách.
Širokoúhlé zobrazení je v oblibě
Rozhodněte se pro správný formát zobrazování. Tradiční obrazovky 4:3 nejsou pro sledování filmových trháků z DVD titulů ideální, i když u televizního vysílání tento formát převládá. Každý televizor však dokáže přepočítat standardní formát obrazu na širokoúhlý a naopak. Není nutné, aby bylo vše zarámované černými pásy, na jisté zvláštnosti si však musíte zvyknout.
Vysílání ve formátu 4:3 natažené na obrazovku 16:9 nemusí na první pohled vypadat přirozeně. Mozek si však v krátkém čase vybuduje nový způsob vnímání, a tak umělé rozšíření vnímat nebudete. Podobně nabízejí všechny televizory s digitálním zpracováním signálu i různé druhy ořezu a zvětšení, aby širokoúhlý obraz pokryl maximální plochu obrazovky.
Nenechte se však zmást úhlopříčkami. Pokud jste zvyklí na 72 cm formát 4:3, pro dosažení stejné pohody sledování ve formátu 16:9 budete potřebovat obrazovku s úhlopříčkou více než 84 cm. Rozdíl plochy obou formátů při stejné úhlopříčce dosahuje téměř 17 procent, takže buďte opatrní.
Digitální tuner do výbavy patří
Při výběru televizoru počítejte s tím, že jej budete používat mnoho let. Proto by měl být vybaven tunerem pro příjem digitálního vysílání, zvláště pokud nabízí HD rozlišení. Hybridní tuner, který zvládá zpracování analogového a digitálního signálu je skvělou volbou. Modely v akci jsou často dostupné za dobrou cenu jen proto, že je zákazníci z vyspělejších zemí s digitálním vysíláním odmítají.
Externí set-top box je řešením pro staré i nové televizory, avšak pokud se rozhodnete pro montáž na stěnu, může být přítěží. Musíte přemýšlet kam jej umístit a na stole Vám přibude další dálkový ovladač.
Výhodou je, pokud jsou namontovány tunery duální. Znamená to, že dokážou zpracovávat současně signál dvou televizních stanic, takže můžete v náhledovém okně sledovat, kdy na jiném z kanálů začne Vaše oblíbená show, nebo můžete na obrazovce zobrazit dva kanály současně a zvuk jednoho z nich přesměrovat do sluchátek.
Video vstupy rozhodnou o připojené aparatuře
Televizní přijímač již dávno neslouží pouze pro sledování živého vysílání. Připojujete k němu stolní přehrávač či rekordér, satelitní přijímač, notebook, kameru, digitální fotoaparát, dekodér pro kabelovou televizi, herní konzoli a množství jiných zařízení. Proto je důležité, aby bylo vstupů čím dál více, a aby dokázaly přenášet signály v požadované kvalitě.
Nikomu není příjemné, pokud musí neustále propojovat kabely, nebo je odkázán na externí zařízení, které zajišťuje přepínání zdrojů signálu. Čím více vstupů, tím lépe. Při analogovém vstupu je důležité, aby byly jednoduché jedno-a dvou-složkové vstupy doplněny i o třísložkové komponentní alternativy. U SCART konektorů zjistěte, které možnosti připojení umožňují, při kompozitním a S-Video vstupu se ujistěte, že budou pohodlně dostupné pro připojení kamery či digitálního fotoaparátu. Ideální je, pokud se nacházejí na předním panelu či kdesi na boku.
U HDTV přijímačů ustřihněte počet digitálních vstupů a možnost připojení k počítači. Nejčastěji se setkáte s HDMI vstupy, méně rozšířenou alternativou je DSI.
Pokud plánujete plochý přijímač montovat na zeď, zvažte i to, jak budete skrývat kabely. Ne každý model na trhu Vám nabídne stejné možnosti, ideální jsou systémová řešení.
Zhodnoťte, které funkce vyžadujete
Dnes je již samozřejmostí rychlý teletextový modul, zabudování aktuálního času s možností buzení či programovatelného zapnutí, stejně běžné je zobrazení obrazu v obraze, rodičovský zámek či množství jiných kombinačních možností. Oslovit Vás může zabudovaná čtečka paměťových karet, nebo dokonce integrovaný rekordér.
Ne všechny funkce se však používají pohodlně a někteří výrobci Vás zbavují v základní výbavě i zjednodušeného dálkového ovladače. Zatímco dodávaným budete muset k některým funkcím přistupovat pomocí menu, jiné mohou mít více tlačítek pro přímý přístup. Někdo si potrpí na přepínání jazykových mutací, jiný na teletext nebo souběžné sledování více programů - například u hudebních kanálů.
Spotřeba a životnost napovědí
Pokud používáte televizní přijímač v roli společníka, který běží jako kulisa téměř během celého dne, pokuste se zmapovat spotřebu nabízených modelů. V celoročním provozu můžete dosáhnout výrazné úspory, která se na účtech projeví. Diváci se střídmějším sledováním televizoru by se měli zaměřit na spotřebu v pohotovostním režimu, každý watt dolů znamená přibližně 35 korun ušetřených ročně.
Současné technologie plochých zobrazovacích panelů se natolik zdokonalily, že svou životností přesahují životní cyklus tradičních CRT obrazovek. U projekčních televizorů sledujte životnost lampy, u plazmy se již nemusíte obávat, že se rychle opotřebují - jejich životnost je srovnatelná s technologií LCD.
Souboj technologií
Na trhu se můžete setkat se čtyřmi technologiemi, které výrobci používají. Každá z nich má svá specifika a určená je pro konkrétní cílovou skupinu zákazníků. V jisté míře Vás k správné volbě přivede Váš rozpočet. Důležité však je zahodit za hlavu všechny předsudky, mýty a neověřené informace, které Vás mohou splést.
Klasické obrazovky jsou na ústupu
CRT televizory s obrazovkou jsou na konci svých technologických možností. Fyzika udává poměr mezi úhlopříčkou a hloubkou, takže není možné konkurovat velkoplošným alternativám.
Televizory s 50 Hz vykreslováním obrazu jsou archaismy a jsou výrobci v omezeném množství vyráběny pouze kvůli tlaku spotřebitelů z ekonomicky slabých zemí. Problémem je problikávání světlých scén, horší čitelnost titulků a vykreslování obrazu bez jakéhokoli "vylepšení". Jde o absolutně nízkorozpočtovky, které jsou krizovým řešením tam, kde dosud žádný televizor nebyl.
Televizní přijímače spadající do 100 Hz platformy, dokážou díky digitální technologii zpracování signálu v omezené míře držet krok s konkurenčními technologiemi na trhu a oslovují hlavně uživatele s omezeným rozpočtem, kteří chtějí modernizovat výbavu svého obývacího pokoje. V porovnání se starým 50 Hz přístrojem nabídnou mnohem lepší kvalitu obrazu, s velkou úhlopříčkou a vysokým rozlišením však nepočítejte. Při umísťování v interiéru jste vždy odkázáni na podstavec.
Pokud nové technologie do Vaší domácnosti pronikají jen sporadicky a neplánujete dlouhodobě překročit hranice konzumního sledování živého vysílání a DVD titulů, přešlap při výběru neuděláte. Tato klasická technologie oslovuje spíše starší věkové skupiny spotřebitelů a rodiny se striktně omezeným rozpočtem.
Zadní projekce je klíčem k velké úhlopříčce
Televizní přijímače se zpětnou projekcí oslovují diváky, kteří hledají maximální úhlopříčku s minimální investicí. Na rozdíl od tradičního projektoru není nutné, aby byla místnost při sledování zatemněná. Obraz je promítán prostřednictvím zrcadlového odrazu na vnitřní stranu projekční matnice.
Výhodou je, že můžete očekávat HD rozlišení a při projekční technologii 3LCD Vás mile překvapí i široké spektrum zobrazovaných barev. Projekční technologie jsou dnes již natolik propracované, že rozmazané a málo kontrastní zobrazení jsou již dávnou minulostí.
Musíte však počítat s přibližně 45 centimetrovou hloubkou zařízení, takže velikost místnosti je rozhodující. Příjemným bonusem je většinou i kvalitní ozvučení.
LCD a plazma na čele žebříčku
I když v nedávné minulosti dominovaly ve světě velkoformátové plochy obrazovek plazmy a kvalita zobrazení nahrávala v jejich prospěch, technologie a ceny se časem vyrovnaly na tolik, že jsou momentálně na velmi podobné úrovni. Výrobci LCD panelů uspěli v boji o potlačení nákladů u velkých úhlopříček, podstatně se zlepšila i reprodukce barev, kontrast a jas. Každá z technologií má však svá specifika a záleží i na tom, do jakého prostředí televizor umístíte a jak vnímají obraz Vaše oči. Nesrovnávejte LCD technologii s plazmou pomocí ukazatelů jako je jas, kontrast či počet zobrazitelných barev. Obě technologie vnímá člověk odlišně, každá má své kouzlo. Obecně začíná platit pravidlo - vyšší cena = vyšší kvalita zobrazení - bez ohledu na to, o který z plochých panelů jde.
Plazmové a LCD panely vytvářejí obraz rozdílným způsobem. Zatímco plazmový panel se skládá z desetitisíců trubiček, z nichž každá vyrábí podle potřeby světlo konkrétní barvy a intenzity, LCD panely prostřednictvím tekutých krystalů regulují množství světla, které z podsvícení prostupuje přes trojici barevných filtrů do okolí. Při různé intenzitě světla v místnosti vypadá obraz zcela odlišně. Při denním světle Vás zaujme LCD technologie, která má jasnější a ostřejší obraz, v úplné tmě zaujme kouzlo plazmy, která dokáže vyrobit více barev, než dokáže lidské oko rozeznat. První dojem z prodejny nemusí být rozhodující, osvětlení Vašeho obývacího pokoje bude rozhodně jiné.
Porovnat obě technologie není jednoduché a jde spíše o vkus, jak o jednoznačný výsledek, který Vás posune k řešení dilema. Jisté však je, že při výběru plazmy budou rozdíly v kvalitě zobrazení jednotlivých modelů na trhu mnohem menší, než u LCD technologii. To proto, že u LCD je v oběhu mnohem více generací panelů, a proto se držte v nabídce značkových výrobců a aktuálních modelů, které se prodávají i v zahraničí. Cenové bomby a výprodeje jsou často spojeny s panely starých generací.
Při koupi LCD televizoru sledujte vše, co příznivci plazmy označují za nevýhodu konkurenční technologie. Všimněte si, zda je obraz dobře sledovatelný i z bočních úhlů, sledujte, jak jsou překreslované rychlé dynamické scény, prověřte si rozsah pokrytí barev a nezapomeňte si všimnout ani toho, jak detailně jsou prokreslené tmavé scény.
Špičkové LCD televizory používají řadu technologií na to, aby problémy minulých let řešily. Zaručeně byste byli nespokojeni, kdyby při sledování tenisového turnaje zůstávala za míčkem šmouha nebo byste si ve zpravodajství nedokázali přečíst rotující pás s kurzy akcií, při nočních hororových scénách by Vám bránilo slabé prokreslení detailů. Stejně by při hromadné rodinné akci bylo na škodu, pokud by lidé sedící na okrajích místnosti neviděli obraz stejně kvalitně, jako ti, co sedí naproti televizoru. Nekupujte "zajíce v pytli", sledujte nejen cenu, ale i vlastnosti, které od nového televizoru vyžadujete.
Fajnšmekři si potrpí na plazmě, stejně jako si audiofilní spotřebitel potrpí na speciální aparatuře a reproduktorech. V případě "televizního konzumu" však neuděláte chybu, pokud se rozhodnete pro jednu či druhou technologii. Hlavní je nekupovat to, co spotřebitelé z vyspělejších zemí odmítají, použijte internet a ověřte si aktuálnost modelů na globálních webech výrobců. Vyhýbejte se neznámým značkám a nápadně levným zařízením.
Koupě televizoru je investice
Životní cyklus televizních přijímačů se neustále prodlužuje. Nepodceňujte parametry nabízených televizorů a nespoléhejte na to, že Vás se HD rozlišení netýká, digitální vysílání je hudbou budoucnosti a malá úhlopříčka je pro Vás dostačující. Právě naopak - kupujete si přístroj, který bude středobodem Vašeho obývacího pokoje dalších deset let. Pokud máte omezený rozpočet, využijte možnost splátkového prodeje a kupujte co je skutečně "in". Nejde o krátkodobý výdaj, ale o investici.