Co je vyvážený přístup k času?
Jako i v jiných oblastech života, i v časovém managementu platí, že všeho moc škodí. Pokud dokážete řešit všechny své osobní úkoly a cíle, můžete pak pomáhat i druhým.
A když vám stále zůstává čas, můžete se klidně pobavit u dobrého filmu, nebo poklábosit. Nemělo by to však být naopak. Sledování televize, telefonování a klábosení by vám nemělo zabírat ten čas, který potřebujete například na důležité úkoly, vzdělání, či cvičení.
V praxi uvidíte, že pokud budete plnit nejdříve úkoly důležité pro sebe (naléhavá i ty málo urgentní) zlepší se vám život. Stihnete mnohem více věcí a zpravidla vám přitom zůstane i čas na málo důležité, ale příjemné věci. Je zajímavé, že naopak to nefunguje. Pokud si nejprve splníte příjemné radovánky, odpočinek a televizi, s překvapením zjistíte, že vám už nezbývá žádný čas na věci důležité. Pohodlí je zákeřné.
Ostatně zkuste si lehnout k televizi na 4 hodiny. Budete potom odpočatí? Obávám se, že ne. Po čtyřech hodinách nudy u televizoru budete dolámaní, jako kdybyste o 20 let zestárli. Do ničeho se vám nebude chtít.
Proto se vyplatí, pokud si čas naplánujete tak, aby se vám nevytvářely několikahodinové intervaly času bez povinností. Ty totiž pak budou řídit vaše pohodlí, komerční televize, nuda, nebo sklenka. Nic prospěšné.
Ujistěte se, že kromě pracovních a rodinných povinností máte čas na vzdělání, cvičení, zábavu, relaxaci, spánek.